Αναπαραγωγή Έκανα σεφτέ, γεννήθηκε το πρώτο αυγό

Πριν απ' όλα, με το καλό και τα υπόλοιπα.
Ομως, μεγάλη προσοχή οταν πλησιάζεις την φωλιά και σηκώνεται το θηλυκό. Η φωλιά που έχεις τοποθετήσει μέσα στην ήδη υπάρχουσα δεν εφαρμόζει σωστά και πιθανότατα οι κραδασμοί στην όλη "κατασκευή" θα υπάρχουν. Ξέρεις τα αυγά δεν θέλουν και πολύ για να σπάσουν . ☹ Πέραν αυτού, η τοποθέτηση της έξτρα φωλιάς δίνει ύψος στην όλη κατασκευή με αποτέλεσμα η κανάρα να έχει οπτική επαφή με το περιβάλλον και να είναι σχετικά ανήσυχη στην όποια κίνηση. Οπως βλέπεις,υπάρχει πρόβλεψη απο τον κατασκευαστή, γι' αυτόν τον λόγο (η πόρτα πρόσβασης είναι κατα το ήμισυ αδιαφανής).
 
Με το καλό και τα υπόλοιπα :)
Γιώργο ευχαριστω πολυ...Χρόνια πολλα για την γιορτή σου...


Καλά αποτελέσματα...
Όταν δίνουμε αγάπη... αυτά πάντα την ανταποδίδουν.
Καλή συνέχεια Δημήτρη.

Ευχαριστω πολυ...''ες αύριον τα σπουδαία'':)

Πριν απ' όλα, με το καλό και τα υπόλοιπα.
Ομως, μεγάλη προσοχή οταν πλησιάζεις την φωλιά και σηκώνεται το θηλυκό. Η φωλιά που έχεις τοποθετήσει μέσα στην ήδη υπάρχουσα δεν εφαρμόζει σωστά και πιθανότατα οι κραδασμοί στην όλη "κατασκευή" θα υπάρχουν. Ξέρεις τα αυγά δεν θέλουν και πολύ για να σπάσουν . ☹ Πέραν αυτού, η τοποθέτηση της έξτρα φωλιάς δίνει ύψος στην όλη κατασκευή με αποτέλεσμα η κανάρα να έχει οπτική επαφή με το περιβάλλον και να είναι σχετικά ανήσυχη στην όποια κίνηση. Οπως βλέπεις,υπάρχει πρόβλεψη απο τον κατασκευαστή, γι' αυτόν τον λόγο (η πόρτα πρόσβασης είναι κατα το ήμισυ αδιαφανής).

Κατ αρχάς ευχαριστω πολυ για τις οποιες επισημανσεις σας, μου ειναι πολυτιμες
γιατι οπως ειχα αναφερει στο πρωτο μου θέμα, τωρα μαθαινω.
Πραγματι δινει υψος η τοποθέτηση της έξτρα φωλιάς και οταν ακουει θορυβους η καναρα τεντωνεται και κοιταει.
Εμπειρια ειναι κι αυτο κι ευχαριστω πολυ που μου το επισημάνατε.
Σφηνωμενη ειναι βεβαια, αλλα την αλλη φορα θα ειμαι προσεκτικότερος.
 
Back
Top