Φροντίδα Έκανε διάρροια το κοκατίλ μου κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλημέρα και πάλι αγαπημένη μου ομάδα. Η ερώτηση ειναι η εξής : επειδή όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Ο μικρούλης μου κόβει βόλτες συνέχεια προσπαθεί να κάνει αναγνωριστικες πτήσεις για να εξερευνήσει τον χώρο και γενικά είναι πολύ πολύ δραστήριος. Σήμερα που ανεβοκατεβαίνω το κλουβί έβγαλα φώτο την Αμαρα του. Είχε κάνει διάρροια; Κι αν ναι τι πρέπει να κάνω;

IMG_20200211_081817.webpIMG_20200211_082010.webpIMG_20200211_082038.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βάλε μια κόλα Α4 στον πάτο του κλουβιού, ώστε να μπορέσεις να έχεις ακριβή εικόνα της κουτσουλιάς.
Το ότι λερώνεται είναι (σχεδόν) απόδειξη πως κάτι έχει, μια εξέταση από ειδικό είναι απαραίτητη.
Περαστικά!
 
Καλημέρα και παλι... Ερωτησούλα. Εχθές απο το απόγευμα και μετά που ήμουνα σπίτι παρατηρούσα τον μικρό μου "κοκατίλο" και είδα ότι οι κουτσουλιές του ναι με δεν ήταν μεγάλες σε μέγεθος αλλα ήταν μικρές και φυσιολογικές και δεν ήταν λερωμένη η αμάρα του. Εχθές λοιπόν δεν του έδωσα αυγό το απόγευμα όπως μου είχε πεί ο εκτροφέας που τον πήραμε. Σήμερα ναι με η αμάρα του ήταν ελαφρώς κίτρινη ( καμία σχέση με χθές ).

Το πιο πιθανόν απο ότι κατάλαβα είναι ότι τον πειράζει το αυγο. Γιατι και τις δύο φορές η διάρροια παρατηρήθηκε μετα το απογευματινο του φαγητό που ήταν αυγο.

Κατα τ άλλα ο μικρός ακμαιότατος. Σήμερα μας φωναζε το κουκλί μου να ανοίξουμε το πορτάκι για να βγεί. Νεράκι πίνει φυσιολογικά. Είναι πολύ χαδιάρης. ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΩΡΟ.
 
1/4 του αυγού λιωμένο καλά ούτε κρύο ούτε ζεστό σε θερμοκρασία δωματίου
σήμερα Ιωάννη πάντως ήταν πολύ καλύτερα "ηταν λίγο κίτρινη η αμάρα του αλλα εχω παρατηρήσει το πρωι που του αλλάζω το φαγητό και αποστειρώνω το μπωλάκι του φαγητού του και την ποτίστρα του ότι το βράδυ πρέπει να κοιμάται στο μπωλάκι με το φαγητό γιατι σήμερα είδα και μια κουτσουλια φυσιολογική. Αρα αμα κάθεται πάνω λογικο είναι να λωρένεται
[automerge]1581512139[/automerge]
μετα το μεσημέρι που κοβει βόλτες και τον έχουμε στο νου μας οι κουτσουλιες του είναι κανονικές
[automerge]1581512190[/automerge]
εχθές δεν του έβαλα καθόλου
ουτε σήμερα θα του βάλω
[automerge]1581512378[/automerge]
να σε ρωτήσω και κάτι άλλο τα νύχια του είναι αρκετα μεγάλη
να του τα κόψω εγω όπως κόβω τα νύχια στα καναρίνια;
προχθές μου γατζώθηκε στον καναπέ.. Και μέχρι να τον βγαλουμε είχε πάθει αμοκ και εσπασε και ενα φτερο
 
να σε ρωτήσω και κάτι άλλο τα νύχια του είναι αρκετα μεγάλη
να του τα κόψω εγω όπως κόβω τα νύχια στα καναρίνια;
προχθές μου γατζώθηκε στον καναπέ.. Και μέχρι να τον βγαλουμε είχε πάθει αμοκ και εσπασε και ενα φτερο
Η ερώτηση αυτή μεταφέρθηκε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-νύχια-του-κοκατίλ-μου-είναι-μεγάλα.37413/
 
το βράδυ πρέπει να κοιμάται στο μπωλάκι με το φαγητό
Άνοιξε ένα νέο θέμα στο ''φροντίδα - εκπαίδευση παπαγάλων'' και ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού για να σου προτείνουν οι φίλοι που ασχολούνται με παπαγάλους μια καλή διαρρύθμιση για τις πατήθρες και τα σκεύη της τροφής έτσι ώστε να να μην λερώνονται και να κοιμάται στις πατήθρες.
 
Back
Top