Αναπαραγωγή Έβγαλα τον αρσενικό, θα τα καταφέρει μόνη της;

Αμαλία Μ

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
50
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημερα σε ολους. Ειχα χωρισει τα ζεμπρα μου λογο επιθετικης συμπεριφορας του αρσενικου πριν απο καποιους μηνες... Τελη του προηγουμενου κ αφου φαινοταν πιο ηρεμος τα ενωσα με αποτελεσμα να κανουν αρκετα ζσυγαρω. Ατα πεντε αυγουλακια και επειτα απο μερες ηρθαν και οι νεοσσοι, σημερα γεννηθηκε ο τεταρτος δεν γνωριζω αν βγει αγριο και το τελευταιο αυγογιατι δεν τα εχω αγγιξει ουτε γιαωοσκοπηση. Γο θεμα ειναι οτι ενω και ο αρσενικος ταιζει και κλωσσουσε κ αυγα και μικρα η επιθετικοτητα μερα. Ε τη μερα επανηλθε απο την γεννηση τωναυγων μεχρι σημερα με αποκορυφωμα σημερα το πρωι και ενω ολα πηγαιναν σχετικα καλα αρχισε να διωχνει την θυληκια απο τη φωλια κ να την κυνηγαει... Τραβουσε κλωστες τις εβγαζε και τις εβαζεπαλι μεσα... Και τον ειδα να τσιμπαει οχι δυνατα ενα νεοσσο, δεναφηνε την θυληκια να μπει στη φωλια... Ε. Παινε μονοεκεινος. Προφανως θελει να ζευγαρωσει, δεν αντεξα και τον απομακρυνα πριν λιγο και η θυληκια ξαναμπηκε αμεσως στην φωλια και ζεσταινει τα μικρα... Θατα καταφερει μονη της; Φοβαμαι οτι σε λιγο που θα φυγω αν αφηνα τοναρσενικο στο κλουβι θα εκανε κακο στα μικρα, δενξερω ανεκανα καλα... Τα φωτα σας παρακαλω;
 
Δύσκολο το ερώτημα που θέτεις. Θα σου έλεγα να τον αφήσεις τώρα όπως είναι, εκτός δλδ του συγκεκριμένου κλουβιού αρκεί να έχει οπτική επαφή με τη φωλιά κι έπειτα όταν επιστρέψεις να τον βάλεις ξανά μέσα και να κόψεις κίνηση και αναλόγως πράττεις.
Και όταν θα έχεις χρόνο στη διάθεσή σου, να τον έχεις μέσα ώστε να δεις τι κάνει και πως τα καταφέρνει.
Στην ανάγκη το θηλυκό με επάρκεια τροφής μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά.
 
Πρώτη φορά ακούω για επιθετική συμπεριφορά στα ζεμπρακια. Έκανες καλά που τα χωρισες. Δεν ξέρω αν θα ξαναπροσπαθουσα να τα βάλω μαζί. Μετά από λίγες μέρες που θα θέλει σίγουρα να ξαναζευγαρωσει θα γίνει πιο επιθετικός. Η θηλυκια θα τα καταφέρει μόνη.
 
Ενημερωση μολις γυρισα σπιτι και ο ενας νεοσσος ηταν νεκρος απο ασιτια φανταζομαι αφου φαινεται αταιστο... Ξανααεβαλα αμεσως στο κλουβι τον αρσενικο ο οποιος κυνηγαει την θηλυκια κ παλι ομως για δευτερολεπτα μετα μπαινει αμεσως στη φωλια και ταιζει τα μικρα τα οποια προς το παρον ειναι ενταξει... Τι να παω δεν ξερω μαλλον δεν επρεπε να τον βγαλω προφανως η θηλυκια απομονη της δεν τα προλαβε ολα... Κριμα κριμα κριμα κ μαλλον βλακεια μου που πανικοβληθηκα κ εβγαλα τον αρσενικο... Μακαρι να εχουν διαφορετικη μοιρα τα υπολοιπα. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας να ειστε καλα.
 
αστα οπως ειναι μαζι με τον αρσενικο ωστε να βοηθαει στο ταισμα των μικρων. Κριμα για το μικρο που χαθηκε. Ποσο ημερων ειναι τα μικρα και αν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια
 
Καλησπερα! Τα μικρα σημερα ειναι τεσσαρων ημερων και προς το παρον ολα καλα... Ο αρσενικος απο εχτες εχει αναλαβει αποκλειστικα το ταιμα των νεοσσων..., θηλυκια δεν ταιζει πλεον και βρισκεται συνεχως εκτος φωλια, σπανια ο αρσενικος την αφηνει να μπει... Οταν βγει για να φαει την κυνηγα για λιγο αλλα υστερα γυριζει στα μικρα να τα ταισει και να τα ζεστανει, δεν ξερω αν ετσι γινεται στα ζεμπρακια.. Οπως και να χει αφου αυτα τα βολευει αυτο το συστημα εγω περισσευω, θα προσπαθησω τις επομενες μερες να ανεβασω και φωτο γιατι τωρα ειναι τοσο μικρα που δεν ξεκαθαριζει κανεις και τιποτα περα απο κατι τριχωτες μπαλες... Το τελευταιο αυγο θα επρεπε να ειχε εκκολαφθει σημερα αλλα αυτο δεν συνεβει επομενως μαλλον ειναι ασπορο και θα το αφησω μεχρι αυριο κ μετα θα το απομακρυνω απο την φωλια...
 
μου φενεται λιγο παραξενο που δεν τα ταιζει ο αρσενικος αλλα και παλι αφου τα ταιζει καποιος απο το κανενας ειναι καλο. Επιπλεον τι σκεφτεσαι να τα κανεις οταν με το καλο μεγαλωσουν;
 
μου φενεται λιγο παραξενο που δεν τα ταιζει ο αρσενικος αλλα και παλι αφου τα ταιζει καποιος απο το κανενας ειναι καλο. Επιπλεον τι σκεφτεσαι να τα κανεις οταν με το καλο μεγαλωσουν;
Και εμενα μου φαινονται ολα παραξενα γιατι πρωτη φορα περνανε κ τα πουλια αλλα και εγω αυτη τη διαδικασια, σημερα ας πουμε τα ταιζουν και οι δυο γονεις... Τσακωνονται και κυνηγιουνται βεβαια καποιες φορες αλλα φαινονται προς το παρον πιστοι στο καθηκον τους... Τα πουλακια προς το παρον θα τα κρατησω... Μου εχουν ζητησειβεβαια αλλα δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη οτι θα λαβουν την περιποιηση που τους πρεπει και μια και εχω διαθεσημα κλουβια θα μπουν εκει οταν ερθει η ωρα... Αν στην πορεια μου ζητησει καποιο ατομο που να νοιωσω οτι θα τα προσεχει ισως δωσω καποιο αλλα οχι τωρα, αργοτερα... Μου φαινεται οτι αν ολα πανε καλα και βγαλουν το μηνα κ ανεξαρτητοποιηθουν θα δυσκολευτω πολυ να δωσω καποιο...

.. Ο αρσενικος τα ταιζε... Την θηλυκια δεν αφηνε να τα πλησιασει μεχρι χτες, σημερα την αφηνει κ ταιζουν κ οι δυο... Μαλλον καταλαβε οτι ειναι πιο ευκολο αν εχεις βοηθεια... Ελπιζω να κρατησει μονο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα πουλια οντως για να κυνηγιουνται θελουν να ξαναζευγαρωσουν εσεις θα τα αφησεις;
 
Η εποχή πάντως (καλοκαίρι) είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή, και για αυτό οι γονείς καλό θα ήταν πριν έρθει η ώρα για ζευγάρωμα ξανά, να χωριστούν. Το πως και το πότε θα γίνει αυτό, δυστυχώς για αυτό το είδος δεν είμαι γνώστης να σου πω, αλλά πιστεύω ότι άλλα μέλη μας γνωρίζουν τα απαραίτητα στοιχεία για αυτό, π.χ. @YannisK , @Vasia24
 
μπορεις να αφησεις την θηλυκια με τους νεοσσους αν εχει ζευγαρωστρα στην μια μερια και απο την αλλη τον αρσενικο και μεσω του χωρισματος να τα ταιζει αλλα εγω αυτο δεν θα το προτεινα γιατι μπορει να τα αφησει χωρις να τα ταιζει το αλλο που μπορεις ειναι μολις απογαλακτιστουν τοτε να τα χωρισεις ολα για να ειναι σιγουρος(προτεινω το δευετερο τροπο για περισσοτερη σιγουρια)
 
Συνήθως από όταν αφήνουν τα μικρά τη φωλιά στις 18-20 μέρες μέχρι και για 2-3 εβδομάδες μέτα ταΐζονται περισσότερο από τον πατέρα.
Κατά τη γνώμη μου άφησε το ζευγάρι μαζί μέχρι να βγουν τα μικρά από τη φωλία.
Μέτα χωρίζεις τη θηλυκιά, αν εχεις ζευγαρωστρα φυσικα ακομα καλυτερα! Στο διάστημα αυτό αν κάνει και άλλα αυγά τα πετάς.

Είναι κρίμα να ταλαιπωρίσεις τη θηλυκία σου και σε άλλη γέννα.
Μιλάμε για ένα πουλί μικρό σε ηλικία και έχει κάνει 4 γέννες με σύνολο 15 αυγά.
 
Καλημερα. Ναι εχετε δικιο κ συμφωνωκαι δενθα ηθελα να προχωρησουν σε αλλη γεννα τωρα. Σκοπευω να τα αφησω μαζι μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα κ υστερα τα χωριζω αναλογα τωρα και πως θα τα πηγαινουν τα μικρα με τον πατερα... Μολις φανει το φυλο σκοπευω να εχω τη μαμαμε κορη εανφυσικα ειναι καποιο απο τα μικρα θηλυκο και τον μπαμπα με τα αρσενικα, θα δω τωρα γιατιθελω να δωκ πως θα τα πηγαινουν...υπαρχει κ ζευγαρωστρα αλλα και τρια εξτρα κλουβια επομενως δενμε αγχωνει. Προταιρεοτητα να πανε ολα καλα και να μεγαλωσουν τα μικρα αλλα και υστερα να ξεκουραστουν τα μεγαλα, δεν πιστευω να υπαρξουν αλλα αυγα εως τοτε γιατι ο αρσενικος σιγουρα θελει να ζευγαρωσει η θηλυκια ομως με τιποτα. Θα ενημερωσω για νεα αλλα κ με φωτο μολις τα εχω σε καποια καλη ποζα!
 
Καλημερα και παλι. Τα μικρα σημερα ειναι 12 11 και 10 ημερων αντοιστχα... Ταιζονται κ απο την μαμα αλλα περισσοτερο απο το μπαμπα... Δυο μερες τωρα βλεπω τον αρσενικο να σπρωχνει το μικρο που ειναι10 ημερων και να το στριμωχνει, σημερα παρατηρησα κ οτι το τσιμπαει στι ενα φτερο και το εχει κοκκινισει... Τι να κάνω; Τα αλλα δυο δεν τα πειραζει καθολου... Εκεινο ομως το μικρο τον ενοχλει... Το ταιζει απο την μια αλλα το τσιμπαει απο την αλλη...

Εχει συμβει σε καποιον το αρσενικο να τσιμπαει το ενα μικρο; Αν ναι τι κανατε γι αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν εννοείς ότι έχει ματώσει το μικρό, τότε δεν βλέπω άλλη πιθανότητα από το να χωρίσεις τον αρσενικό.
Το ερώτημα που τίθεται ειναι... Τον χωρίζω σε άλλο κλουβί ώστε να μην βλέπεται και να μην ακούγεται από το θηλυκό ή τον χωρίζω στο μισό της ζευγαρωστρας;
Στην πρώτη περίπτωση παρακολουθούμε αν τα μικρά ταΐζονται από τη μαμά τους, κι αν ναι, είμαστε εντάξει. Αν όχι θα πρέπει να τον επαναφέρουμε.
Στη δεύτερη περίπτωση κοιτάμε το ίδιο μεν, αλλά αν την επιλέξουμε, το κέρδος μας θα ειναι να ταΐζει και εκείνος μέσα από τα κάγκελα. Όμως τα πουλάκια βγαίνουν από τη φωλιά; Αν όχι, δεν έχει νόημα για το παρόν αυτή η λύση, αλλά, μόνο για το μέλλον.
Όπως και να έχει όμως πρέπει να κοιτάξεις καλά το πουλάκι με την πληγή, για εξωπαρασιτα, και αν χρειάζεται, να φροντίσεις την πληγή.
 
Το μικρο εχει κοκκινησει περισσοτερο παρα ματωσει... Το θεμα ειναι οτι η θηλυκια ταιζει ελαχιστα... Αν βγαλω τον αρσενικο δεν θα τα ταιζει επαρκως πιστευω αφου αυτος κανει ολη τη δουλεια. Τα αλλαη δυο μικρα δεν τα πειραζει καθολου αλλα κ τα τρια τα ταιζει... Αν τον βγαλω μπορει να πεθανουν κ τα τρια γιατι το φαγητο της μαμας δεν θα τα φτανει, απο την αλλλη αν τον αφησω δεν ξερω τι θα κανει με το μικρουλι που τσιμπαει, σκεφτομουν να τον παρακοολουθω στενα και αν δω οτι σοβαρευει η κατασταση να βαλω τη μαμα με το μικρουλη σε αλλο κλουβι με αλλη φωλια κ να βοηθαω στ ταισμα και ο μπαμπας να μεινει με τα αλλα. Αυτο ομως προυποθετει η μαμα να εξακολουθησει στο αλλο κλουβι κ στην αλλη φωλια να ζεσταινει κ να ταιζει εστω αυτο το λιγο το μικρο και επισης να συμπληρωνω με κρεμα νεοσσων εγω το ταισμα πραγμα που με φοβιζει γιατι δεν το εχωξανακανει... Επισης αν βαλω μαμα και μικρο στο αλλο κλουβι κ εκεινη δεν το ζεστανει τι θα γινει; Εχει λιγα φτερα σαν βελονες αλλα υποθετω οτι δεν μπορει ακομα να κρατησει τηνθερμοκρασια του σταθερη... Προς το παρον παρακολουθω αναποφασιστη...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημερα! Ο αρσενικος φαινεται να εχει ηρεμισει, ελπιζω να κρατησει. Σημερα καθαρισα λιγο τη φωλια και εβγαλα μερικες φωτο να δειτε τα μικρα.

IMG_3911.webp IMG_3921.webp IMG_3917.webp IMG_3918.webp IMG_3919.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top