Αναπαραγωγή Έκανα καλά που αντάλλαξα τα αρσενικά στα δύο ζευγάρια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Simeon32
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Simeon32

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2020
Μηνύματα
77
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπέρα παιδιά Χριστός Ανέστη.. Έχω 2 ζευγάρια καναρινια... Το ένα ζευγάρι έφτιαξε φωλιά δινανε φιλάκια ο αρσενικός την τάιζε αλλά βατεμα δεν υπήρχε... Εκεί που τα καθαριζα ο αρσενικός απ' το άλλο ζευγάρι είδε την θυληκια απ' το άλλο κλουβί κ την κοιτούσε κ είχε λυσαξει στο κελαιδημα.. Που με την δικιά του θυληκια δεν ήταν έτσι... Οπότε έβγαλα τον αλλον αρσενικό κ είπα να βάλω αυτόν με την έτοιμη καναρα... Φανταστείτε ότι τον επιασα να τον βάλω στο κλουβί με την άλλη κ κελαιδουσε ασταμάτητα μέσα στο χερι μου, με το που τον έβαλα μέσα πήγε αμέσως πάνω της μέσα στη φωλιά που καθόταν η καναρα κ την βατεψει 3 φορές συνεχωμενες... Κ η καναρα τον υποδέχτηκε κανονικά.έκανα καλά που άλλαξα τα αρσενικά; Υπάρχει πρόβλημα που δεν έγινε γνωριμία μεταξύ τους;
 
Αν δεν είχαν δώσει λόγο δεν υπάρχει πρόβλημα... 😉

Στα σοβαρά τώρα...
Ρωτάμε κάτι πριν το πράξουμε αλλιώς τι νόημα έχει...
Μόνος σου λες πως ταίριαξαν αμέσως οπότε δεν υπάρχει θέμα με αυτό το ζευγάρι.
Το άλλο;

Επίσης μην είσαι τόσο σίγουρος πως τυχόν μικρά που βγάλει το "αναμμένο" ζευγάρι θα είναι του καινούργιου αρσενικού άσχετα που αναφέρεις πως δεν είδες βατέματα...
 
Υπάρχει πρόβλημα που δεν έγινε γνωριμία μεταξύ τους;
Κανένα πρόβλημα.
Αν θες δώσε μερικές πληροφορίες για τα πουλιά σου.
 
Έχω βάλει κινητό να τα τραβάει βίντεο αρκετές ώρες την μέρα απ' το. Πρώτο αρσενικό δεν είδα βατεμα κανένα, αυτόν με το που το έβαλα μέσα της έκανε μαρς αμέσως αλλά απ' ότι είδα στη κάμερα μόνο την βατεβει δεν την ταισε στη φωλιά ούτε φιλιά τίποτα... Βέβαια τον έβαλα τα απόγευμα σήμερα... Θα δω κ αύριο την συμπεριφορά τους Απ το βιντεο.
[automerge]1587495437[/automerge]
Τι πληροφορίες φίλε Μ; Πες Μ και θα σ απαντήσω αμεσως
 
Κ κάτι άλλο συγνώμη παιδιά με τόσες ερωτήσεις αλλά είμαι πρωτάρης ακόμα. Ο αρσενικός βατεβει μόνο όταν η θυληκια κάθεται στη φωλιά ποτέ απ' έξω κ με την προηγούμενη θυλικια το ίδιο
 
Είναι κοινά καναρινια ο αρσενικός είναι πορτοκάλι κ η θυληκια λευκή με λίγο κίτρινο στα φτερά
Ανέβασε αν θες μία φωτογραφία τους.
 
Παιδιά για την καναρα που σας έλεγα έχει φουσκώσει πάρα πολύ κ κάθεται στη φωλιά με κλειστά τα μάτια κ όρεξη καθόλου 😏
[automerge]1587570530[/automerge]
1587570147881..webp
[automerge]1587570559[/automerge]
Την έβγαλα φοτο από κάτω
[automerge]1587570588[/automerge]
Την έβγαλα φοτο από κάτω
 
Back
Top