Φροντίδα Ένα ζευγάρι δεκαοχτούρες που γίναμε φίλοι

pitsiles

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2019
Μηνύματα
8
Έχω δυο περιστέρια που κουρνιάζανε σ' ένα κλαδί που φτάνει στο μπαλκόνι μου, ε και κάπως οικειοποιηθήκαμε όπως πέρναγα και τους σφύραγα, ε και τώρα τέλος πάντων με ψάχνουν κάθε μέρα απ' τα παράθυρα να πάω να τους ρίξω βρώμη 😅 Με ωράριο κιόλας!

Τι μπορώ από λαχανικά να τους δώσω; Στην κυρία δοκίμασα καρότο, κομμένο 2-3mm, και το καταβροχθίζει, αλλά ο κύριος απ' την άλλη φαίνεται να μη το προτιμάει, το τσιμπάει αλλά το αφήνει. Καλαμπόκι όταν βρω να τους δώσω το τρώνε το σπυρί ολόκληρο; Εμένα κάπως μου φαίνεται ότι το 3mm μεγάλο είναι, η κυρία κατάπιε ένα κομμάτι κι έκανε έναν ήχο μάλλον σα να της έκατσε στο λαιμό κάπως!;
Επίσης νερό πως μπορώ να τους προσφέρω; Σε τι τύπου δοχείο δηλαδή; Δοκίμασα σε καπάκι στρογγυλό 10cm άνοιγμα και 3-4cm βαθύ, δεν το προσέγγισαν. Μάλλον θα δοκιμάσω σε κάποιο πιατάκι γλάστρας, που μπορεί να το νιώθουν πιο οικείο σα χώρο;
Επίσης, ο κύριος κάποιο ατύχημα έχει στο ένα του πόδι το οποίο το σέρνει, και χρησιμοποιεί το άλλο μόνο για να μετακινηθε και κατά τ' άλλα φαίνεται να στηρίζεται κυρίως στην κοιλιά του. Είναι πάνω από μήνα έτσι. Ειδικά αυτός είναι πιο επιφυλακτικός και ακόμα τον τρομάζουν τα χέρια μου, όχι πως αν με άφηνε να τον πιάσω -- λέμε τώρα -- και να τον πάω σε κτηνίατρο να μπορούσαν να γίνουν πράγματα γιατί μου φαίνεται παλιά ζημιά. Ή μήπως θα άξιζε; Δε ξέρω...
Τη φωλιά τους δεν μπορώ να την βρω, έχω εντοπίσει από που πετάνε και έρχονται όταν με βλέπουν, αλλά δεν έχω οπτικό πεδίο εκεί που είναι να ξέρω αν έχουν αυγό, αλλά δεν μου φαίνεται απίθανο, αφού κιόλας πολλές μέρες έρχεται μόνο η κυρία για γεύμα! Να τους δώσω και αυγό;
 
Άφησε τα ήσυχα ή μάλλον έτσι υποτυπωδώς όπως είναι η σχέση σας . Δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε τροφή , ακόμα και τα χίχουλα - σουσάμια από παλιό ψωμί θα τα τρώγαν με ευχαρίστηση . Νερό άσε το καπάκι αρκεί να είναι όπως είπες λίγο βαθύ . να βάζει κάμποσο νερό . Καλή συνέχεια .
 

Σχετικά θέματα

Back
Top