Φροντίδα Έβγαλα τα καναρίνια έξω να πετάξουν και το ένα καναρινακι κάθεται μόνο του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Σημερα εβγαλα μετα απο πολυ καιρο τα καναρινακια μου εξω να πεταξουν..Αυτα παλι αποφασισαν να κατσουν πανω σε ενα απ τα κλουβια, ετσι τους εφερα νερο, μαρουλι και μαιντανο να χουν με κατι να απασχολουνται 😛
Το προβλημα ειναι οτι τα γκλοστερακια μου καθοταν μαζι και αφηναν τον αλλον αρσενικο μονο του, ο οποιος ηρθε και καθοταν πανω μου, πραγμα που μoυ εκανε μεγαλη εντυπωση 😵 Δεν τον τσιμπουσαν, απλα δεν του εδιναν σημασια.. Μπορω να κανω κατι για να μην το αφηνουν μονο του; Το λυπηθηκα σημερα 😛 Και δευτερον,υπαρχει καποιος τροπος να αρχισουν να πετανε, να γυμνασουν λιγο τα φτερα; Ακομα κ οταν τα βγαζω εξω αυτα απλα καθονται πανω στα κλουβια☹
 
Έχεις ένα ζευγαράκι γκλόστερ και ένα ακόμα αρσενικό;

Ειρήνη μου δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι ούτε "για να το κάνουνε παρέα" ούτε να τα εξαναγκάσεις να πετάνε. Μόνο αν τα κυνηγάς! 😛
Όσο γι αυτό που το αφήνουν μόνο του, εε και τα καναρινάκια έχουν προτιμήσεις και ιδιαιτερότητες και δεν ταιριάζουν όλα μεταξύ τους! Δεν νομίζω να στεναχωρεθεί ο καναρινούλης! Μην ανησυχείς! 😉
 
Ναι, δυο γκλοστερ και ενα κοινο! Το φανταστηκα οτι δεν μπορω να κανω κατι αλλα το λυπαμαι μορε το καημενουλι καθεται μονο του 😛 Μηπως να του παρω θηλυκια; Τωρα η καναρα μπηκε στο κλουβι της και οι αρσενικοι ειναι εξω και κελαηδανε, ποσο τα χαιρομαι! :D 😛
 
Ναι, δυο γκλοστερ και ενα κοινο! Το φανταστηκα οτι δεν μπορω να κανω κατι αλλα το λυπαμαι μορε το καημενουλι καθεται μονο του 😛 Μηπως να του παρω θηλυκια; Τωρα η καναρα μπηκε στο κλουβι της και οι αρσενικοι ειναι εξω και κελαηδανε, ποσο τα χαιρομαι! :D 😛
Μπράβο σου που τα βγάζεις έξω και που τα φροντίζεις τόσο πολύ ! :D

Εγώ λέω μιας και κάθισε στο κεφάλι σου (και όντως είναι σπάνιο) ξεκίνα σιγά σιγά με φαγητό και εξημέρωσε τον! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Προσπαθω να κανω οτι καλυτερο γι'αυτα:)

Και οταν ηρθε πανω στο χερι μου, πηγα λιγο κεχρι κοντα του μιας και αρεσει στους υπολοιπους, μπας και δοκιμαει και τον καλοπιασω αλλα απλα το κοιταζε! 😛 Θα το ξαναδοκιμασω αφου το λες κ εσυ :D
 
Και σημερα η θηλυκια μετα απο καποια ωρα μπηκε μονη της στο κλουβι της! Μου κανει εντυπωση που δεν μπερδευεται με τα υπολοιπα κλουβια 😱:D
 
Back
Top