Αναπαραγωγή Έκανε 4 αυγά κάτω και τώρα έφτιαξε φωλιά και κάθεται μέσα χωρίς αυγό

´Ετσι στα ξεκουδουνα, δεν γίνεται να παρεις απάντηση που θα σε βοηθήσει.
Γράψε μας για το προφίλ του πουλιου, τις συνθήκες διαβίωσης του, την διατροφική προετοιμασία, το είδος, θέση φωλιάς, και κλουβιού...
 
Είναι η συνήθη συμπεριφορά πουλιών που δεν ξευγάρωσαν με το αρσενικό...
Κι όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση αμφιβάλω αν θα ζευγαρώσει.
Η βιασύνη μας να έχουμε σύντομα αποτελέσματα μας οδηγεί πάντα στο αντίθετο αποτέλεσμα.
Υποψιάζομαι πως μέσα στο κλουβί γίνονται "μάχες"...
Πες μας αν όντως μαλώνουν για να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.
Κι αν μιλάμε για αυτήν την περίπτωση... https://community.petbirds.gr/threads/Καναρα-πετάει-τα-αυγά-της-κάτω.26741/#post-316774 θα σου πρότεινα να γίνεις λίγο περισσότερο αναλυτικός, ώστε να βρεις τη σωστή βοήθεια.
 
´Ετσι στα ξεκουδουνα, δεν γίνεται να παρεις απάντηση που θα σε βοηθήσει.
Γράψε μας για το προφίλ του πουλιου, τις συνθήκες διαβίωσης του, την διατροφική προετοιμασία, το είδος, θέση φωλιάς, και κλουβιού...
Τα έγραψα όλα αυτα χθες και προχθές στο θέμα με τίτλο καναρα πετάει τα αυγά της κάτω!
 
Είναι η συνήθη συμπεριφορά πουλιών που δεν ξευγάρωσαν με το αρσενικό...
Κι όσο συνεχίζεται αυτή η κατάσταση αμφιβάλω αν θα ζευγαρώσει.
Η βιασύνη μας να έχουμε σύντομα αποτελέσματα μας οδηγεί πάντα στο αντίθετο αποτέλεσμα.
Υποψιάζομαι πως μέσα στο κλουβί γίνονται "μάχες"...
Πες μας αν όντως μαλώνουν για να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.
Κι αν μιλάμε για αυτήν την περίπτωση... https://community.petbirds.gr/threads/Καναρα-πετάει-τα-αυγά-της-κάτω.26741/#post-316774 θα σου πρότεινα να γίνεις λίγο περισσότερο αναλυτικός, ώστε να βρεις τη σωστή βοήθεια.
Μα πραγματικά δεν μαλώνουν να πηγαίνουν πολυ καλα μαζι όταν τα είχα χωριά ο αρσενικός κελαηδαγε δυνατά και κοιμόταν συνέχεια προς την μεριά της Καμάρας δίπλα απο το χώρισμα!
Τα βλέπω επίσης καθημερινά που βατευονται και κοιμούνται δίπλα δίπλα κατι άλλο που έχω παρατηρήσει ειναι οτι κάθε φορα που αλλάζω το νερό ο αρσενικός αφήνει πρώτα την θυλάκια να πιει και μετα παει αυτος!
 
Ζευγάρι γίνονται τα πουλιά μόνο όταν συνεργάζονται απόλυτα στη γέννα και στο μεγάλωμα των μικρών τους.
Αν λοιπόν υπάρχει όπως γράφεις σωστή συνεργασία στα πουλιά, τότε δοκίμασε να βάλεις κι άλλες φωλιές και να καλύψεις όλες τις ανάγκες τους.

Όταν ζητάς βοήθεια από τους φίλους του petbirds θα πρέπει να είσαι αναλυτικός και να απαντάς στις ερωτήσεις που σου γίνονται.
Διαφορετικά αύριο θα ανοίξεις άλλο θέμα για το ίδιο ζευγάρι, ίσως για πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα μαι και δεν θα έχεις βρει λύσεις.
 
Ζευγάρι γίνονται τα πουλιά μόνο όταν συνεργάζονται απόλυτα στη γέννα και στο μεγάλωμα των μικρών τους.
Αν λοιπόν υπάρχει όπως γράφεις σωστή συνεργασία στα πουλιά, τότε δοκίμασε να βάλεις κι άλλες φωλιές και να καλύψεις όλες τις ανάγκες τους.

Όταν ζητάς βοήθεια από τους φίλους του petbirds θα πρέπει να είσαι αναλυτικός και να απαντάς στις ερωτήσεις που σου γίνονται.
Διαφορετικά αύριο θα ανοίξεις άλλο θέμα για το ίδιο ζευγάρι, ίσως για πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα μαι και δεν θα έχεις βρει λύσεις.
Τα έχω συζητήσει όλα αναλυτικά και σέβομαι τις συμβουλές γι αυτο και τις ακολουθώ κατι που έκανα απο χθες με τις φωλιές έβαλα μια εξωτερική και μια εσωτερική θελω να ασχοληθώ και μ αρέσουν ομως ειμαι καινούργιος στον χώρο και γι αυτο ζητάω την βοήθεια σας!
Η καναρα μου λοιπόν επέλεξε και εφτιαξε την εσωτερική φωλιά κάθεται μέσα ομως πριν που σηκώθηκε κοίταξα και δεν είχε αυγο
 
Από την ώρα που τα γέννησε κάτω... λογικό είναι να κάθετε σε άδεια φωλιά.
Άφησε τη με μερικά ψεύτικα αυγά μερικές μέρες και μετά βγάλε τη φωλιά για να αρχίσουμε από την αρχή -σωστά - αυτή τη φορά.
 
Από την ώρα που τα γέννησε κάτω... λογικό είναι να κάθετε σε άδεια φωλιά.
Άφησε τη με μερικά ψεύτικα αυγά μερικές μέρες και μετά βγάλε τη φωλιά για να αρχίσουμε από την αρχή -σωστά - αυτή τη φορά.
Απλα μου φάνηκε περίεργο που την εφτιαξε την φωλιά!
Απ την στιγμή που θα την βγάλω πόσες μερες μετα να την βάλω;
Γιατι μου είχαν πει απ την στιγμή που θα τα αφήσω μαζι μια βδομαδα μετα να βάλω την φωλιά αλλα η καναρα μου τα έκανε στις 3 μερες
 
Απ την στιγμή που θα την βγάλω πόσες μερες μετα να την βάλω;
Δεν υπάρχει ταρίφα.
Βλέπεις... κρίνεις... Και πράττεις όταν ξέρεις.
Διαφορετικά πρώτα ρωτάς και μετά ενεργείς.
Τώρα έτσι κι αλλιώς είναι μαζί...
Όταν βάλεις νέα φωλιά θα συνυπάρχουν... Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι να ταΐζεις σωστά και να περιμένεις
 
Δεν υπάρχει ταρίφα.
Βλέπεις... κρίνεις... Και πράττεις όταν ξέρεις.
Διαφορετικά πρώτα ρωτάς και μετά ενεργείς.
Τώρα έτσι κι αλλιώς είναι μαζί...
Όταν βάλεις νέα φωλιά θα συνυπάρχουν... Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ είναι να ταΐζεις σωστά και να περιμένεις
Ωραία σε ευχαριστώ πολυ να την αφήσω δηλαδή τωρα λιγο με ψεύτικα αυγά και όταν σηκωθεί ξανά να την βγάλω και όταν τα ξανά δω να βατευονται τους βάζω την φωλιά!
 
Back
Top