Αναπαραγωγή Έκανα λάθος που έβαλα φωλιά στα budgie;

Dimitris Part

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2020
Μηνύματα
119
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας... εδω και 1 βδομάδα περίπου αγόρασα ενα ζευγάρι μπατζι... Τα εχω σε ζευγαρωστρα και επειδή είδα ότι τα πανε πολύ καλά μεταξύ τους και στην θηλυκια τραγουδάει συνέχεια ο αρσενικός αποφάσισα να βάλω φωλιά επειδή είναι και η εποχή ζευγαρώματος. έκανα λάθος που την έβαλα;. η θηλυκια έχει αρχίσει ήδη να μπαίνει μέσα... και φοβάμαι μην μου κάνει κλουβια αυγά και την επιβαρύνω. Να την βγάλω μηπως και να την βάλω αργότερα την φωλιά;
 
Γεια σου Δημήτρη! Αν και δεν ξέρω από παπαγάλους, πιστεύω ότι αν όντως είναι εποχή ζευγαρώματος και θέλεις να τα ζευγαρώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτά θα δουν την φωλιά και θα ζευγαρώσουν. Πρέπει όμως να είσαι βέβαιος ότι είναι υγιείς, αφού τα έχεις λίγο καιρό. Πιστεύω αν είναι ώριμα αναπαραγωγικά δεν θα υπάρξει θέμα. Το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσε να δημιουργηθεί είναι αν δεν τα προετοιμασες διατροφικά. Κυρίως με ασβέστιο. Πρέπει να παρέχεις πολύ ασβέστιο στην θηλυκια για να κάνει το τσόφλι του αυγού χωρίς να έχει προβλήματα. Θα πρέπει να υπάρχει στο κλουβί σουπιοκοκαλο και grit. Παραπάνω πληροφορίες θα σου δώσουν πιο έμπειρα στους παπαγάλους μέλη. Καλή επιτυχία!
 
@Dimitris Part καλώς ήρθες, το χρώμα του χαλινού τους δείχνει αν είναι σε φάση αναπαραγωγής.
Αν ανεβάσεις κοντινές φωτογραφίες του χαλινού θα σου πουν την γνώμη τους τα μέλη του forum.
Μπορείς επίσης να διαβάσεις τα αντίστοιχα άρθρα στην "αναπαραγωγή παπαγάλων'' για να διαπιστώσεις αν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή.
 
Δημήτρη το θηλυκό, αν δεν κάνω λάθος, έχει ακαρεα scaly face. Θα πρέπει να του κάνεις θεραπεία. Δες περισσότερα εδώ. Βγάλε πιο καθαρές φωτο για να πουν και οι υπόλοιποι την γνώμη τους στα σίγουρα.
 
View attachment 71983υγιής μου φαίνεται το ράμφος της θηλυκιας
Τώρα που το βλέπω ίσως είναι και γρατζουνιά. Θα σου πουν στα σίγουρα και άλλοι. Εσύ που το βλέπεις καλύτερα, γράψε στο Γκουγκλ budgie scaly face και δες μήπως μοιάζει με κάποια από τις εικόνες.
 
Φίλε Γιώργο (Χρόνια σου πολλά κιόλας) το ράμφος της θηλυκιας είναι μια χαρα σε σχέση με τις φωτογραφίες των scaly face ίσως είναι γρατσουνιά θα το κοιτάξω το πρωί για να μην τα ξυπνήσω τώρα... Επίσης η θηλυκια μπήκε μέσα στην φωλιά να κοιμηθεί και ο αρσενικός έμεινε μόνος του έξω... λέτε να έχει θέμα μόνος του;
 
ίσως είναι γρατσουνιά
Ίσως απλά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή (το χρώμα του χαλινού αλλάζει - σκουραίνει)
Περίμενε την γνώμη των ειδικών όπως ο @Φοίβος.
ο αρσενικός έμεινε μόνος του έξω... λέτε να έχει θέμα μόνος του;
ΟΧΙ
 
Δημήτρη λίγο βιαστική η κίνησή σου μόλις τα πήρες. Θα έδινα βάση στην ενημέρωση για την καλή φροντίδα και διατροφή τους πρωτού προσωρήσω σε αναπαραγωγή. Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με τους απογόνους;
 
παιδιά δυστυχώς το πρωί πήγα να ξεσκεπασω τα πουλάκια επειδή τα έχω μια πετσέτα πάνω απ το κλουβί για να μην κρυώνουν και βρήκα την θηλυκια νεκρή μεσα στην φωλια... είχαν κολλήσει οι κουτσουλιές στον ποπό της... Ο πατέρας μ μου είπε ότι έφταιγε επειδή εωαλανα φάνε λίγο καρότο και μήλο σε κυβακια μεσα στην αυγοθήκη και τη έπιασε ευκοιλια. έβαλα μια άλλη θηλυκια με μισή καρδιά μέσα για να μην μείνει μόνος ο αρσενικός. στεναχωρεθηκα πάρα πολύ για την θηλυκια γιατί ήταν πολύ ζωηρή και παιχνιδιαρα
 
ο πατέρας μ μου είπε ότι έφταιγε επειδή εωαλανα φάνε λίγο καρότο και μήλο σε κυβακια μεσα στην αυγοθήκη και τη έπιασε ευκοιλια.

Δεν πεθαινουν τα πουλια απο το καροτο και το μηλο Δημητρη
 
ναι αλλα το βρήκα μεσα στην φωλιά και είχε γεμίσει κουτσσουλια και είναι γεμάτο και αυτό και ίσως το έπιασε διάρροια μέσα στην φωλιά

Φοίβο απο πετ σοπ
 
Η διάρροια ειναι συμπτωμα Δημητρη και οχι ασθενεια
Ασε που οταν ενας οργανισμος πεθαινει επέρχεται χαλαρωση των μυων με οτι αυτο συνεπαγεται.

Η κινηση να βαλεις αλλο θηλυκο ειναι 100% λάθος.
Καλως πηρες πουλακι αλλα κακως ενωσες χωρις να κρατησεις καραντινα .
Εχασες ενα πουλι, δεν μπορεις να προσπερνας το συμβαν και να βαζεις σε κινδυνο αλλα δυο πουλια αυτη τη στιγμη.
 
Back
Top