Διατροφή Έλλειψη τροφών στο εμπόριο

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα! Εξαιτίας αυτής της κατάστασης με τον κορονοιο υπάρχει έλλειψη σε τρόφιμα όσο και σε ζωοτροφές. Σε επικοινωνία με τον καταστήματαρχη από όπου ψωνίζω μου είπε ότι πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα με εισαγωγές κλπ. Να πάω να αγοράσω ώστε να έχω και εγώ ένα "στοκ" και να βάλω στο ψυγείο;
 
Ένας γνωστός μου θα πάρει τσουβάλι αυγοτροφη και μου είπε να μου δώσει. Να την πάρω ή θα ξεραθεί και δεν θα καταναλωθεί;
Αν είναι 20κιλη, πες του να κρατήσει σε ταπεράκια τα 17 κιλά και εσύ να πάρεις τα 3 στην συσκευασία. Να την ασφαλίσεις καλά και όλα θα είναι κομπλέ.
Για αυτό είναι οι φίλοι!
Απλά να είσαι μπροστά όταν την ανοίγει, στην μοιρασιά.
 
Ψυγείο έχω βάλει μόνο υγρό γαιδουραγκαθο και φυτρα που από το πρωί,τα δίνω το απόγευμα.

Από το να φτάσω στο σημείο να βάλω αυγοτροφη ή σπόρια στο ψυγείο... Προτιμώ να μην έχω καναρίνια.
Εκτός αν έχεις 30 ζευγάρια και έχεις φτιάξει ένα κιλό αυγοτροφης που ανά δύο ημέρες ανανεώνεις.
 
Σε ποιά περιοχή είσαι; Εντύπωση μου κάνει που λες για έλλειψη, σε πετ σοπ που πήγα την προηγούμενη βδομάδα, δεν ανέφεραν οτι υπάρχει πρόβλημα, μου είπαν κιόλας πως ένα προιόν που αγοράζω και δε το φέρνουν γενικά, μπορούν να το παραγγείλουν.

@Deukalion εγώ που έχω ένα και αγοράζω συσκευασμένες τροφές στο ψυγείο τις φυλάω. Μέχρι την τελευταία μέρα είναι διατηρημένες όπως την πρώτη, καμία διαφορά. Εκτός ψυγείου δε νομίζω να διατηρούνταν 3-4 μήνες χωρίς αλλοίωση.
 
Συνοικιακο πετ. Αγόρασα τροφές αλλά για ακρίβεια δεν υπάρχει ακριβώς έλλειψη αλλά θα υπάρξει σε διάστημα 1-2 μηνών λόγω του ότι δεν θα γίνονται εισαγωγές εξαγωγές.
 
Μήπως να κάνεις μια ερώτηση και σε κάποιο άλλο μεγαλύτερο ή πιο κεντρικό να δεις τι θα σου πουν για τις εισαγωγές; Θα πάω κι εγώ ξανά αυτές τις μέρες οπότε, θα κάνω μια ερώτηση. Αν το επιβεβαιώσουν κι άλλοι, να οργανωθούμε για προμήθειες.
 
Συνοικιακο πετ. Αγόρασα τροφές αλλά για ακρίβεια δεν υπάρχει ακριβώς έλλειψη αλλά θα υπάρξει σε διάστημα 1-2 μηνών λόγω του ότι δεν θα γίνονται εισαγωγές εξαγωγές.

Πολυ δυσκολα θα συμβει απαγορευση εισαγωγων Τασο γιατι σε εκεινη την περιπτωση το τελευταιο που θα μας νοιαζει ειναι αν θα υπαρχουν ζωοτροφες...
Ειναι ραδιο-αρβυλα η πληροφορια, μιλα με ενα μεγαλο pet.
 
Επίσης, αν κάποιος δε βρίσκει κάτι στο πετ σοπ που ψωνίζει, να ανοίξουμε ίσως ένα θέμα που θα γράφουμε τι δε βρίσκουμε και αν κάποιος έχει δει σε κάποιο κατάστημα, να ενημερώνει;
 
user20443 είπε:
Επίσης, αν κάποιος δε βρίσκει κάτι στο πετ σοπ που ψωνίζει, να ανοίξουμε ίσως ένα θέμα που θα γράφουμε τι δε βρίσκουμε και αν κάποιος έχει δει σε κάποιο κατάστημα, να ενημερώνει;
Η ακομα και αν καποιο μελος βραθει σε μεγαλη αναγκη να υπαρξεικαι βοηθεια απο την κοινοτητα.
 
Ολα αλυσιδα ειναι, εγω καθομαι σπιτι μου και καποιοι αλλοι εχουν προσκαιρα χασει την δουλεια η εχουν μπει σε αδεια λογω κλεισιματος των εταιριων τους! Οι μεταφορικες υπολειτουργουν κλπ!
Δεν ειναι κοστοβορο να παρεις 4 η 5 κιλα τροφη να την εχεις παντως!
Τα αποτελεσματα τα μαθαινεις σιγα σιγα! Εχω παραγγείλει ανταλλακτικο για την μηχανη μου εδω και ενα μηνα που θα ερχοτανε σε 10 ημερες και ακομα Ιαπωνια ειναι εμαθα χθες 😎
Επισης εσυ το συζητας για 5 κιλα και καποιοι αλλοι εχουν ηδη αγορασει 10 , οποτε με την υπεραγορα που κανουν τελειωνει το στοκ !
 
Back
Top