Γενικά Ένταξη σε σύλλογο εκτροφέων πτηνών

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Έχοντας πλέον αποκτήσει μια σχετική εμπειρία γύρω από την αναπαραγωγή καναρινιών, θεωρώ πως έφτασε η στιγμή να κάνω το επόμενο βήμα, την εγγραφή δηλαδή σε έναν σύλλογο εκτροφέων πτηνών. Ωστόσο, προκειμένου να γίνει το βήμα αυτό, θα ήθελα την βοήθειά σας γύρω από ορισμένες απορίες προκειμένου να γίνει σωστά η όλη διαδικασία.
Οι απορίες μου είναι οι εξής :
1) με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξω έναν σύλλογο εκτροφέων;
2)ποιες είναι συνήθως οι προϋποθέσεις για να ενταχθεί ένα νέο μέλος;
3)πόσο καιρό θα διαρκέσει η διαδικασία από την στιγμή της αίτησης μου να εγγραφώ μέχρι την επιτυχή εγγραφή;
4)ποιες θα είναι οι υποχρεώσεις μου απέναντι στον σύλλογο;
5)έχω αργήσει για να προλάβω την φετινή αναπαραγωγική χρονιά και κατ' επέκταση τα φετινά δαχτυλίδια συλλόγων;
Οι απαντήσεις σας είναι πολλοί σημαντικές.
Ευχαριστώ.
 
Επίσης πρέπει να έχει κανείς ένα απαιτούμενο αριθμό πουλιών για να εγγραφεί σε ένα σύλλογο ή μπορεί απλά και με ένα ζευγάρι; (Κώστα συγνώμη εάν σου χαλάω το θέμα)
 
Επίσης πρέπει να έχει κανείς ένα απαιτούμενο αριθμό πουλιών για να εγγραφεί σε ένα σύλλογο ή μπορεί απλά και με ένα ζευγάρι; (Κώστα συγνώμη εάν σου χαλάω το θέμα)
Κάθε άλλο παρά μου το χαλάς. Καλύτερα να υπάρχουν ερωτήσεις και από άλλους έτσι ώστε να δοθούν απαντήσεις οι οποίες θα καλύψουν περισσότερα ερωτήματα σε μελλοντικές αναζητήσεις στο φόρουμ έτσι ώστε να μην ανοίγονται πολλά θέματα με παραπλήσιο περιεχόμενο
 
1) με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξω έναν σύλλογο εκτροφέων;
Τα κοινά ενδιαφέροντα. Δηλαδή να εκπροσωπεί ο σύλλογος τη ράτσα/ες με την οποία ασχολείσαι ούτως ώστε να συμμετέχεις στις δραστηριότητές του συλλόγου.

2)ποιες είναι συνήθως οι προϋποθέσεις για να ενταχθεί ένα νέο μέλος;
Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες. Παρόλα αυτά, ο κάθε σύλλογος ορίζει τις προϋποθέσεις στο καταστατικό του. Αφού αποφασίσεις σε ποιον θέλεις να ενταχθείς μπορείς να ρωτήσεις συγκεκριμένα ή να μας πεις για να σου πούμε λεπτομέρειες.

3)πόσο καιρό θα διαρκέσει η διαδικασία από την στιγμή της αίτησης μου να εγγραφώ μέχρι την επιτυχή εγγραφή;
Από μερικά λεπτά μέχρι μερικές ώρες ή μέρες, ανάλογα με το πόσο συχνά δραστηριοποιείται ο γραμματέας.

4)ποιες θα είναι οι υποχρεώσεις μου απέναντι στον σύλλογο;
Η συνδρομή, η παρουσία στις συνελεύσεις (προαιρετικά) και οτιδήποτε άλλο ορίζεται από το καταστατικό. Συνήθως η μοναδική υποχρέωση είναι η συνέπεια στην ετήσια συνδρομή. Τα υπόλοιπα, αφορούν περισσότερο το δικό σου ενδιαφέρον και τη διάθεση να συμμετέχεις στα κοινά του συλλόγου.

5)έχω αργήσει για να προλάβω την φετινή αναπαραγωγική χρονιά και κατ' επέκταση τα φετινά δαχτυλίδια συλλόγων;
Οι σύλλογοι έχουν πάντα κάποιο απόθεμα. Νομίζω ότι θα σε βολέψουν.

Επίσης πρέπει να έχει κανείς ένα απαιτούμενο αριθμό πουλιών για να εγγραφεί σε ένα σύλλογο ή μπορεί απλά και με ένα ζευγάρι;
Μπορείς να γραφτείς και χωρίς πουλιά.
 
Από αυτά που ξέρω:
- προλαβαίνεις άνετα...
- δεν χρειάζεται καν να έχεις πουλιά...
- επιλέγεις κάποιον που να ασχολείται με το είδος που σε ενδιαφέρει...
- επιλέγεις κάποιον που να βρίσκεται κοντά σου προκειμένου να μπορείς να παραβρεθείς στις δράσεις/εκδηλώσεις του...
- επιλέγεις κάποιον που να έχεις από πριν φίλους/γνωστούς...
- επιλέγεις κάποιον που να νιώθεις πως ταιριάζει η χημεία σας...
- φυσικά τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι αναγκαία και αυτοσκοπός...
 
Γειά σας! Σας ανακοινώνω ότι είμαι πλέον μέλος της Λέσχης Οικόσιτων Πτηνών Αχαΐας https://community.petbirds.gr/threads/Λέσχη-Οικόσιτων-Πτηνών-Αχαΐας-ΛΟΠΑΧ.37126/
Οι λόγοι για τους οποίους επέλεξα το συγκεκριμένο σύλλογο είναι :
1) η σχετικά μικρή απόσταση μεταξύ της έδρας του συλλόγου και του τόπου κατοικίας μου
2)ασχολείται και με καναρίνια, τα οποία προς στιγμήν αποτελούν την πλειοψηφία των πτηνών που κατέχω
3)Το φιλικό κλίμα που υπήρχε στην έκθεση που διοργανώθηκε τον περασμένο Νοέμβριο και οι γνώσεις που αποκόμισα από τα μέλη του συλλόγου.
Όσον αφορά το χρόνο που μεσολάβησε από το αίτημα μου να γίνω μέλος μέχρι την ολοκλήρωσή του ήταν μικρό, καθώς το μόνο που χρειάστηκε ήταν να υποβάλω ένα αίτημα νέου μέλους και την ετήσια συνδρομή. Έτσι μέσα σε ελάχιστο χρόνο από την καταβολή των χρημάτων μπόρεσα και έλαβα τον αριθμό εκτροφέα που μου αντιστοιχεί και το καλωσόρισμα του προέδρου.
Επιπλέον πρόλαβα να κάνω την παραγγελία μου για δακτυλίδια και είμαι πλέον έτοιμος για την ερχόμενη αναπαραγωγική περίοδο.
Τελικά τα πράγματα δεν ήταν και τόσο περίπλοκα όσο νόμιζα 😁
 
Back
Top