Ασθένειες Έκανα σωστά την προσπάθεια αποκατάστασης ραγισμένης κνήμης;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Σημερα μετα απο την χθεσινη αδιαθεσια του αρσενικου μου διαπιστωσα οτι εχει ραγισμενη την κνημη του μιας και δεν πατουσε καθολου το ποδι του. Προσπαθησα με οσα εχω διαβασει απο εδω να επεμβω μιας και ειδα οτι δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Εφτιαξα λοιπον εναν ναρθηκα απο καλαμακι στον οποιο εσωτερικα τοποθετησα γαζουλα με μια σταγονα μπετατιν. Το τοποθετησα στο ποδι του πουλιου και με το αυτοκολητο κομματι το περιεδεσα εξωτερικα. Ξεκινησα επισης αγωγη με aviomycine μιας και ειδα οτι το ποδι του πουλιου αρχιζε να μελανιαζει. Τοποθετησα ταιστρες και νερο χαμηλα αφαιροντας τον συρματινο πατο του κλουβιου μαζι με τις πατηθρες. Ελεγξα ολο το κλουβι για τυχον παγιδες αλλα δεν διαπιστωσα κατι επικυνδινο. Το πουλακι ειναι κακοκεφο αλλα το παρηγορο ειναι οτι τρωει και πινει κανονικα. Ελπιζω να καταφερω να το σωσω γιατι με εχει κανει χαλια ψυχολογικα απο την στιγμη που το ειδα.
 

Συνημμένα

  • unnamed.webp
    unnamed.webp
    13 KB · Προβολές: 107
  • unnamed (3).webp
    unnamed (3).webp
    23,6 KB · Προβολές: 101
  • unnamed (1).webp
    unnamed (1).webp
    28,1 KB · Προβολές: 104
  • unnamed (2).webp
    unnamed (2).webp
    7,6 KB · Προβολές: 106
Η ερώτηση είναι πως διαπίστωσες πως είχε ραγισμένη κνήμη; Πως το είδες το ράγισμα; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη αιτία;
 
Το ποδι του πουλιου ειχε ενα χαρακτηρηστικο σχησιμο στην κνημη το οποιο στο αλλο ποδαρακι του δεν υπαρχει. Δεν ξερω μηπως προκειται και για σπασιμο ακομα. Επισης το ποδι του κρεμοταν οταν ανεβαινε στην πατηθρα, δεν το μαζευει απλα. Τωρα που πηγα και το ειδα δεν καθοταν πια φουσκωμενο εδειχνε πιο ζωηρο εκανε κατι τριλιες και επισης εκανε πτησεις καθετες προς την οροφη του κλουβιου. Το ποδι παρολα αυτα εξακολουθει να μην το παταει καθολου.
 
Έτσι η αλλιώς τώρα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Συνήθως όταν σπάζει αλλάζει σχήμα για να μην πω περισσότερα. Άφησε να περάσουν λίγες μέρες, αλλά να παρακολουθείς μήπως μεγαλώσει το πρήξιμο, οπότε και θα χρειαστείς να επέμβεις και να αφαιρέσεις το "νάρθηκα" που έβαλες. Καλή επανένταξη στην φυσιολογική κατάσταση του φίλου σου.
Για σένα και για όσους μελλοντικά χρειαστούν βοήθεια μπορούν να διαβάσουν εδώ και εδώ .
Επιπρόσθετα μπορούμε να δούμε τα video με σχετικό πάντα θέμα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχουν ελπιδες να εχει πληρη λειτουργικη αποκατασταση το πουλακι; Σε ευχαριστω πολυ παντως!
 
Δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχουν ελπιδες να εχει πληρη λειτουργικη αποκατασταση το πουλακι; Σε ευχαριστω πολυ παντως!
Ασφαλώς. Σε μεγάλο ποσοστό... Πολλές φορές δεν φαίνεται αν δεν το παρατηρήσεις προσεκτικά. Δυστυχώς ατυχήματα συμβαίνουν συχνά στα τόσο ευαίσθητα πτηνά μας.
Ο τύπος στη φωτογραφία "ανέκαμψε" από σπάσιμο στο μηρό του. Φοβερά πιο δύσκολη περίπτωση

Pa200121.webp
 
Μακαρι! Ποτε θα μου προτεινες να αφαιρεσω τον ναρθηκα; Και επισης το οτι το ποδι ειναι σαν "νεκρομενο" και αυτο αποκαθισταται;
 
Να δώσεις σίγουρα 2 βδομάδες χρόνο. Αν δεν το έσφιξες πολύ δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Η ακινησία του ποδιού δικαιολογείται από τη σοβαρότητα του τραύματος και ο νάρθηκας θα βοηθήσει πολύ στην υποχώρηση του πρηξίματος και στην καλή διάθεση του πτηνού.
 
Καλησπερα! Λοιπον εχουμε και ευχαριστα και οχι και τοσο καλα νεα στην πορεια αποκαταστασης του ποδιου του φιλου μου. Τα καλα ειναι οτι επαψε να καθεται φουσκωμενος ειναι αρκετα κινητικος σε σημειο που κανει μικρες πτησεις στο κλουβακι του. Τρωει καλα πινει το νερακι του με την αντιβιωση και κανει αρκετα τσιου τσιου μεσα στην ημερα. Τα οχι και τοσο καλα ειναι οτι το ποδι του εξακολουθει να βρισκεται κρεμασμενο σαν νεκρωμενο και τωρα που ζωηρεψε ασχολειτε πολυ με τον ναρθηκα που του εχω βαλει. Πιστευω να τα καταφερει απλα δεν μου αρεσει η εικονα του ποδιου του ετσι οπως το βλεπω να κρεμεται...☹
 
Αν κρέμεται, τότε δεν είναι σωστά τοποθετημένος ούτε ο νάρθηκας, ούτε το πόδι στη θέση του. Μετά από τόσες μέρες φοβάμαι ότι δεν μπορεί να διορθώσει. Πρέπει να το δει κάποιος ειδικός και να αποφασίσει για το τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα, σκεπτόμενος και τον κίνδυνο που μπορεί να προκύψει για τη ζωή του πουλιού από μια υποτροπή της κατάστασης.
 
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Βασικά να δεις μήπως έχει νεκρωθεί εντελώς το ποδαράκι του.
 
Μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα. Την τεταρτη θα τον παω στο αττικο νοσοκομειο ζωων στην παιανια να τον δει καποιος γιατρος. Πολυ φοβαμαι οτι η ζημια ειναι μη αναστρεψιμη.
 
Ζει το πουλάκι με ένα πόδι φτάνει να το φροντίζεις λίγο παραπάνω και να του βάλεις κάτι φαρδύ για να κοιμάται ξεκούραστα το βράδυ.
Να μας πεις τι έγινε και όλα καλά να πάνε!
 
Και εγώ εύχομαι τα καλύτερα! Απλά βρε Κώστα σε μια τόσο σοβαρή περίπτωση, το πάμε άμεσα στο γιατρό! Δυστυχώς ούτε εσύ αλλά φυσικά ούτε και εμείς είμαστε ειδικοί! Περιμένω με αγωνία νέα σου και εύχομαι να γίνει τελείως καλά το φιλαράκι σου χωρίς να χρειαστεί να μείνει με το ένα ποδαράκι..
 
Θα ενημερωσω. Παντως αποψε ηταν η πρωτη βραδια απο την μερα που χτυπησε που κοιμηθηκε πανω στο ενα κλαδακι που του εχω στο κλουβι (χαμηλα).

Και εγώ εύχομαι τα καλύτερα! Απλά βρε Κώστα σε μια τόσο σοβαρή περίπτωση, το πάμε άμεσα στο γιατρό! Δυστυχώς ούτε εσύ αλλά φυσικά ούτε και εμείς είμαστε ειδικοί! Περιμένω με αγωνία νέα σου και εύχομαι να γίνει τελείως καλά το φιλαράκι σου χωρίς να χρειαστεί να μείνει με το ένα ποδαράκι..
Πιστεψα οτι κανοντας οτι εχω διαβασει ισως εκανα κατι καλο για το πουλακι.Ισως δεν εκτιμησα σωστα την σοβαροτητα της καταστασης. Ηθελα να το παω αυριο αλλα πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι την τεταρτη θα ειναι εκει γιατρος ο οποιος γνωριζει απο πτηνα. Ευχομαι και εγω να μην φτασουμε στην εσχατη επιλογη...

Γνωριζετε αν ενα πουλακι μετα απο περιπτωση ακρωτηριασμου καθισταται ικανο στην αναπαραγωγικη διαδικασια;
 
Λοιπον πριν λιγο γυρισαμε απο την επισκεψη μας στον γιατρο. Τα νεα ειναι ενθαρρυντικα! Οπως μου ανεφερε, η προσπαθεια επιδεσης του ποδιου ειναι σωστη εν μερη και μου προτεινε να μην πειραξουμε το ποδι γιατι σε περιπτωση που εχει αρχισει και "δενει" μην προκαλεσουμε νεο τραυματισμο. Το ποδι δεν ηταν καθολου πρησμενο ουτε μελανιασμενο και μου ανεφερε οτι δεν ειναι ατροφικο γιατι γινεται κανονικα η κυκλοφορια του αιματος μεσα στα αγγεια του. Μου προτεινε να ξαναπαω σε μια εβδομαδα και να συνεχισουμε την αντιβιωση για μια εβδομαδα ακομα.
 
Back
Top