Αναπαραγωγή Έκανε δυο αυγά εκτός φωλιάς χωρίς τσόφλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
76
Σημερα η καναρα εκανε δυο αυγα εκτος φωλιας χωρις τσοφλι. Μηπως ξερετε το γιατι;62389
 
Να αγοράσεις αμέσως υγρό ασβέστιο και να προσθέσεις μερικές σταγόνες στο νερό του.
Άμεσα όμως...
Στην εξέλιξη αυτής της έλλειψης ασβεστίου υπάρχει ο θάνατος.
 
Γιατι ομως εχω και σουπιοκοκαλο και αυγο με το τσοφλι. Εχω και το αρσενικο μαζι. Να τα χωρισω η δεν πειραζει οταν θα βαλω υγρο ασβεστιου στο νερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατι ομως εχω και σουπιοκοκαλο και αυγο με το τσοφλι. Εχω και το αρσενικο μαζι. Να τα χωρισω η δεν πειραζει οταν θα βαλω υγρο ασβεστιου στο νερο.

Δεν πειράζει που είναι και το αρσενικό μαζί.
Προφανώς κάτι δεν πήγε καλά στην αναπαραγωγική προετοιμασία που είχε το ζευγάρι σου ή η συνολική διατροφή του ζευγαριού όλο τον χρόνο...
Βιάσου όμως με το ασβέστιο...
 
Υποθέτω πως τα πουλιά ζουν μέσα.. Και κατά συνέπεια η απουσία του ήλιου προκαλεί και αυτή την έλλειψη...
Το υγρό ασβέστιο δεν πρέπει να απουσιάζει όταν ξεκινάμε αναπαραγωγή.
 
Τα εχω μεσα ναι αλλα στον ηλιο. Περιμενω να βελτιωθει ο καιρος για να τα βγαλω. Υπαρχει οντως θανατος οταν υπαρχει ελλειψη;
 
Η έλλειψη ασβεστίου σε αυτό το βαθμό έχει μεγάλες πιθανότητες να οδηγήσει το θηλυκό στο θάνατο ακόμη και αύριο το πρωί...
Δεν έχεις πάρει ακόμη ασβέστιο;
 
Αυτό που επείγει είναι να κατανοήσει η @Ritsa την κρισιμότητα της κατάστασης και να πάρει το σκεύασμα για να σωθεί το πουλί.
Τα υπόλοιπα δε βοηθούν αυτές τις στιγμές Αντώνη.. Και μπαίνουν σε συζητήσεις με άνεση χρόνου και κρισιμότητας.
 
Η έλλειψη ασβεστίου σε αυτό το βαθμό έχει μεγάλες πιθανότητες να οδηγήσει το θηλυκό στο θάνατο ακόμη και αύριο το πρωί...
Δεν έχεις πάρει ακόμη ασβέστιο;
Σημερα το ειδα γιατι δεν θελω να τα ενοχλω και πολυ. Μεχρι χθες παντως δεν τα ειχε κανει. Και εχω ελλειψη γνωσεις συγνωμη.
 
Τα υπόλοιπα δε βοηθούν αυτές τις στιγμές Αντώνη.. Και μπαίνουν σε συζητήσεις με άνεση χρόνου και κρισιμότητας.

Το να μενει ως παρακαταθηκη η σωστη πληροφορια για τους επομενους χρηστες που θα αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα ωστε να ξερουν και το πιθανο αίτιο σιγουρα βοηθαει Γιαννη και σιγουρα δεν καθυστερει την Ριτσα απο το να χορηγησει το ασβεστιο.
Η κρισιμοτητα της στιγμης δεν συνεπαγεται με "εκπτωσεις" ως προς την αιτια της.
 
Θα συμφωνήσω άμεσα ασβέστιο και πλούσια διατροφή. Προσωπικά θα χώριζα την θηλυκιά από τον αρσενικό για να βγει εκτός αναπαταγωγικής διαδικασίας. Είναι σίγουρα ανέτοιμη.
 
Και εχω ελλειψη γνωσεις συγνωμη.
Μην ζητάς συγγνώμη Ρίτσα. Δεν πειράζει που δεν τα ξέρουμε όλα σε αυτήν την ζωή.
Το ζητούμενο είναι να προσπαθούμε να μάθουμε και να είμαστε ανοικτοί σε προτάσεις και ιδέες.
Νομίζω ότι βρίσκεσαι στο σωστό τόπο και με σωστά άτομα για να μάθεις.
Συνέχισε.
 
Και αφού τώρα είναι καλά θα πρέπει και να ενημερωθούμε ας μιλήσουμε για τους λόγους που υπάρχει αυτή η αδυναμία στα πουλιά του εσωτερικού χώρου με λάθος φωτισμό. Αυτά που πολύ σωστά ανέφερε ο Αντώνης (@Tony Forpus)... κι ας φάνηκε πως τον "μάλωσα"...
Δείτε ως παραξενιά... αλλά για μένα πάντα πρωτεύει η ζωή των πτηνών και οι λύσεις στον φίλο που έχει πρόβλημα. και στη συνέχεια οι γνώσεις, οι παρατηρήσεις και τα διδάγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top