Γενικά Ένταση φωνής malinois

nautikos52

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Brussels
Γνωρίζω ότι τα μαλινουά είναι τραγουδιστές χαμηλής έντασης. Όμως θα ήθελα να διευκρινήσω το πόσο χαμηλής γιατί αυτό που απέκτησα πρόσφατα πρέπει να είμαι σε απόσταση το πολύ τρία μέτρα για να το ακούω σε εξωτερικό χώρο. Είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένου ότι από youtube που έχω δει στο διαδύκτιο φαίνεται ότι η φωνή τους έχει ένταση τέτοια που να είναι διακριτή από μεγαλύτερες αποστάσεις.
 
Τα μαλινουα κελαιδανε χαμηλοφωνα και με κλειστο το ραμφος. Το ποσο χαμηλοφωνα δεν μπορει να σου πει κανεις. Εξαρταται απο τη πατσα του πουλιου. Το οτι μαλινουα κελαιδανε χαμηλοφωνα δε σημαινει ταυτοχρονα οτι ολα τα υπολοιπα τα ακουει ο γειτονας στο απεναντι μπαλκονι.Χαμηλοφωνα κελαιδανε και τα χαρζ οπως επισης και πολλα κοινα καναρινια. Το αν ειναι μαλινουα το δικο σου δε θα το καταλαβεις απο τα ποσα μετρα το ακους αλλα απο το τι ακους αλλα και απο το γεννεολογικο του δεντρο που θα το βρεις απο το δακτυλιδακι του. Τα βιντεακια που βλεπεις στο internet απεικονιζουν ενα δειγμα της χροιας και του ταπεραμεντου ενος μαλινουα δεν απεικονιζουν την ενταση. Εγω μπορω να σου ηχογραφισω ενα.Αν εσυ το cd το ακουσεις στη διαπασον του ηχοσυστηματος σου μαζι με σενα θα ακουσει ολη η γειτονια σου.Αυτο ομως που θα ακους δε παυει να ειναι μαλινουα.
Ενα αλλο πραγμα που πρεπει να γνωριζεις για τη ρατσα μιας και βλεπω οτι ενδιαφερεσαι γιαυτην ειναι οτι εχουν φαει τετοιο μπασταρδεμα στην πορεια των χρονων οσο δε φανταζεσαι. Υπηρξε στιγμη κατα το παραλθον που κινδινευσε να αφανιστει ως ρατσα ακομα και στο Βελγιο που υπηρχαν και οι περισσοτεροι εκτροφεις της ρατσας
 
Γνωρίζω ότι τα μαλινουά είναι τραγουδιστές χαμηλής έντασης. Όμως θα ήθελα να διευκρινήσω το πόσο χαμηλής γιατί αυτό που απέκτησα πρόσφατα πρέπει να είμαι σε απόσταση το πολύ τρία μέτρα για να το ακούω σε εξωτερικό χώρο. Είναι φυσιολογικό αυτό δεδομένου ότι από youtube που έχω δει στο διαδύκτιο φαίνεται ότι η φωνή τους έχει ένταση τέτοια που να είναι διακριτή από μεγαλύτερες αποστάσεις.

Νίκο, βασικό ρόλο στην ένταση παίζει ο λόγος που κελαηδούν τα πουλιά.
Αν τώρα αρχίζει να το "στρώνει" όπως λέμε, είναι απόλυτα δικαιολογημένος
που είναι και διστακτικός. Οταν όμως την άνοιξη με το κλουβάκι της θηλυκιάς
απέναντι τραγουδάει με τον ίδιο τρόπο τότε θα έχεις λόγους να ανησυχείς οτι έχεις ένα
πουλάκι που εξ ιδιοσυγκρασίας είναι υπερβολικά "σεμνό".
 
Θα ήθελα να συμληρώσω ότι το πουλάκι είναι γεννημένο το 2008 και σύμφωνα με τον εκτροφέα μόλις αρχές του μήνα ολοκλήρωση πτερόροια
 
Back
Top