Γενικά Ένας παιχνιδότοπος για τον φίλο μου

Να υποθέσω πως το έφτιαξές μόνος σου... ή υπάρχει έτοιμο;
Όπως και να έχει, μοιάζει ευχάριστο για το φίλο σου και σίγουρα για κάποιο διάστημα θα αποτελεί παιχνίδι γι' αυτόν. Θα ήθελα να τον έβλεπα σε 4-5 μέρες που θα έχει εξοικειωθεί με το νέο "παιχνιδότοπο" και θα κινείται με άνεση σε όλα τα επίπεδα. Βέβαια κάτι απ' όλα αυτά θα γίνει το αγαπημένο του, στο οποίο θα περνά και τις περισσότερες ώρες.
Σάββα πολύ όμορφη η σκέψη σου... κάνεις πιο ενδιαφέρουσα τη ζωή στο φιλαράκι σου.
Η καθημερινή μονοτονία, η ανία και η πιθανή πλήξη που (νομίζω) νοιώθουν τα ζώα μέχρι τη στιγμή που θα βρούμε χρόνο να ασχοληθούμε μαζί τους είναι εξαιρετικά σημαντικό να διακόπτεται από παιχνιδο-χώρους και ασφαλή παιχνίδια. Νομίζω πως είναι υποχρέωσή μας... κι εσύ δείχνεις το δρόμο.
Δεν είμαι ειδικός στους παπαγάλους. Γι αυτό θα περιμένω και τη γνώμη των κατόχων τέτοιων πουλιών... από ένστικτο και μόνο σου λέω μ΄αρέσει και είμαι σίγουρος πως το ίδιο θα πιστεύει και ο φτερωτός "ιδιοκτήτης" του.
 
Τέλειο, πολύ ωραίο Σάββα, να το χαίρεται το φιλαράκι σου!
Η άμμος από μια άποψη είναι καλή λύση αλλά πολύ φοβάμαι μήπως πετώντας σου γεμίζει τον τόπο από αυτήν. Επίσης καλύτερα μικρότερη ποσότητα και συχνότερη αλλαγή.
Βάλε του κανένα κορδελάκι, κάποιο παιχνιδάκι κρεμαστό.
 
Δέθηκε πολύ με την κόκκινη μπαλίτσα και έχει πολύ γέλιο όταν πάει στην κούνια
Ναι γεμίζει πάρα πολύ άμμο Όταν περπατάει αλλά δε πειράζει.
Το αγόρασα το παιχνίδι αλλά τώρα θα του κάνω και εγώ, από κορδέλες τι μπορώ να βάλω από τι υλικό;
 
Δέθηκε πολύ με την κόκκινη μπαλίτσα και έχει πολύ γέλιο όταν πάει στην κούνια
Ναι γεμίζει πάρα πολύ άμμο Όταν περπατάει αλλά δε πειράζει.
Το αγόρασα το παιχνίδι αλλά τώρα θα του κάνω και εγώ, από κορδέλες τι μπορώ να βάλω από τι υλικό;
Υλικό κάτι που να μην καταστρέφεται εύκολα και στη συνέχεια (θα γίνει η καταστροφή του αργά ή γρήγορα) να μην είναι τοξικό ή βλαβερό στην υγεία του.
 
Κορδόνια που βάζουμε στα παπούτσια δε κάνουν;

Ααα και ερώτηση αν φάει κάτι από την άμμο που έχω κάτω παθαίνει τπτ;
 
Κορδόνια που βάζουμε στα παπούτσια δε κάνουν;

Ααα και ερώτηση αν φάει κάτι από την άμμο που έχω κάτω παθαίνει τπτ;
Θέλει προσοχή με κάθε υλικό που θα το βάλει στο στόμα του...
Η άμμος αν είναι καθαρή δε νομίζω να του φέρει σοβαρά προβλήματα... από άποψη μικροβίων τώρα...
 
Τα πανιά και τα υφάσματα θέλουν προσοχή γιατί τα μασουλάνε και πολλές φορές τα καταπίνουν. Όσοι πάγια παρέχουν στα πουλιά τους τέτοια παιχνίδια, αντιμετωπίζουν πρόβλημα με υφασμάτινους κόμπους που μαζεύονται στο στομάχι τους με αποτέλεσμα δυστυχώς μοιραίο για το πουλάκι.
Η άμμος που τρώει που βρίσκεται; Σε κυπελλάκι ή στον πάτο;
 
Back
Top