Φροντίδα Έβαλα τους παπαγάλους μαζί, λέτε να φαγωθούν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια καλησπερα. Πριν 10 μερες εβαλα τη λινα στο μεγαλο κλουβι. Που εχω κ τον ody.φυσικα με χωρισμα στην μεση. Αυτο το πλαστικο δυχτι που βαζουμε στα καγκελα των μπαλκονιων οταν εχουμε μικρα παιδια.o ody ο καιμενος μας μιλουσε εμεις η λινα δηλ αδιαφορη μη μας περασει κ για ευκολη... Πριν κανα δυο μερες εβγαλα κ τον ody μια βολτα στο σαλονι μαζι με την λινα η οποία τον φοβάται παρα πολυ αν κ το αγορι μας ειναι ησυχο εντάξει δεν κάθεται κ στο χερι μου αλλα ουτε δαγκωνει. Σημερα που τα ξαναεβγαλα καλα η λινα γραπωνωταν απο τα μαλλιά μου μολις τον εβλεπε να πεταει. Τελος πάντων ο ody αποφασισε να μπει στο κλουβι καποια στιγμη αλλα μπηκε στη μερια της λινας κ καπως ετσι εβγαλα το χωρισμα δεν μαλωνουν μεν αλλα στιγμες στιγμες πεταει το ενα απο εδω κ το αλλο απο εκει. Ανησυχω για την νυχτα τι θα γινει αν κ θα κοιμηθω διπλα τους. Κ αυριο αν βγω απο το σπιτι τι θα γινει λετε να φαγωθουν;καθε βραδυ τα σκεπαζω γιατι τα κραταω στο σαλονι φυσικα με χαμηλο φωτισμο αποψε τι λετε να τα σκεπασω η οχι;
 
Εύα μου δεν θα έπρεπε να βγει το χώρισμα, η άποψη μου είναι να το ξαναβάλεις εφόσον η Λίνα ταράζεται. Η αλλαγή θέσης-μεριάς στο κλουβί δεν θεωρώ πως είναι τόσο σοβαρή όσο το να βρίσκονται σε κοινό χώρο χωρίς επιτήρηση (σε αυτή τη φάση).
 
έχω δυο αγόρια κοκατίλς. Για αρκετό καιρό τους άφηνα μαζί έξω ή στο μεγάλο κλουβί κατά την διάρκεια της μέρας,(και για όσο ήμουν εγώ στο σπίτι)αλλά το βράδυ τον μικρό τον επέστρεφα στο κλουβί του.
καλύτερα να τα έχεις χώρια, μέχρι να είσαι σίγουρη ότι η Λίνα θα είναι εντάξει με την συγκατοίκηση.
το πρώτο βράδυ που θα κοιμηθούν μαζί,θα τα σκεπάσεις κανονικά όπως κάνεις πάντα.έτσι έκανα και εγώ. Απλώς πριν φύγω από το δωμάτιο την πρώτη φορά, περίμενα να βολευτούν στις θέσεις τους για ύπνο.
 
Μολις εβγαλα την λινα γιατι επαθε πανικο κ χτυπιοταν πανω στα καγκελα. Ναι δε γινετε θα βαλω ξανα το χωρισμα. Να την αφησω ομως στο ιδιο κλουβι εννοείται με το χωρισμα η να την παρω στο παλιο της το κλουβι κ να κοιμηθει διπλα μου;αλλα παλι ως ποτε; Ετσι δε θα παμε πισω;
 
Μολις εβγαλα την λινα γιατι επαθε πανικο κ χτυπιοταν πανω στα καγκελα.ναι δε γινετε θα βαλω ξανα το χωρισμα.να την αφησω ομως στο ιδιο κλουβι εννοείται με το χωρισμα η να την παρω στο παλιο της το κλουβι κ να κοιμηθει διπλα μου;αλλα παλι ως ποτε; Ετσι δε θα παμε πισω;
Εννοείς πως δεν μπορείς να βάλεις απόψε το χώρισμα; Τότε βάλτην σε άλλο κλουβί και όταν ξαναβάλεις το χώρισμα τους βάζεις όπως τους είχες...
 
;αλλα παλι ως ποτε; Ετσι δε θα παμε πισω;
Κάνε αυτά που σου είπε η Σίσσυ, δεν είναι πισωγύρισμα αυτή η ενέργεια. Από τον φόβο της μικρής μπορεί να προκύψει ατύχημα και τότε θα έχεις χάσει το παιχνίδι για μεγάλο διάστημα.
 
Εγω θα ελεγα να αφηνες το καθενα στο κουβι του αλλα διπλα διπλα τα κλουβια! Δε χρειαζονται βιασυνες γιατι μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα απο οτι επιθυμεις!
 
Απλα πιστευω οτι ειναι πιο ασφαλες και για τα 2 να ειναι καθενα στο κλουβι του. Το διαχωριστικο που εχεις βαλει υποθετω οτι μπορει να φαγωθει ετσι δεν ειναι;Επισης εφοσον δε τα εχουν βρει ακομα πιστευω οτι ειναι καλυτερο το καθενα να εχει το χωρο του οπου αιθανεται και πιο ασφαλες εκει. Το καθενα στο κλουβι του αλλα κοντα τα κλουβια ωστε να βλεπονται! Δε πας πισω, αλλα τους δινεις την ευκαιρια να συνηθισει το ενα το αλλο και η γνωριμια να γινει σωστα!
 
Το χωρισμα οχι δεν το τρωνε τοσες μερες δηλ δεν εχω δει κατι τετοιο. Την ημερα οσο εγω λειπω τα βιντεοσκοπω ετσι ωστε να ξερω τι γινετε δεν τα βλεπω να εχουν προβλημα το καθενα στη μερια του. Τρωνε πινουν παιζει το καθενα με τα παιχνιδια του κανονικα αλλα τα βραδια ισως, βλεπω την λινα κάπως αγχωμενη πιθανον. Ειχα σκεφτει οτι συμβαίνει αυτο λογω που σταματησε να κοιμάται διπλα μου. Αρα μηπως να την βγαζω απο το κλουβι συγκατοικισης τα βραδια;
 
τα βραδια ισως, βλεπω την λινα κάπως αγχωμενη πιθανον. Ειχα σκεφτει οτι συμβαίνει αυτο λογω που σταματησε να κοιμάται διπλα μου. Αρα μηπως να την βγαζω απο το κλουβι συγκατοικισης τα βραδια;
Αν η συνήθεια αυτή είναι ετών, είναι λογικό να της δημιουργεί στρες η αλλαγή της. Μπορείς να την μεταφέρεις το βράδυ για να κοιμάται δίπλα σου.
Αν και όταν τα βρουν σιγά-σιγά, θα το καταλάβεις και θα σταματήσεις να της αλλάζεις κλουβί τα βράδια.
 
Back
Top