Αναπαραγωγή Ένας αρσενικός, δυο θηλυκες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Έχω μια θηλυκιά μονη, χωρίς ταίρι.. Όταν ο αρσενικός που βρίσκεται με την αλλη θηλυκιά και έχει κάνει τα συζυγικά του καθήκοντα, ποτε μπορω να τον μεταφέρω στην αλλη θηλυκιά; Όταν η πρωτη θυληκια γεννήσει το τελευταιο αυγό;

Ευχαριστώ και συγνώμη που σας κουρασα με τις απορίες μου..

Ελπίζω να βγάζουν νόημα αυτά που έγραψα.. :)
 
Καλημερα. Εχω ακουσει πως το καναρινι κοιμαται την προηγουμενη νυχτα στην φωλια του πριν κανει το αυγο.. Ισχυει;
 
Όχι πάντα. Πολλές φορές δεν κοιμάται στη φωλιά ούτε αφού κάνει το δεύτερο αυγό.
 
Εχω διαβασει πως οταν η θηλυκια καθεται στην φωλια δεν πρεπει να τρωει αυγοτροφη γιατι θα κανει λιπος απο κατω αφου δεν κινηται και δεν ειναι καλο για την υγεια του πουλιου. Οταν ρωτησα στο pet shop μου ειπαν πως πρεπει να δινουμε αυγοτροφη αφου δεν τρωει πολυ επειδη ειναι στην φωλια αρα χρειαζεται το λιπος. Η αποψη σας; Ακομη κατι, εχω ενα θηλυκο καναρινι που νομιζω ειναι εθισμενο στην αυγοτροφη. Αν δεν του βαλω κτυπιεται δεξια και αριστερα. Θα πιστευετε πως ολα μου τα πουλια ειναι προβληματικα αλλα επειδη ειμαι ανεργη εχω τον χρονο να τους δινω περισσοτερη σημασια αρα βλεπω και τα πιθανα προβληματα.
 
Εχω διαβασει πως οταν η θηλυκια καθεται στην φωλια δεν πρεπει να τρωει αυγοτροφη γιατι θα κανει λιπος απο κατω αφου δεν κινηται και δεν ειναι καλο για την υγεια του πουλιου.
Την αυγοτροφή τη δίνουμε για να ενισχύσουμε τη διατροφή τους με πρωτεΐνες, μια περίοδο που τις χρειάζονται διότι οι πρωτεΐνες αποτελούν δομικό στοιχείο του οργανισμού, δηλαδή το υλικό για τη δημιουργία νέων ιστών. Κατά την περίοδο της επώασης αυτή η ανάγκη μειώνεται.

Η περίσσεια πρωτεΐνης μετατρέπεται σε λίπος οπότε κατά κάποιον τρόπο η θεωρία που αναφέρεις είναι σωστή. Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο το λίπος, όσο το γεγονός ότι η πρωτεΐνη που δεν αξιοποιείται φιλτράρεται από τα νεφρά κάτι που δημιουργεί προβλήματα σε αυτά όταν υπάρχουν υπερβολές.

Προσωπικά, σταματάω την καθημερινή χορήγηση αυγοτροφής κατά τη διάρκεια της επώασης.
Ακομη κατι, εχω ενα θηλυκο καναρινι που νομιζω ειναι εθισμενο στην αυγοτροφη. Αν δεν του βαλω κτυπιεται δεξια και αριστερα.
Εδώ γίνεσαι μάλλον υπερβολική. Η αυγοτροφή δεν προκαλεί συμπτώματα στέρησης. Κάνει καλό όταν την προσφέρουμε την κατάλληλη εποχή και μπορεί να κάνει κακό όταν την προσφέρουμε συνεχώς χωρίς μέτρο. Απλά.

Νομίζω ότι θα πρέπει να τα παρατηρείς λιγότερο χρόνο. :)
 
Συμφωνώ με τον Σταύρο,

Απομάκρυνε τον αρσενικό όταν τελειώσει η κανάρα και το τελευταίο αυγό. Τον αρσενικό καλό είναι να τον εισάγεις με χώρισμα στο κλουβί της άλλης κανάρας.

Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ ώστε να παχύνεις το θηλυκό σε τέτοιο βαθμό ώστε να δυσκολεύετε στο ζευγάρωμα και την ανατροφή των νεοσσών. Αντίθετα τα αρσενικά πρέπει να προσέχουν την σιλουέτα τους. χαχα

Αν έχεις κάνει ικανοποιητική προετοιμασία πρέπει να σταματήσεις την αυγοτροφή μετά το τελευταίο αυγό. Και λέω πρέπει, γιατί υπάρχει κίνδυνος από το υπερβολικό πύρωμα της θηλυκιάς να σηκωθεί από τα αυγά της πριν την εκκόλαψη τους και να επιθυμεί να ξαναζευγαρώσει. ….

Παλιά και δοκιμασμένη συνταγή: Νερό και σπόροι μετά την γέννηση του τελευταίου αυγού και ξανά αυγοτροφή μετά την εκκόλαψη του πρώτου αυγού.
 
Απλα ειμαι στην αρχη και γιαυτο ισως ολα να μου φαινονται υπερβολικα και παραξενα. Ολα τα καναρινια μου εχουν λαβει την καταλληλη διστροφικη προετοιμασια.. Οποτε εγω θα πρεπει να σταματησω την αυγοτροφη οσο καθεται η θηλυκια.. στα κοκκινα καναρινια(δεν γνωριζω ονομασια) δινετε την συνηθισμενη αυγοτροφη για προετοιμασια; Επειδη η αλλη που εχω εχει καταξανθινη(νομιζω ετσι λεγεται) και εχω διαβασει πως η υπερβολικη δοση προκαλει προβλημα στο συκωτι.
 
Δεν γνωρίζω πολλά για τα καναρίνια χρώματος αλλά είμαι σίγουρος ότι και σε αυτήν την περίπτωση ισχύει το "όπου υπάρχει μέτρο, δεν υπάρχει πρόβλημα".
 
Την αυγοτροφή τη δίνουμε για να ενισχύσουμε τη διατροφή τους με πρωτεΐνες, μια περίοδο που τις χρειάζονται διότι οι πρωτεΐνες αποτελούν δομικό στοιχείο του οργανισμού, δηλαδή το υλικό για τη δημιουργία νέων ιστών. Κατά την περίοδο της επώασης αυτή η ανάγκη μειώνεται.

Η περίσσεια πρωτεΐνης μετατρέπεται σε λίπος οπότε κατά κάποιον τρόπο η θεωρία που αναφέρεις είναι σωστή. Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο το λίπος, όσο το γεγονός ότι η πρωτεΐνη που δεν αξιοποιείται φιλτράρεται από τα νεφρά κάτι που δημιουργεί προβλήματα σε αυτά όταν υπάρχουν υπερβολές.

Προσωπικά, σταματάω την καθημερινή χορήγηση αυγοτροφής κατά τη διάρκεια της επώασης.

:)


Μου έλυσες την ίδια απορία και σε εμένα Σταύρο!
Στον σύλλογο αυτό το θέμα με την αυγοτροφή εν ημερών επώασης, τους το είχα θίξει και κάποιοι με έλεγαν... υπερβολικό! Δεν ήξερα όμως ακριβώς τον λόγο γιατί πρέπει να σταματάμε την αυγοτροφή & το αυγό! :D
 
Σταυρό αυτό που λες ισχυει και για τις βιταμίνες που μπορει να δίνουμε; Η υπερβολή που προκαλει προβλήματα... Ευχαριστώ. Προς το παρόν δεν έχω αλλες απορίες.. Τυχεροί 😛..
 
Καλημέρα. Θηλυκό 6 μηνών μπορεί να ζευγαρώσει; Μου έκανε αυγό στο πάτο ενω δεν έχει αρσενικο μαζί..
 
Εφόσον σου έκανε αυγό σημαίνει ότι ωριμασε σεξουαλικα οπότε νομίζω πως μπορείς να τη βάλεις! Αρκεί να κάνεις σωστή διατροφική προετοιμασία! Είναι το Α και το Ω στην αναπαραγωγή..
 
Καλημέρα. Θηλυκό 6 μηνών μπορεί να ζευγαρώσει; Μου έκανε αυγό στο πάτο ενω δεν έχει αρσενικο μαζί..

Μάλλον δεν είναι 6 μηνών. Θα είναι γεννημένο το αργότερο, πέρισυ το καλοκαίρι. Πριν δοκιμάσεις να του βάλεις αρσενικό πρέπει να βεβαιωθείς οτι έχει αρκετό λίπος στο στήθος (καλόν θα είναι να έχει και λίγο στην κοιλιά). Ετσι θα καταφέρει να φέρει σε πέρας αυτή την δύσκολη δοκιμασία. Αν το βρίσκεις αδύνατο, πέταξε τ' αυγά που θα κάνει και προετοιμασέ το διατροφικά, πρίν το φέρεις σε επαφή με αρσενικό.
 
καλησπέρα παιδιά! Είναι αδύνατον να είναι 6 μηνών σήμερα ένα καναρινάκι; συγνώμη αν φαίνεται χαζή η ερώτηση.. Επίσης κάτι ακόμα.. Το θηλυκό μπορεί να πυρώσει ακόμα και αν είναι μόνο του; δλδ χωρίς να βλέπει ή να ακούει αρσενικό?
 
επίσης κάτι ακόμα.. Το θηλυκό μπορεί να πυρώσει ακόμα και αν είναι μόνο του; δλδ χωρίς να βλέπει ή να ακούει αρσενικό?
Ναι μπορεί. Η διάρκεια του ημερησίου φωτισμού και η θερμοκρασία (άνοιξη), αρκούν.
 
Το καναρίνι είναι δικης μου παραγωγης.. Ειναι 6 μηνών. Απλα αν δεν γίνεται και βαλει σε κίνδυνο την ζωή του πουλιού να μην το βάλω.. Δεν το έχω προετοιμάσει για να ζευγαρωσει γιατί πίστευα πως είναι μικρο σε ηλικία.
 
Back
Top