Αναπαραγωγή Έκανα καλά που έπλυνα τους νεοσσούς;

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδιά Καλημέρα πρώτα. Να ρωτήσω. Από την δεύτερη γέννα έχω 3Μικρά με διάφορα μιας ημέρας. Σήμερα είναι 2 εβδομάδων. Πήγα να βάλω νερό και είδα ότι η φωλιά ήταν βρώμικη από πάνω και έβγαλα το νήμα και άφησα την τσόχα. Όμως τα 2Μικρά που ήταν κάτω από το τρίτο ήταν πολύ βρώμικα. Μέσα στην κουτσουλια. Σαλταρα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά τα έβαλα κάτω από λίγο χλιαρό νερό και τα καθάρισα. Τώρα τα ξανά έβαλα μέσα. Έκανα καλά; Τώρα τι κάνω;
 
Η απομάκρυνση του υλικού φωλιάς μετά τις 10 περίπου ημέρες έχει σκοπό να προστατέψει τα μικρά ακριβώς από αυτό το πρόβλημα. Εκεί έρχεται και βοηθά η τσόχα που έχουμε βάλει από την αρχή κρατώντας καθαρά τα μικρά και κυρίως ζεστά. Αν συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα καθαριότητας περίπου στις 13-15 μέρες της ζωής τους κάνουμε κι άλλη αλλαγή... ακόμη και ολόκληρης φωλιάς.
Έτσι τα μικρά παραμένουν καθαρά... όσο γίνεται.
Όμως τα 2Μικρά που ήταν κάτω από το τρίτο ήταν πολύ βρώμικα. Μέσα στην κουτσουλια. Σαλταρα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά τα έβαλα κάτω από λίγο χλιαρό νερό και τα καθάρισα. Τώρα τα ξανά έβαλα μέσα. Έκανα καλά; Τώρα τι κάνω;
Εσύ οριακά πρόλαβες και καθάρισες τα μικρά...
Αν αργούσες μια δυο μέρες ίσως να μην μένανε μέσα στη φωλιά...
Η καθαριότητα είναι κρίσιμα σημαντική...
Πριν χρόνια... ίσως και περισσότερα από δέκα... με κάλεσε ένας γνωστός να δώσω μια βοήθεια σε κάτι νεοσσούς.
Η εικόνα που αντίκρισα ήταν φοβερή...
Αρκεί να σας πως πως τα περιττώματα πάνω στο μηρό τους είχαν ξεραθεί τόσο πολύ... Που κατέληξαν να γίνουν βρόγχος κόντρα στην ανάπτυξη του πουλιού. Ήταν τόσο σκληρά που μόνο με ειδικό ψαλίδι καταφέραμε να τα κόψουμε και να επιτρέψουμε στο μεγάλο πρήξιμο λόγω της κακής κυκλοφορίας του αίματος... με τις μέρες να υποχωρήσει.
Αν βρω το χρόνο θα ψάξω στο αρχείο μου να βρω και τις φωτογραφίες για να έχετε την εικόνα της κατάστασης.
 
Με το πλύσιμο που έκανα δημιούργησα πρόβλημα; Να αλλάζω επομένως κάθε βδομάδα περίπου την τσόχα;
Όχι φυσικά... κανένα πρόβλημα.
Απλά έπρεπε λίγο νωρίτερα να το κάνεις.
Τέλος οι αλλαγές...
Αν κάνεις μετά από 2-3 μέρες προσπάθεια αλλαγής τα μικρά θα βγουν από τη φωλιά και δεν θα ξαναμπούν.
 
@misalouris αυτο σημαινει οτι η καναρα δεν εκανε καθολου καθαρισμο της φωλιας; Ολοι νομιζω βρισκουμε και κανα δυο μικρα ελαχιστα λερωμενα, αλλα τετοιο χαλι που να εχουν αναγκη μπουγαδας σημαινει οτι κατι δεν εγινε.
 
@misalouris αυτο σημαινει οτι η καναρα δεν εκανε καθολου καθαρισμο της φωλιας; Ολοι νομιζω βρισκουμε και καανα δυο μικρα ελαχιστα λερωμενα, αλλα τετοιο χαλι που να εχουν αναγκη μπουγαδας σημαινει οτι κατι δεν εγινε.
Μιράντα η κανάρα (συνήθως) είτε απομακρύνει, είτε τρώει τις ακαθαρσίες των μικρών τις 3-4 πρώτες ημέρες της ζωής τους.
Είναι οι ημέρες που οι νεοσσοί δεν μπορούν να πάρουν τη "θέση" που χρειάζεται για να κάνουν την ανάγκη τους έξω από τη φωλιά.
Στη συνέχεια ακολουθεί το ένστικτό της και δεν κάνει απολύτως τίποτε σε ότι αφορά την καθαριότητα...
Κι αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό...
Στην άγρια φύση, σε όλα τα πουλιά, οι φωλιές περιορίζονται σε ένα στρόγγυλο ας πούμε "καλαθάκι"...
Τα μικρά τους σαν γίνουν 5-6 ημερών μπορούν άνετα να αφήσουν στο χώρο έξω από αυτή τις "μυρωδάτες" κενώσεις τους.
Εμείς λοιπόν τοποθετούμε αυτό το καλαθάκι σε ένα κλειστό πλαστικό κουτί, χωρίς να υπάρχει απαραίτητος αερισμός, δυνατότητα απορρόφησης της υγρασίας και απομάκρυνσης των απορριμάτων τους.
Αν δεν κάνουμε κάτι και τα αφήσουμε στη μοίρα τους, γίνονται κυρίως εστία μολύνσεων, δυσάρεστων οσμών και αποθήκες κοπράνων...
Όσοι χρησιμοποιούμε τέτοιες φωλιές... αν δε φροντίσουμε για την αλλαγή των συνθηκών... Θα καταλήξουμε σε καταστάσεις αρκούντως επικίνδυνες... Πρώτα για την ζωή και για την υγεία των νεοσσών, των γεννητόρων τους αλλά και ολόκληρης της εκτροφής μας...
Ειδικά αν ο χώρος είναι ανοικτός, με έντομα, μύγες κλπ οι καταστάσεις μπορούν να ξεφύγουν...
Έχω δει αρκετά αηδιαστικά για να τα καταγράψω περιστατικά...
Συμμετείχα σε κάποια από αυτά κυρίως από άγνοια ...
Πλήρωσα και έμαθα (όσα κι αν έμαθα) με τον πιο δύσκολο τρόπο... αυτόν που πονάει, που πονάει πολύ...
Αυτός ίσως είναι και ο κυριότερος λόγος που κάθομαι και γράφω...
Η συνταγή για μια πολύ καλή αναπαραγωγική χρονιά κατά τη γνώμη μου, είναι η καθαριότητα... όλα τα άλλα ακολουθούν.
 
Στα περιστέρια πάντως τα μικρά σχεδόν πάντα λερώνονται απο τα περιττώματα και τα καθαρίζω μια ή δύο φορές μεχρι να είναι έτυμα να κατέβουν απο την φωλιά αυτό το παθαίνουν κυρίως στα πόδια (στον μηρό και τα δάχτυλα) αλλα πόλις ξεραθεί αφαιρείτε δεν είναι πρόβλημα... Τωρα στα καναρινακια που είναι τοσο μικρά μάλλον η καθαρισμός είναι πιο δύσκολος 😵
 
Δεν ξερω,το ρωτησα γιατι απο την μοναδικη φετινη μου εμπειρια ειδα οτι μεχρι τα μικρα να αρχισουν τις κενωσεις εξω απο τη φωλια, η καναρα μου τα μαζευε σχεδον ολα οποτε δεν ειχα θεμα ποτε μεσα στη φωλια. Αλλο αν εγω την καθαριζα καθε 2-3 μερες, γιατι το εξωτερικο ηταν ενα αισχος.

Απλως μου φανηκε παραξενο, ακομα και με 6 μικρα δεν ειχα τετοιο θεμα, και να ειναι τοσο βρωμικη η φωλια μου φανηκε περιεργο.
 
Νομίζω πως εξαρτάται και απο την καναρα (το αν θα τα καθαρίζει και για πόσο), απο το πόσο δυνατοί είναι οι νεοσσοί (απο ποια μέρα θα μπορούν να κάνουν την ανάγκη τους έξω απο την φωλιά) και απο τον τύπο της φωλιάς (κάποιες μπορεί να μην είναι τοσο λειτουργικές σε αυτο το θέμα).
 
Σιγουρα, αλλα μου ξενιζει ισως λογω απειριας τετοια κατασταση..
 
Δεν ξερω,το ρωτησα γιατι απο την μοναδικη φετινη μου εμπειρια ειδα οτι μεχρι τα μικρα να αρχισουν τις κενωσεις εξω απο τη φωλια, η καναρα μου τα μαζευε σχεδον ολα οποτε δεν ειχα θεμα ποτε μεσα στη φωλια. Αλλο αν εγω την καθαριζα καθε 2-3 μερες, γιατι το εξωτερικο ηταν ενα αισχος.

Απλως μου φανηκε παραξενο, ακομα και με 6 μικρα δεν ειχα τετοιο θεμα, και να ειναι τοσο βρωμικη η φωλια μου φανηκε περιεργο.
Είχες ανοιχτή φωλιά ή κλειστή;
 
Σε κλειστή φωλιά αν δεν καθαρίζεις είναι θρίλερ η φωλιά.
 
Σε κλειστή φωλιά αν δεν καθαρίζεις είναι θρίλερ η φωλιά.
Δεν θελω να το κανω εικονα... Πηρα μια ιδεα απο οτι περιγραφετε εσεις.

Το θεμα ειναι, καθε ποτε πρεπει να καθαριστει μια τετοια φωλια; συχνοτερα προφανως.

Και για να μην χαλασω το θεμα του φιλου, εφοσον τα μικρα καναρινακια ( <1 μηνα) δεν κανει καλο να κανουν μπανιο γιατι το πτερωμα τους δεν εχει το "λιπος" για να κανει μπανιο αφοβα, σιγουρα δεν προκυπτει κανενα απολυτως προβλημα με το μπανιο που τους εκανε;
 
Τι να πω. Στην πρώτη της γέννα πριν 1μήνα περίπου δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Οι ακαθαρσίες ήταν όλες εκτός φωλιάς. Σε αυτή δεν ξέρω βγήκαν λίγο τεμπέλικα τα Μικρά.
 
@Νικόλας Μιμηνας βάλε αν θές μια φωτογραφία της φωλιάς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
@Νικόλας Μιμηνας βάλε αν θές μια φωτογραφία της φωλιάς.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω

Ακόμα μια ερώτηση. Και οι δύο αναπαραγωγες έγιναν μέσα στο σπίτι. Τα Μικρά της πρώτης γέννας είναι πλέον στο δικό τους κλουβί. Τα Μικρά της δεύτερης γέννας όπως προείπα είναι 2 εβδομάδων. Πειράζει αν βγάλω το κλουβί έξω στο μπαλκόνι; Πρέπει να μεγαλώσουν και άλλο τα Μικρά Μήπως;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γενικα τα πουλια μικρα και μεγαλα δεν πρεπει να τα πηγαινουμε μεσα εξω. Ακομα και 3-4 βαθμοι διαφορα μπορει να τα αρρωστησουν. Αν σκοπευεις να βγαλεις πουλια εξω, καλο ειναι να το κανεις για μονιμα.

Τα μικρα νομιζω ειναι πολυ μικρα για να κουνηθουν οπουδηποτε, και πολυ πιο ευαισθητα σε θερμοκρασιακες διακυμανσεις, οποτε γνωμη μου ειναι να μην τα πειραξεις καθολου.
 
Γενικα τα πουλια μικρα και μεγαλα δεν πρεπει να τα πηγαινουμε μεσα εξω. Ακομα και 3-4 βαθμοι διαφορα μπορει να τα αρρωστησουν. Αν σκοπευεις να βγαλεις πουλια εξω, καλο ειναι να το κανεις για μονιμα.

Τα μικρα νομιζω ειναι πολυ μικρα για να κουνηθουν οπουδηποτε, και πολυ πιο ευαισθητα σε θερμοκρασιακες διακυμανσεις, οποτε γνωμη μου ειναι να μην τα πειραξεις καθολου.
Οκ όταν πρώτα ο Θεός γίνουν έτοιμα και κλαρωσουν θα τα βγάλω. Πάντως έλεγα να βγούνε μόνιμα όπως έχω και τα άλλα μου πουλιά στην κατασκευή που έχω φτιάξει
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top