Γενικά Έντονος καλλωπισμός στα πούπουλα και πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας!! Έχω καιρό να σας ενοχλήσω και ελπίζω να είστε όλοι καλά!!🙂
Κάποιοι ίσως με θυμάστε,έχω έναν παπαγάλο parrotlet,τον Αλφυ ,πλέον 3 μισή χρόνων.
Πριν δύο μήνες μετακομίσαμε και γενικά άλλαξε αρκετά περιβάλλον και μέσα στο καλοκαίρι.
Οπως είναι φυσιολογικό είχε την πτεροροια του φθινοπώρου όπως κάθε χρόνο η οποία όμως απ' ότι βλέπω μας έχει κρατήσει πολύ παραπάνω απ' το συνηθισμένο.
Τώρα έχει ελαττωθεί το να πέφτουν τα πουπουλακια του αλλά συνεχίζει το να καλλωπίζεται πολύ συχνά μέσα στη μέρα.
Πολλές φορές βγάζει και μόνος πουπουλακια.
Σήμερα παράτησα στο κεφαλάκι του πολλά μαζεμένα "καρφακια" από τα νέα πούπουλα που είναι να βγούνε.
Το θέμα είναι,πως λογικά αυτό το κάνει και απ' την αλλαγή περιβάλλοντος κλπ.. Πως μπορώ να τον βοηθήσω?Του κάνω μπανάκια συχνά αλλά συνεχίζει.
Νιώθω ότι όλη του τη μέρα τη περνάει με το να πειράζει τα πούπουλα του.
Από όρεξη ευτυχώς και υπερκινητικότητα είμαστε στα νορμάλ.
Δεν εχουμε χάσει το πτέρωμα μας μας κατά πολύ αλλά όσο να ναι φαίνεται λίγο απεριποιητος.
Αν μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει και πως να τον ανακουφίσω.
Είτε φυσικά,είτε αν χρειάζεται κάποιο φάρμακο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπερα!! Να τον χαίρεσαι!!
Στην Πτερορροια πολυ σημαντικό ρόλο παίζει η διατροφή.
Χρειάζεται πλουσια διατροφή κατά την διάρκεια της με λαχανικά , αυγό βραστό,καλής μάρκας σπόρους και μόνιμα Σουπιοκοκκαλο στο κλουβί του.
Τι διατροφή ακολουθεί ο Άλφι??
 
Φάρμακο σίγουρα δεν χρειάζεται να δώσεις. Συνέχισε τα μπανάκια και τάισε αυγό (βρασμένο για 15 λεπτά) 2-3 φορές την εβδομάδα, αν δεν το κάνεις ήδη. Γενικά κατά την περίοδο της πτερόρροιας χρειάζεται πλούσια διατροφή όπως ανέφερε πιο πάνω η Άννα Μαρία @Anna Maria Mp .
 
Πριν δύο μήνες μετακομίσαμε και γενικά άλλαξε αρκετά περιβάλλον
Πολλές φορές βγάζει και μόνος πουπουλακια.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα διατροφής, το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό.
Έχει στρεσαριστει από την αλλαγή του περιβάλλοντος και εκδηλώνει αυτή την συμπεριφορά.
Κάτι μάλλον θα το ενοχλεί στο καινούργιο του σπίτι.
Μπορεί ένα άλλο κατοικίδιο, ίσως η θέση του κλουβιού στο χώρο να μην είναι η κατάλληλη.
Επίσης η ανία, η βαρεμάρα πολλές φορές γίνεται η αιτία να ασχολούνται περισσότερο από ότι πρέπει με τα φτερά τους.
 
@Anna Maria Mp Καλησπέρα:)
Δυστυχώς με τα λαχανικά δε τα πάμε καθόλου καλα.
Δε τα θέλει καθόλου όσες προσπάθειες και να χω κανει.
Πριν αρκετό καιρό του πήρα κάτι πολύ καλά σαν μικρά "γαριδάκια" από λαχανικά και φρούτα που μου είχανε προτείνει και εδώ μέσα και ούτε αυτά του αρεσουν.
Από σπόρους τρώμε Versele-Laga Prestige African Parakeet Mix ,ηλιόσπορο λίγο μέσα ,αυγοτροφη πολύ καλή που του αρέσει ( γιατί ούτε το βραστό αυγό του αρέσει)
Ρυζακι που τρελενεται και από φρούτα όταν είναι η εποχή τους φράουλες που τρελενεται επίσης.
Μια φορά την εβδομάδα πίνει και βιταμινουλες στο νεράκι,μια που δεν ακουμπάει λαχανικά και φρούτα.
Και σουπιοκοκκαλο του έχω μόνιμα μέσα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)
[automerge]1668192510[/automerge]
@jk1980 Του δίνω αυγοτροφη και την τρώει με όρεξη,το αυγουλακι το βραστό δε το προτιμάει όσες φορές το προσπάθησα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια:)
[automerge]1668192562[/automerge]
@Tony Forpus Η αλήθεια είναι πως το παρακάνει. Δηλαδή και πριν το έκανε απλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)
[automerge]1668192822[/automerge]
@Vada Αυτό που λέτε το έχω σκεφτεί και εγώ και στεναχωριέμαι.Ισως βαριέται αν και του κάνω τις βόλτιτσες του ,παίζουμε.. υπάρχουν βέβαια και κάποιες ώρες που μένει αναγκαστικά μόνος του αλλά προσπαθώ όσο είμαι εκεί να ασχολούμαι πολύ παραπάνω.
Άλλο κατοικίδιο δεν υπάρχει και το κλουβακι του είναι στο σαλόνι που περνάμε κ τη περισσότερη ώρα μέσα στη μέρα.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι και για παρεούλα να του πάρω απλά επειδή έχει λίγο καιρό που μετακόμισα ,σκέφτομαι το θέμα φασαρίας,αν πάρω δεύτερο ,μη κάνουμε πολύ παραπάνω φασαρία απ' ότι τώρα οπότε είμαι σε διλλημα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top