Γενικά Έγινε ο "γάμος" τελικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Πιθανόν να βιάστηκα.
Ευχαριστώ θερμά, όσα μέλη του φόρουμ έκαναν τον κόπο να με συμβουλέψουν, όταν τους το ζήτησα και ειλικρινά, λυπάμαι αν τους απογοήτευσα, αλλά το θέμα "Καραντίνα" ήταν πολύ δύσκολο για εμένα. Πιεζόμουν από κάποιες καταστάσεις...
Έτσι, πήρα την μεγάλη απόφαση εχθές, ύστερα από 17 ημέρες καραντίνας, να "τελέσω τον γάμο" μεταξύ Τιραμόλα και Ασπρούλας.
Η γνωριμία των "μελλονύμφων" διήρκεσε ελάχιστα.
Με το που έβαλα, δίπλα-δίπλα τα κλουβιά, άρχισαν τα "χαριεντίσματα" λες και γνωριζόντουσαν χρόνια.
Ύστερα από 10 λεπτά και αφού άνοιξα τις πόρτες των κλουβιών, η Ασπρούλα βρέθηκε από μόνη της, χωρίς κανένα πρόβλημα στο κλουβί του Τιραμόλα.
Ο "μηχανοκίνητος" Τιραμόλα, 5 λεπτά μετά, άρχισε να σηκώνει το ποδαράκι του, λες και του το είχανε σερβίρει "στο πιάτο"😱
Φυσικά η Ασπρούλα, ως "κυρία από σπίτι", του έδωσε ευγενικά να καταλάβει ότι, χωρίς "προκαταρκτικά" τουλάχιστον, δεν θα συνεννούσε στις ορέξεις του.
Έτσι από εχθές, ζούνε αρμονικά μέσα στο ίδιο κλουβί και συμπεριφέρονται όπως κάθε άλλο αγαπημένο ζευγάρι (αν και ο Τιραμόλα, δεν έχει εγκαταλείψει τις προσπάθειες)
Σήμερα μάλιστα, περίπου μία ώρα πριν, όταν έβγαλα την ταϊστρα (εξωτερική) για να της προσθέσω σποράκια, συναίβει το κατωτέρω παράξενο και ευχάριστο.
Ο Τιραμόλα βρέθηκε στο άνοιγμα και βγήκε από το κλουβί.
Δεν απομακρύνθηκε όμως από αυτό, αλλά περπατούσε στην οροφή.
Μετά από λίγο και ενώ μέσα στο κλουβί του, δεν με άφηνε να τον πλησιάσω, ανέβηκε στο δάκτυλό μου οπότε και τον έβαλα ήρεμα μέσα.
 
Βρε τον Τιραμωλα..:D

17 μερες καραντινα ειναι μια χαρα. 😉Εγω την Μαιρη(κοκατιλ) την ειχα 1 εβδομαδα καραντινα και μια βδομαδα γνωριμια.

Να μας βαλεις και φωτογραφιες του ζευγους. Σκεφτεσαι να τους βαλεις φωλια;
 
Σκεφτεσαι να τους βαλεις φωλια;
Όχι προς το παρών.
Μάλλον τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου, διότι κρίνοντας από τις ραβδώσεις που έχουν και τα δύο στο κεφαλάκι τους και που αρχίζουν πάνω από το μάτι, μάλλον είναι μικρά ακόμη για φωλιά.
Ο Τιραμόλα υπολογίζω να είναι 5-6 μηνών.
 
αντε μπραβο!
τα αλλα τι κανουν;
Βρίσκονται στο σημείο 0 !
Ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα...
Σήμερα τους έδωσα σκέτη βρώμη στο μπολάκι και από Πέμπτη, θα επαναλάβω την αγωγή τους για άλλες 7 ημέρες (αντιβίωση και multi-vit ανάμικτα στην ίδια ποτίστρα καθημερινώς, άλλαγμα καθημερινώς χάρτινου τραπεζομάντηλου στο κλουβί τους)
Έτσι και αλλιώς, μου έγινε συνήθεια πλέον, η καθημερινή αλλαγή, νερού και επίστρωσης του πάτου, του κλουβιού.
Είναι η πρώτη μου "εργασία" με το που ξυπνάω το πρωί.
 
Τί κάνω, άν τελικά την καταφέρει;

Επειδή ο "τουρμποκίνητος" δεν βλέπω να ηρεμεί και κυνηγάει όλη την ημέρα το θηλυκό... (δεν τολμάει το φουκαριάρικο να σκύψει λίγο για να φάει, αυτός νομίζει ότι του "στήνεται" και προσπαθεί να ανέβει πάνω της), αν τελικά την καταφέρει και ζευγαρώσουν, πρέπει αναγκαστικά να βάλω φωλιά, παρόλον ότι είναι τόσο μικρά;
Σημειωτέον φυσικά ότι, δεν τους έχω κάνει καμία προετοιμασία αναπαραγωγής, δηλ. Δεν τους έχω ούτε κόκαλο σουπιάς, ούτε και τους βάζω συμπληρώματα διατροφής και βιταμίνες.
Σκέτο νεράκι, τα συνηθισμένα σποράκια και λίγη βρώμη.
Ελπίζω πριν τις αρχές Αυγούστου να μην έχω κάποιο "ατύχημα εγκυμοσύνης"
S.O.S
 
Βοήθεια!

Συγνώμη που έχω γίνει κουραστικός, αλλά, βοήθεια βρε παιδιά, το "κακό" παράγινε 😡
Δύο ταΐστρες εξωτερικές και ένα μπολάκι με βρώμη και το καημένο το θηλυκό, δεν έχει καταφέρει να φάει κάτι όλη την ημέρα. Μόνο μερικά σποράκια στα κλεφτά. Φοβάμαι πως θα την χάσω από ασιτία
Δεν την αφήνει σε χλωρό κλαρί ο Τιραμόλα. Οι κινήσεις του ήταν πάντα κινήσεις αλλόκοτες, νευρικές, κινήσεις αμόκ, σεληνιασμού, αλλά τώρα το έχει παρακάνει. Έχει γίνει πολύ σπαστικός. Και είναι και αρκετά μικρότερος σε όγκο από το θηλυκό, πράγμα που τον κάνει πολύ περισσότερο ευέλικτο από την Ασπρούλα
Υπάρχει κάποιο φάρμακο να του μειώσει τις ορμές;
Να βάλω φωλιά... Και ότι ήθελε προκύψει;
Λυπάμαι και για αυτόν, που υποφέρει υποθέτω, μή μπορώντας να τις ικανοποιήσει.
Κρίμα... και εγώ που νόμισα ότι επρόκειτο για πετυχημένο "γάμο" ☹
 
και μια ερωτηση που ισως ειναι χαζη...
γιατι δεν βαζεις τον τιραμολα με την αλλη τη μεγαλη θηλυκη μηπως την καταφερει και δεις απο εκει μωρα;
δηλαδη..χωριζεις την μικρη απο τον τιραμολα... Κοιτας να συνεφερεις την μεγαλη και μετα την βαζει ςμε τον τιραμολα...
 
Να γίνω δηλαδή "αντροχωρίστρα" βρε 'Αγγελε; :)
Όχι, δεν μου πάει..."δεν μου κάνει καρδιά", είναι τόσο καιρό μαζί ο Τζίτζι με την Τζιτζίκα και άλλωστε δεν είναι και αυτοσκοπός μου η απόκτηση νεοσσών.
Άν θελήσω μωρό... Μην ξεχνάς... μου έχεις "τάξει" εσύ ένα :)
 
δεν ξεχναω... 😉
τα μεγαλα ειναι αγαπημενα η απλα συζουν, αλλα χωρις πολλα-πολλα.. (φιλακια,ξυσιμο κεφαλιου κ. Ο. Κ)
 
τα μεγαλα ειναι αγαπημενα η απλα συζουν, αλλα χωρις πολλα-πολλα.. (φιλακια,ξυσιμο κεφαλιου κ. Ο. Κ)
Είναι πάρα πολύ αγαπημένα και πάντα είχαν και έχουν όλα τα ανωτέρω που γράφεις, αλλά και ταΐσματα μεταξύ τους.
 
μη τα χωρις τοτε, αστα...
εγω δεν ξερω τι να κανεις... Οποιος γνωριζει ας πει...
 
"Τα ήθελε η γιαγιάκα σου, τα ήθελες και σύ... Τα σύκα, τα καρύδια και το γλυκό κρασί"
Είναι πια το μόνο που μπορώ να πώ !
Άφησα την πόρτα του κλουβιού ανοιχτή και μετά από λίγο ο Τιραμόλα βγήκε έξω.
Έξω;
Τρόπος του λέγειν. Περπατούσε στην οροφή και στα πλαϊνά του κλουβιού ψάχνοντας να βρεί το άνοιγμα για να μπεί πάλι μέσα... Και εκείνη...η πως να την πεί κανείς, αντί να βρεί την ευκαιρία να φάει, άρχισε να τσιρίζει και να τον ακολουθεί μέσα από το κλουβί, όπου και να πήγαινε.
Τελικά βρήκε το άνοιγμα, μπήκε ξανά στο κλουβί και τώρα είναι εκεί, το ένα δίπλα στο άλλο και αυτός την χαϊδεύει στο κεφαλάκι και στο ράμφος και χαϊδεύεται πάνω της με τα μάτια κλειστά, εντελώς ξελιγωμένος.
Εδώ πρόκειται για έναν έρωτα μεγάλο :)
Το μόνο μάλλον που μου μένει να κάνω, είναι να γράψω ένα μυθιστόρημα για δύο φούλ ερωτευμένα παπαγαλάκια.😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: jvd
Back
Top