Γενικά Έβαλα τα budgie μου στο ίδιο κλουβί και το αρσενικό επιτίθεται στο θηλυκό

katerina86

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2024
Μηνύματα
17
Καλησπέρα σας, σήμερα βάλαμε τον Cookie μαζί με την Bella στο ίδιο κλουβί. Εκείνη πάει κοντά του και αυτός την χτυπάει με το ράμφος τι να κάνω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20240911_170954.webp
    IMG_20240911_170954.webp
    433,5 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20240911_170813.webp
    IMG_20240911_170813.webp
    514,8 KB · Προβολές: 14
Καλησπέρα σας, σήμερα βάλαμε τον Cookie μαζί με την Bella στο ίδιο κλουβί. Εκείνη πάει κοντά του και αυτός την χτυπάει με το ράμφος τι να κάνω;
Θα σου πουν τα μέλη που φροντίζουν budgie. Ίσως θα έπρεπε να γνωριστούν πριν την βάλεις στο κλουβί.
Ανεξάρτητα από αυτό, το κλουβί θέλει αλλαγή λόγω των σημείων που φαίνονται τα γυμνά (σκουριασμένα;) κάγκελα. Επίσης η πατήθρα που κάθονται είναι πολύ κοντά στην άκρη του κλουβιού κ βρίσκει η ουρά τους στα κάγκελα. Τοποθέτησε την λίγο πιο εσωτερικά.
 
Καλησπέρα! Δεν είναι σκουριά αυτή στο κλουβί. Ο παπαγάλος το έχει κάνει, και έχει αφαιρέσει το χρώμα! Θα πρέπει να είναι μαζί μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής;
 
Ο παπαγάλος το έχει κάνει, και έχει αφαιρέσει το χρώμα!
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι καλό. 🙄

Θα πρέπει να είναι μαζί μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής;
Όχι δεν είναι απαραίτητο. Δες ερώτηση 9.
 
Γιατί το λες αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να το κάνει;
Διότι γενικά δεν είναι καλό για την υγεία τους, συγκεκριμένα είναι επιζήμιο, να τρώνε μπογιές ή / και μέταλλα
 
Εκείνη πάει κοντά του και αυτός την χτυπάει με το ράμφος τι να κάνω
Για αρχή θα πρέπει να δεις αν είναι "παιχνίδι" αυτό που κάνει το αρσενικό ή αν όντως της επιτίθεται.
Όταν τελείωσε η καραντίνα έβαλες μετά για κάποιες μέρες τα κλουβιά κοντά ή απλά έβαλες το θηλυκό μέσα στο άλλο κλουβί χωρίς να έχουν καμία επαφή από πριν?

Συμφωνώ με τη @MARY58 για το κλουβί. Και οι πατήθρες είναι λάθος τοποθετημένες και το κλουβί χρειάζεται αντικατάσταση λόγω φθοράς.
 
Γιατί το λες αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος που μπορεί να το κάνει;
Για τον ίδιο λόγο που δεν κάνει να το τρώμε κ εμείς. Οτιδήποτε χημικό ή μέταλλο ακόμα κ σε ελάχιστη ποσότητα μπορεί να τα δηλητηριάσει τα πουλάκια.
Επειδή θα είναι δύο πάρε μια ζευγαρωστρα 76 εκ ή καλύτερα 90 εκ. να έχουν άνεση. Οικονομικά κλουβιά είναι οι κινεζικές ζευγαρωστρες ή κ αυτή η επιλογή πιο ποιοτική
που είχε αναφέρει ο @Vada

Κ αυτό
 
Διότι γενικά δεν είναι καλό για την υγεία τους, συγκεκριμένα είναι επιζήμιο, να τρώνε μπογιές ή / και μέταλλα
Καλημέρα, πώς μπορώ όμως να τον αποτρέψω να το κάνεις; Και καινούργιο κλουβί να πάρω πάλι τον ίδιο θα κάνει. Βέβαια μπορεί να έχει αφαιρέσει το χρώμα αλλά δεν έχει σκουριά. Απλά είναι το φυσικό χρώμα του σίδερου.
 
Για αρχή θα πρέπει να δεις αν είναι "παιχνίδι" αυτό που κάνει το αρσενικό ή αν όντως της επιτίθεται.
Όταν τελείωσε η καραντίνα έβαλες μετά για κάποιες μέρες τα κλουβιά κοντά ή απλά έβαλες το θηλυκό μέσα στο άλλο κλουβί χωρίς να έχουν καμία επαφή από πριν?

Συμφωνώ με τη @MARY58 για το κλουβί. Και οι πατήθρες είναι λάθος τοποθετημένες και το κλουβί χρειάζεται αντικατάσταση λόγω φθοράς.

Ναι, πριν του βάλω μαζί, τα είχε δίπλα δίπλα τα κλουβιά και κοιμόντουσαν και ο ένας κοντά στον άλλον. Δώσανε μερικά φιλιά αλλά παράλληλα της έκανε λίγο επίθεση με το ράμφος του. Μπορεί να έκανε επίδειξη ισχύος; Γιατί το θηλυκό μπήκε στο δικό του κλουβί. Τώρα βλέπω τα πάνε καλύτερα. Όσα αφορά την πατηθρα, ήταν πρόχειρα εκεί, την έχω πιο μέσα γιατί έχω βάλει και 2η ποτίστρα
 
Για να βάλω ζευγαρώστρα δεν θα πρέπει και η θηλυκιά να έχει γίνει καφέ το χαλινό; Γιατί έτσι διάβασα! Δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα. Η δεν παίζει ρόλο; Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι κάνω το σωστό για τα παπαγαλάκια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240912_095901.webp
    IMG_20240912_095901.webp
    94,4 KB · Προβολές: 4
Αααα!!Εγώ νόμιζα αυτό το extra που μπαίνει στο πλάι του κλουβίου για να κάνουν φωλιά!!! Ok! Κατάλαβα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Επειδή δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα, είναι δλδ πολύ νεαρό το πουλάκι, καλύτερα να μην βάλεις φωλιά. Άφησέ το για την άνοιξη που θα έχει ωριμάσει το πουλί. Η ύπαρξη φωλιάς επάγει τη διάθεση για ζευγάρωμα, αλλά καμιά φορά στα θηλυκά πουλιά, όταν είναι νεαρά, δημιουργούνται προβλήματα κατά τη γέννα, προβλήματα που μπορεί να επηρεάσουν τη ζωή αυτών ή των μωρών τους, οπότε περίμενε μερικούς μήνες ακόμα.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γιατί και εγώ σύμφωνα με αυτά που διάβασα δεν είναι ακόμα σε ηλικία για ζευγάρωμα! Οπότε για αρχή ήθελα να τα βάλω μαζί ώστε να συνδεθούν και αναπτύξουν σχέση, και δε δεύτερο χρόνο να ζευγαρώσουν.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Κατερίνα μου αυτο το άρθρο -οδηγός
περιέχει αν όχι όλα, τα περισσότερα άρθρα μεσα που αφορούν τους παπαγάλους.
Ριξ'του μια ματιά
 
Back
Top