Αναπαραγωγή Ένα παράξενο ζεύγαρι καρδερινα φανετο

Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Τρίκαλα
Μετά απο 17 ημέρες διαπίστωσα οτι τελίκα γίνεται! Μου το είχατε πεί εξάλου, μου δείξατε φώτο άλλων πουλίων, ορίστε λοιπόν και οι δικές μου.6 αυγά η Φάνετιτσα μου 4 μώρακια!
 

Συνημμένα

  • Ο μπαμπασ.webp
    Ο μπαμπασ.webp
    36 KB · Προβολές: 610
  • Η μαμα.webp
    Η μαμα.webp
    22,8 KB · Προβολές: 617
  • Τα μωρα.webp
    Τα μωρα.webp
    21,4 KB · Προβολές: 621
Γιώργο να τα χαίρεσαι και σύντομα στο κλαρί :)
Όπως είπε και ο mortal1 η πατήθρα της καρδερίνας θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα και παρατήρησε και το ξύλο για τυχών παράσιτα.
 
Συγχαρητήρια για αυτό το σπάνιο ζευγάρι και για τους απογόνους φυσικά. Μακάρι όλοι οι αρχάριοι να είχαν τέτοιες επιτυχίες:D. Περιμένουμε φυσικά στο μέλλον και φωτογραφίες αλλά πολύ περισσότερο φωνές από τα μικρά. Θα είναι κάτι που οι περισσότεροι δεν έχουμε ξανακούσει.
 
Ναι ο μπαμπάς είναι, μπήκε άρων άρων στο κλούβακι δίπλα στην θυληκία του γιατί πάει και χαλάει την φωλία. Σωστή η παρατήρηση σου θα το διορθώσω άμεσα. Το κλουβί που ζευγαρέσανε είναι 40*40*100cm τα έφτιξα εγώ και είναι η δεύτερη χρονία που είναι μαζί.
 

Συνημμένα

  • DSC00085.webp
    DSC00085.webp
    40,1 KB · Προβολές: 372
  • DSC00086.webp
    DSC00086.webp
    57,5 KB · Προβολές: 403
Μπραβο Γιώργο :)

Τι φωλιά επιλέξανε, εσωτερική ή εξωτερική;
 
Τελικά Γιώργο τα κατάφερες! Μπράβο σου! Σε βλέπω να βάζεις ''κόντρες'' με τον κ. Ράπτη. :)
Φιλικά
 
Σταύρο εσωτερίκα έχω φωλία απο βούρλο καρδερίνας, εξωτερικά την κλασικη πλαστική. Προτήμησε και αύτη όπως και οι καρδερίνες μου την εξωτέρικη. Τους αρέσει μάλλον γιατί έχει περισότερο φως, ποίος ξέρει;
 
να χαιρεσε τα πουλακια σου θα ηθελα πολυ να δω φωτος οταν μεγαλωσουν, τετοια διασταυρωση δεν εχω δει ποτε.
 
Συγχαρητήρια... Να μας δειξεις κ αλλες φωτο με τα πουλακια... Οντως αξιολογο ζευγαρωμα!
 
Να σου ζήσουν, πετυχημένη διασταύρωση. Έχεις μεράκι φίλε Γιώργο, μπράβο σου.
 
Γιώργο...Αρχάριε έχεις δει τίποτα αξιοπρόσεχτο
στη συμπεριφορά της φανετίνας σου.
Έχω & γω μία που κλωσσάει 4 από τα 6 αυγά που έκανε αρχικώς.
Με αρσενικό φανέτο.
Πιο... φυσιολογικά πράγματα!
 
Μπραβο σου φιλε μου με το καλο να μεγαλωσουν για να τα χαιρεσαι. Θα σας βαλω και μια φωτο για να δεις πως περιπου μπορει να ειναι τα μικρα. Οσο για φωνες ειναι και τι φωνες θα ακουσουν ωστε να μαθουν να κεληδανε!
 

Συνημμένα

  • Carduelis carduelis X Acanthis cannabina 1.webp
    Carduelis carduelis X Acanthis cannabina 1.webp
    16,5 KB · Προβολές: 221
Το ίδιο & μένα.
Από ποιο αυγό ξεκίνησε το κλώσσημα;
Μου έκανε εντύπωση που η δική μου που ξεκίνησε
το κλώσσημα από το 5ο αυγό.
Έκανε 6 αυγά σε 8 μέρες.
Αυτό σημαίνει σωστό ένστικτο, έφτασα να σκεφτώ ότι δεν θα τα κλωσσήσει.
 
Back
Top