Αναπαραγωγή Ένας παχύς αρσενικός είναι γόνιμος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
Είναι αλήθεια ότι όταν είναι παχύς ο αρσενικός δεν είναι γόνιμος;
 
Γόνιμο θα μπορούσε να είναι ακόμη και να είναι διπλάσιο σε πάχος...
Τη δυνατότητα να γονιμοποιήσει χάνει εξ' αιτίας αυτού του πάχους..
Το συσσωρευμένο λίπος δεν του επιτρέπει να να πάρει τη θέση που χρειάζεται ώστε να υπάρξει η επαφή της αμάρας του με αυτή του θηλυκού...
Συνεπώς όλες οι προσπάθειες... με σοβαρές πιθανότητες κινδυνεύουν να πάνε χαμένες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δηλαδή κ. Γιάννη, σε περίπτωση που ένα θηλυκό καναρίνι είναι παχύσαρκο, θα δυσκολευτεί να πάρει σωστή θέση ζευγαρώματος; Σαν το αρσενικό δηλαδή;
 
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το θηλυκό πρέπει να έχει και λίγο λίπος πριν την αναπαραγωγή έτσι ώστε να αντέξει την όλη διαδικασία που δεν είναι καθόλου εύκολη... ειδικά για το θηλυκό! Δεν μιλάμε για παχύσαρκο θηλυκό που δεν μπορεί να πετάξει απ το βάρος, αυτό το πουλί ναι δε θα μπορεί καν να μπει στη διαδικασία.. αλλά πρέπει να έχει λιγάκι απόθεμα λίπους, το οποίο δεν νομίζω πως επηρεάζει την γονιμότητα του θηλυκού. Έχω δει θηλυκά με πολύ λίπος να γεννούν κανονικά αυγά.. Τώρα αν το λίπος εμποδίζει το σπέρμα να μπει εκεί που πρέπει δεν το ξέρω..
 
Επιπρόσθετα σε αυτά που αναφέρθηκαν ανωτέρω, ήθελα να συμπληρώσω οτι τουλάχιστον στα θηλαστικά, επομένως ίσως και στα πτηνά, η αύξηση του σωματικού λίπους συνδέεται με μείωση της τεστοστερόνης κι επομένως με μείωση της γονιμότητας.
 
Back
Top