Αναπαραγωγή Έβγαλα το χώρισμα και το θηλυκό κυνηγάει το αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σε ολους. Ειχα σε 1 ζευγαρωστρα με χωρισμα ενα ζευγαρι αχατες κιτρινα. Τα εχω σε εσωτερικο χωρο με τεχνητο φωτισμο και ελεγχομενη θερμοκρασια.ηταν μαζι 15 μερες και ο αρσενικος δεν τις κελαυδουσε και η θηλυκια εδειχνε αδιαφορη. Πιστευα οτι δεν ειναι πυρωμενα. Προχθες ομως που πηγα να τα καθαρισω εβαλα το κλουβι διπλα σε ενα αλλο που ηταν μεσα 1 θηλυκια λευκη. Αμεσως αρχισε να κοιταει ο αρσενικος και να τιτιβιζει και η λευκη ανταποκρινοταν. Εβγαλα λοιπον τη κιτρινη απο τη ζευγαρωστρα και εβαλα τη λευκη και ο αρσενικος αλλαξε τελειως συμπεριφορα. Αρχισε να κελαυδαει προς τη καναρα και να πηδαει στο χωρισμα.σημερα λοιπον μετα απο 2 μερες εβγαλα το χωρισμα και εγηνε το εξης...η καναρα αρχισε να κηνυγαει τον αρσενικο σε ολο το κλουβι και να τον τσιμπαει!ΓΙΑΤΙ; Τωρα παλι τα εχω με χωρισμα. Μηπως δεν ειναι αρκετα πυρωμενη η καναρα; 😕
 
Εγω ειμαι της αποψης να μην χαλασεις το ζευγαρι σου με τους αχατες.Βαλε πισω την θυληκια και βαλε το χωρισμα ντυμενο (η βαλε χαρτονι ) ωστε να μην βλεπωνται τα πουλια και ξεκινησε προετοιμασια. Η λευκη θυληκια σου δεν ειναι ακομα πυρωμενη. Καλη επιτυχια.
 
Οταν η θηλυκια δεν ειναι πυρωμενη αυτο κανει, τον κυνηγαει για να μην την ενοχλει.
Οπως γινεται και στους ανθρωπους, αμα δεν μας θελει η γυναικα δεν γινεται τιποτα.
 
μια ερώτηση βρε παιδιά...

Όταν πιάσουμε τα ζευγάρια μας, πρέπει ή δεν πρέπει να έχουν επαφή με άλλα καναριά; Πρέπει η ζευγαρώστρα να είναι μόνη της ή όχι;

Η ζευγαρώστρες που έχω είναι οι κλασικές χωρίς χώρισμα... Οι μικρές...
 
Αν καταλαβα καλα εννοεις αν μπορει η ζευγαρωστρα με το ζευγαρι να ειναι κοντα σε αλλα μονα καναρινια..
Ισως να χρειαζεται μια α΄ αποσταση ή να μην υπαρχει οπτικη επαφη. Ορισμενες φορες οι αρσενικοι νιωθουν οτι απειλουντε απο αλλα αρσενικα στον χωρο και κανουν φασαριες.''Κολανε'' στην μια πλευρα της ζευγαρωστρας και κελαιδανε προκλητικα προς τον πλησιεστερο αρσενικο.. Προσπαθωντας ετσι να δειξουν τα κυριαρχικα τους δικαιωματα. Προσωπικα το βρησκω ενοχλητικο... Ταραζουν τις θηλυκες.. Και δεν τους δινουν την σημασια που πρεπει.
 
μια ερώτηση βρε παιδιά...

Όταν πιάσουμε τα ζευγάρια μας, πρέπει ή δεν πρέπει να έχουν επαφή με άλλα καναριά; Πρέπει η ζευγαρώστρα να είναι μόνη της ή όχι;

Η ζευγαρώστρες που έχω είναι οι κλασικές χωρίς χώρισμα... Οι μικρές...
άποψήμου είναι ότι δεν πρέπει να έχουν οπτική επαφή με άλλα πουλιά.
Άρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις χαρτόνι. ακόμα και αν τα κλουβιά είναι δίπλα μπορείς να απομονώσεις το ζευγάρι κάνοντας την οπτική επαφή με τα αλλα καναρίνια αδύνατη
 
της εκανα προετοιμασια για 3 εβδομαδες ρε παιδια αλλα τι ποτα. Μαλλον δεν ειναι πυρωμενη. Θα τα αφησω λιγο ακομα να πυρωσει και η θυληκια.
 
Παιδια διαβαστε τα αρθρα για την αναπαραγωγη προτου ξεκινησετε με αυτην και πριν αρχισετε να ρωτατε καθε ειδους προβλημα που αντιμετωπιζετε.
Σε ολα αυτα υπαρχουν απαντησεις.
 
γνωμη μου μην χαλασεις την ρατσα, απλα χωρισετα στην ζευγαρωστρα με χαρτονι μην βλεπονται και σε λιγες βδομαδες θα ειναι ετοιμα... (ΜΗΝ ΤΑ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ)...
 
Back
Top