Γενικά Έβγαλε το μεγάλο φτερό της ουράς της

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Η Λινκ ενώ ήταν δίπλα μου με το ράμφος της "χτένιζε" το μεγάλο της φτερό αλλά τελικά το έβγαλε... Είναι φυσιολογικό αυτό;

Πετάει κανονικά και είναι ζωηρή όπως και πριν βγει το φτερό.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Γιατί σε προβληματίζει τόσο αυτό; Μπορεί απλά να έτυχε.

Πρώτη φορά έχω παπαγάλο (και γενικά πτηνό) οπότε οτιδήποτε δεν είναι στην καθημερινότητα με προβληματίζει. Απλά ρωτάω σε περίπτωση που είναι σημάδι για θέμα υγείας ώστε να προλάβω οτιδήποτε μπορώ
 
Το τράβηγμα από λάθος ενός φτερού δεν είναι σημάδι για να ανησυχούμε...
Απλά χάνουμε προσωρινά λίγη από την ομορφιά των πουλιών μας.
Θα μπορούσε άνετα να φύγει σε ατύχημα όλη του η ουρά και να πετά χωρίς ιδιαίτερα πολλά προβλήματα μέχρι να βγει η νέα.
 
Όπως την είδα να το κρατάει στο ράμφος μπορώ να πω ότι έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό. Τέλος καλό όλα καλά αφου το λέτε. Τελικα το φόρουμ όντως είναι θησαυρός.
 
Όπως την είδα να το κρατάει στο ράμφος μπορώ να πω ότι έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό. Τέλος καλό όλα καλά αφου το λέτε. Τελικα το φόρουμ όντως είναι θησαυρός.

Μήπως είσαι πολύ ώρα μπροστά στο laptop και ως γνήσιο θηλυκό προσπαθεί να σου αποσπάσει την προσοχή σου; Δωσ' της λιγάκι σημασία... 😀
 
Μήπως είσαι πολύ ώρα μπροστά στο laptop και ως γνήσιο θηλυκό προσπαθεί να σου αποσπάσει την προσοχή σου; Δωσ' της λιγάκι σημασία... 😀

χα χα από της 6 παρά που μπήκα σπίτι, έκανα ένα μπάνιο και μετά ήταν συνέχεια πάνω μου. Ζήτημα να κατέβηκε 5 λεπτά από το χέρι μου.

Πτερόρροια δεν πέρασε. Είναι το πρώτο φτερό που της βγήκε
 
αγγελε-λινγκ καλησπερα. το βλεμα της λινγκ ειναι πραγματικα πολη υποπτο. τι χρωμα ρουχα φοραγες για να διερευνησουμε, το γεγονος αυτο να ηταν μια προταση ενδυματολογηκη. μην ανησηχης ολα οκ αυτα συμβαινουν. απλα παρακολουθησε λιγο αν ξαναγινη. Νομιζω οτι δεν ειναι κατι το σοβαρο. αυτο το πουλακι ειναι τρισεφτυχισμενο.
 
Όπως την είδα να το κρατάει στο ράμφος μπορώ να πω ότι έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό. Τέλος καλό όλα καλά αφου το λέτε. Τελικα το φόρουμ όντως είναι θησαυρός.

Αυτό να προσέξεις. Γιατί αν κάθε φορά βλέπει τέτοια αντίδραση από εσένα... Μπορεί να το εκλάβει ως ενθουσιασμό και για να σου τραβήξει το ενδιαφέρον και να ασχοληθεις να συνεχίσει να το κάνει.
Δεν είναι κάτι,ένα φτερό ίσον κανένα... 😀
 
πραγματικα αγγελε πανεμορφα χρωματα. συνδιασμος τιρκουαζ με κοκκινο. τα σπαει. αν το γαλαζιο το εκανα τιρκουαζ μη με παρεξηγητε εμενα ετσι μου φενετε.
 
πραγματικα αγγελε πανεμορφα χρωματα. συνδιασμος τιρκουαζ με κοκκινο. τα σπαει. αν το γαλαζιο το εκανα τιρκουαζ μη με παρεξηγητε εμενα ετσι μου φενετε.

Έχω δυσχρωματοψία (όχι αχρωματοψία) οπότε δεν θα μπορούσα να απαντήσω ακριβώς για το χρώμα.

off-topic αλλά για παραπάνω πληροφορίες για το εαν έχεις κι εσύ το ίδιο μπορείς να κάνεις αυτό το τεστ

http://www.onmed.gr/ygeia/story/311083/test-vreite-ti-eidos-achromatopsias-echete
 
Αφού το φτερό που βγήκε δεν είχε αίμα ή δεν ήταν κομμένο (δηλ η πένα ήταν ολόκληρη) δείχνει πως για κάποιο λόγο συνήθως πτερόρροια ολοκλήρωσε τον κύκλο ζωής του και έπρεπε να αντικατασταθεί:)
 
Back
Top