Ασθένειες Έκανε 3-5 εμετούς μέσα σε 20 λεπτά

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλημέρα ομάδα ο μικρός μου με ανησύχησε πολύ δύο εβδομάδες πριν γιατί όταν τον είδα το πρωί είχε πολύ παράξενο ύφος αλλιώτικο σαν ταλεπωρημενο. Τον πήρα μαζί μου στο μαγαζί και ήταν μια χαρά δύο φορές που τίναξε το κεφάλι έβγαλε από 1 2 σπόρια γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη αν μου φάνηκε ή όντως έκανε εμετο. Και κάπως καθιερώθηκε το Σάββατο να τον περνώ μαζί μου. Και τώρα πριν λίγο ετσι πως τινάζε το κεφάλι του άκουσα να πέφτουν σπόρια. Δηλαδή τα βγάλε και έβγαλε και και υγρό αφού λερωθηκε το κεφαλάκι του. Τον πήγα αμέσως κτηνίατρο αφού είναι δίπλα τον εξέτασε και είπε σίγουρα δεν έχει κάτι παθολογικό και οι λόγοι που μπορεί να κανε ι έχετε είναι διάφοροι. Λόγω να θέλει να ζευγαρώσει στρες κλπ. (Τον έπιασε τον ψηλαφησε παντού του βάλε ένα μεταλλικό πράγμα και στο στόμα να το ελενξει). Τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω τυχόν εξετάσεις να δω πως είναι κλπ. Απάντηση " ξεχνα το Δεν υπάρχουν αυτά"
Φωτο δεν μπορώ να ανεβάσω γιατί είμαι από κινητό. Α και τα σπόρια που βγάζει είναι κανονικά Όχι τίποτα μασημένα ή λιωμένα.
 
Αφού οπτικά ο γιατρός δεν είδε κάτι και ούτε και μύκητες στο στόμα ή προσπαθεί να σε ταΐσει μια και προφανώς σε θεωρεί ταίρι του ή έφαγε κάτι τοξικό και το πείραξε το στομάχι του.
Φρόντισε πάντα να έχεις ζεόλιθο και καρβουνάκι για τέτοια περιστατικά.
 
Αφού οπτικά ο γιατρός δεν είδε κάτι και ούτε και μύκητες στο στόμα ή προσπαθεί να σε ταΐσει μια και προφανώς σε θεωρεί ταίρι του ή έφαγε κάτι τοξικό και το πείραξε το στομάχι του.
Φρόντισε πάντα να έχεις ζεόλιθο και καρβουνάκι για τέτοια περιστατικά.
Ωραία σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γι αυτό το λόγο έκανα και το θέμα. Αφού θα μου λέγατε τα πιθανά αίτια του προβλήματος και τρόπους πρόληψης και αντιμετωπισης🙂 Εγώ μόνο τσάι σκέφτηκα να του κάνω όταν γυρίσουμε σπίτι.
Όσο το να με θεωρεί ταίρι του Δεν ξέρω δεν βλέπω κάποια ερωτική συμπεριφορά γενικά και αυτό με χει προβληματίσει επίσης. Μικρός έκανε κάτι περίεργα στην κούνια του ή στο μπολ του φαγητού του. Τους τελευταίους μήνες τίποτα! Και κανένα ενδιαφέρον για τα άλλα πουλιά εξω. Στο στόμα μου μόνο προσπαθεί να μπει Όταν Εγώ τρώω κατι
 
Στο στόμα μου μόνο προσπαθεί να μπει Όταν Εγώ τρώω κατι
Αυτό είναι μια προσπάθεια αλληλοταΐσματος. Είναι μπερδεμένο το αρχηγόπουλο, νομίζει πως είναι ανθρωπάκι :D
 
Ανεβάζει τροφή για να σε ταΐσει, προσπάθησε να του αποσπάς την προσοχή, να τον παρασύρεις να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Α και τα σπόρια που βγάζει είναι κανονικά Όχι τίποτα μασημένα ή λιωμένα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γιατί ανεβάζει ολόκληρα τα σπόρια...
 
Δυο βιντεο με το πως κανει. Εκει που κάθεται στο ασχετο παει στο κλουβι απο πανω κανει σαν δεμονισμενος φτυνει τροφη αλλαζει ολο το προσωπο/ τριχωμα και πεταει περα δωθε ατσουμπαλα. Στο δευτερο βιντεακι τον φωναξα/κυνηγησα να ερθει πανω μου και εκανε ετσι (αυτο ηταν πρωτη φορα) Ευτυχως μολις τον έβαλα στο κλουβί ηρεμησε αλλα το πρωτο που εκανε ηταν να παει να φαει!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω κάτι περίεργο, αυτό το πάνω-κάτω το κάνουν όλοι οι παπαγάλοι. Το μόνο που σηκώνονται τα φτερά του. Την τροφή δεν την είδα, δεν φαίνεται, δεν ξέρω. Έχεις προσέξει αν συμπίπτει αυτή η συμπεριφορά με κάποιον ήχο, κάποια παρουσία; Μήπως θέλει γυναίκα; :)
 
Να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω κάτι περίεργο, αυτό το πάνω-κάτω το κάνουν όλοι οι παπαγάλοι. Το μόνο που σηκώνονται τα φτερά του. Την τροφή δεν την είδα, δεν φαίνεται, δεν ξέρω. Έχεις προσέξει αν συμπίπτει αυτή η συμπεριφορά με κάποιον ήχο, κάποια παρουσία; Μήπως θέλει γυναίκα; :)
Ας θελει,😛 αν δεν του δημιουργησει κανενα προβλημα το να μην εχει γυναικα καλως. Το μονο που συμπιπτει ειναι η ωρα και η μέρα (ΣΚ). Αφου είδα πως μολις τον βαζω στο κλουβι γίνεται ο εαυτος του αυτο θα κανω αν συνεχισει. Αν δεν θα πιανει τοπο αναγκαστικα θα σκεφτω για 2ο παντα για το καλο της υγειας του.
 
Το κάνουν ολα τα αρσενικά αυτό όταν δεν υπάρχει θηλυκό να ταΐσουν...ή όταν υπάρχει θηλυκό αλλά δεν κάθεται... Ειχα παει ένα British budgie που ειχα μικρή στο γιατρό γιατί ξαφνικά είδα το γραφείο που διάβαζα μες τα σπόρια τα κολλημένα παντού... Κρατάνε τροφή να ταΐσουν το θηλυκό... Το έκανε και ο Τζόι πριν κανα μήνα... Επειδή η Πιτς δεν ήθελε να φάει.. Μην αγχώνεσαι. Ακριβως το ίδιο πάνω κάτω έκανε.. Πίεζε να βγει το φαι για να μην σκάσει ο καψερός. Επισης συνοδεύεται από συνεχόμενο ήχο σαν λοξυγκα (δε θυμάμαι πως γράφεται η λέξη λοξιγκας λοξυγγας λοξιγγας whatever... Καταλάβαμε όλοι)
 
Σίγουρα ανεβάζει τροφή. Σίγουρα δεν προσπαθεί να ταΐσει κάτι συγκεκριμένο (το χέρι σου ή κάτι άλλο). Το κάνει και μόνος του αυτό ή μόλις σε δει ή έρθει πάνω σου; Επίσης αυτό που καταλήγει (κάθε φορά) να αναπουπουλιάζεται πραγματικά δεν το καταλαβαίνω...
... Α και τα σπόρια που βγάζει είναι κανονικά Όχι τίποτα μασημένα ή λιωμένα.
Συνεχίζει να ανεβάζει ολόκληρα σπόρια; Στις κουτσουλιές του βλέπεις να υπάρχουν αχώνευτα ολόκληρα σπόρια;
 
Οι Κουτσουλιες του είναι μια χαρά. Ναι τα σπόρια είναι αχωνευτα. Τα κανει και μονος του στο άσχετο πάει στο κλουβί και τα πετάει δεξιά αριστερά. Σε μένα μια φορά έχω παρατηρήσει πριν 2-3 μέρες ήρθε πάνω στο κεφάλι μου και πέταξε τα σπόρια και μια άλλη φορά στον καναπέ που ηταν η αδερφή μου (Η οποία δεν τον θέλει καθόλου και δεν έχουν σχεσεις) τα βγάλε δίπλα της 1-2
Στο βιντεάκι δεν βλέπετε να βγάζει σπόρια γιατί τα έβγαλε πριν λίγο πριν υραβιξω το 1ο βίντεο που ήταν στο κλουβί πανω
 
Δηλ ποτέ δεν έχεις παρατηρήσει ν΄ανεβάζει-βγάζει από το στόμα του πολτό; Μόνο αχώνευτα σπόρια βλέπεις Τάνια;
Τον ζυγίζεις, παρακολουθείς το βάρος του; Είναι σταθερό;
 
Όχι δεν έχω παρατηρήσει τα σκορπάει τα σπόρια και γεμίζει το κεφαλάκι του με τα σάλια του. Ναι σταθερό 41γρ.
Άρα Από τι κατάλαβα το μόνο ανησυχητικό είναι τα αχώνευτα σπόρια. Σε όλα τα άλλα είναι κυριος/αλήτης! Όρεξη φαγητό παιχνίδι ενέργεια ύπνος Κουτσουλιες.
 
Back
Top