Ασθένειες Έκλεισε το μάτι της κανάρας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagos

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
214
Πόλη
Βόλος
Παρατηρούσα, εδώ κ' δυο μέρες,την κανάρα μου και διεπίστωσα ότι το ένα της ματάκι ήταν ''τσιμπλιασμένο''. Σήμερα το πρωί έχει κλείσει τελείως. Τι να της κάνω για να τη βοηθήσω;
 
Μπορεις να πας σε καποιο φαρμακειο και να αγορασεις σταγονες (κολυριο) TOBREX για παιδια.Βαλε μια σταγονα στο ματακι του πουλιου, τρεις φορες την ημερα.Αυτο συνεχισε το για τρεις με τεσσερις ημερες και θα δεις σιγουρη βελτιωση. Κανε καθημερινα καλο καθαρισμα στις πατηθρες του κλουβιου σου. Ειναι απαραιτητο στην περιπτωση αυτη.
Περαστικα.
 
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε, αν υπάρχει δυνατότητα για κάτι τέτοιο.
Επίσης θα ήταν καλό να συμπλήρωνες και αυτό Δελτίο περιγραφής φυσικής - κλινικής κατάστασης του πουλιού

Συμφωνώ με τη Καίτη για το τομπρεξ αλλά το μάτι είναι ένδειξη και για άλλες αρρώστιες.
 
Μπορεις να πας σε καποιο φαρμακειο και να αγορασεις σταγονες (κολυριο) TOBREX για παιδια.Βαλε μια σταγονα στο ματακι του πουλιου, τρεις φορες την ημερα.Αυτο συνεχισε το για τρεις με τεσσερις ημερες και θα δεις σιγουρη βελτιωση. Κανε καθημερινα καλο καθαρισμα στις πατηθρες του κλουβιου σου. Ειναι απαραιτητο στην περιπτωση αυτη.
Περαστικα.

Να συμπληρώσω οτι καλύτερο είναι το tobrex σε μορφή αλοιφής για να παραμένει περισσότερο στο μάτι. Επίσης θα πρέπει να βάζουμε και aquasol σε αλοιφή (βιταμίνη Α) παράλληλα με το tobrex. Έχω παρόμοιο περιστατικό με καρποντάκο, αλλά και στα δυο μάτια και το πουλί έχει φύγει για κλινική στην Αθήνα για περαιτέρω θεραπεία. Ελπίζω να έχω αποτελέσματα αύριο τα οποία θα φανούν χρήσιμα πιστεύω και για το δικό σου πουλάκι.
 

Συνημμένα

  • ματι καρποντακου.webp
    ματι καρποντακου.webp
    10,3 KB · Προβολές: 242
Aν αυτές οι φωτό σου θυμίζουν κάτι απο την περίπτωση της
δική σου κανάρας, πρόκειται για επιπεφυκίτιδα. Το κολλύριο
ή αλοιφή TOΒREX(όπως προτείνουν τα παιδιά, πιο πάνω) δήνει λύση μέσα σε μια εβδομάδα. Ολα αυτά βέβαια αν είναι βακτηριακή η μόλυνση, διότι παρουσιάζονται και περιπτώσεις που είναι ιογενούς μορφής και τότε τα πράγματα είναι δυσκολότερα.
 

Συνημμένα

  • tristate.webp
    tristate.webp
    21,3 KB · Προβολές: 152
  • hofislide_L.webp
    hofislide_L.webp
    5,1 KB · Προβολές: 165
  • gross.gif
    gross.gif
    13,9 KB · Προβολές: 172
Γειά σου Βάγγο είμαι ο Θανάσης επίσης από Βόλο. Το τομπρεξ είναι καλό αλλά για 5 μέρες, 3 φορές τη μέρα από 1 σταγόνα. Να ρίχνεις και στο άλλο μάτι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Πριν ρίξεις σταγόνες καλός καθαρισμός του ματιού με βρεγμένο βαμπάκι. Η κανάρα είναι μόνη της; Σε εξωτερικό χώρο;
 
Να συμπληρωσω οτι μπορεις να χησιμοποιησεις για πολυ προσεκτικες πλυσεις πριν βαλεις την tomprex αλοιφη (χωρις κορτιζονη)χλιαρο χαμομηλι ή φυσιολογικο ορο σε αμπουλες μιας χρησης.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση κ' τις πολύτιμες συμβουλές σας. Της έβαλα φυσιολογικό ορό,έχω για τα παιδιά μου(συναχάκια)και το ματάκι της άνοιξε αμέσως. Όχι βέβαια εντελώς, μα άνοιξε. Θα επαναλάβω τις πλύσεις και αύριο θα πάρω κολύριο γιατί τώρα φεύγω για δουλειά κ' δεν προλαβαίνω.
 
Η κανάρα είναι σε εσωτερικό χώρο, μαζί με έναν αρσενικό που την φλέρταρε πρωί πρωί δίνοντάς της ''φιλάκια''.
Γειά σου Βάγγο είμαι ο Θανάσης επίσης από Βόλο. Το τομπρεξ είναι καλό αλλά για 5 μέρες, 3 φορές τη μέρα από 1 σταγόνα. Να ρίχνεις και στο άλλο μάτι γιατί υπάρχει κίνδυνος. Πριν ρίξεις σταγόνες καλός καθαρισμός του ματιού με βρεγμένο βαμπάκι. Η κανάρα είναι μόνη της; Σε εξωτερικό χώρο;
 
Τελικά το Tobrex δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Το ένα της μάτι πρήστηκε τόσο που φαίνεται σαν εξόγκωμα. Προφανώς έχει γεμίσει πύον. Το άλλο μάτι έχει μισοκλείσει, δακρύζει και φορές φορές κλείνει εντελώς.Αφού φοβάμαι ότι σε λίγο δεν θα βλέπει να φάει.
Απευθύνθηκα στον φίλο όπου αγόρασα την κανάρα και μου είπε να κάνω πλύσεις με Bentadine(ξέρω, δεν είναι γιατρός, αλλά ήταν Σάββατο). Της καθαρίζω το ματάκι με βαμβάκι εμπλουτισμένο στο αντισηπτικό, πλύσεις με φυσιολογικό ορό, χαμομήλι και συμπληρωματικά βάζω Tobrex.
Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη
 
για σου vagos

για σου πατριωτη vago διαβασα προσεκτικα για την καναρα σου και το προβλημα της να την απομακρινης απο τα αλα πουλια να την βαλης καραντινα και οχι με το αρσενικο αυτο το φουσκωμα στο ματι δεν μου αρεση κατι σοβαρω ειναι μην το αφησεις γιατη το πιον εχει μικητες και θα μολινθη και σε αλο σημειο εγω μενω κεντρικα στο βολο περαστικα σου απο αυριο να βρης λιση σε καπιο γιατρο ενταξει φυλος γιαννης
 
Ευχαριστώ συμπατριώτη. Να την πάω στον Μιχαήλ, πίσω απ'το υγειονομικό?Έχεις κάποιον άλλον υπόψιν σου που να ασχολείται με πουλιά;
 
Ξέχασα να αναφέρω,την έχω βάλει σε κλουβάκι μόνη της.Απλώς είναι στον ίδιο χώρο με τα άλλα καναρίνια, λόγω κρύου
 
γεια σας! Σημερα γυριζοντας απο την δουλεια, πριν λιγο, παρατηρησα την καναρα μου, να κλεινει το ενα ματι για λιγα δευτερολεπτα! Δεν φενεται να εχει κατι πληγη κτλ ουτε καποιο υγρο να τρεχει.φαινεται φυσιολογικη απλα κλεινει το ενα ματι σταδιακα κ ταυτοχρονα μερικες φορες τιναζει το κεφαλι της.

πρωτη φορα το βλεπω να το κανει σημερα.

εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι; Πριν γινει χειροτερα(αν γινει)η απλα να περιμενω λιγο;

ευχαριστω!
 
καλησπερα σας! Χρειαζομαι την βοηθεια σας, εχω αγχωθει πολυ με το καναρινακι μου τον τιμο. Την δευτερα το πρωι μου παρουσιασε μολυνση στο ματακι του. Γυρω γυρω απο το ματι του παρουσιαζει απωλεια τριχωτου και γενικως ειναι σε αθλια κατασταση. Απο την ημερα που το ειδα του κανω πλυσεις με χαμομηλι, του βαζω ΒΕΤΑΤΙΝΕ τι αλλο να κανω πιο εντατικο να γινει καλα;
 
Back
Top