Γενικά Ένωση ήμερου αρσενικού και θηλυκού lovebird

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά νομίζω ότι ήρθε η ώρα και η στιγμή για να ενώσω τα lovebirds.Θα
ξεκινήσω να σας πω ότι είναι ένα ήμερο αρσενικό εφτά μηνών και η θηλυκια είναι ενός χρονου και δύο μηνών.Σε ελεύθερο έδαφος ζουν αρκετά αρμονικά αλλά όσες φορές έχω επιχειρήσει έτσι για λίγα δευτερόλεπτα να βάλω τον αρσενικό στο κλουβί του θηλυκού το θηλυκό νευριάζει πάρα πολύ.Όταν όμως γίνεται το αντίθετο δηλαδή βάζω το θηλυκό στο κλουβί του αρσενικό δεν υπάρχει καμία αντίδραση από το θηλυκό προς το αρσενικο και το αρσενικό προφανως δεν έχει κανένα θέμα.Η ερώτηση μου είναι η εξής δεν σκέφτομαι να τα ενώσω τώρα άμεσα αλλά στις επόμενες μέρες ή εβδομάδες,διότι σκέφτομαι ότι έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ποιος ο λόγος να μη ζουν μαζί αν καταφέρω να τα κάνω να ζουν αρμονικά. Τα κλουβιά τους είναι στο dexion δίπλα δίπλα από την πρώτη μέρα που κλαρωσε o αρσενικός.Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να πάρω το θηλυκό να το βάλω στο κλουβί του αρσενικού γιατί το αρσενικό δεν έχει αρκετά ευρύχωρο κλουβί για την διαμονή δύο πουλιών. Γι’ αυτό σκεφτόμουν ή να βάλω το θηλυκό στο κλουβί του αρσενικού και το αρσενικό στο κλουβί του θηλυκου,ώστε να πάψει το θηλυκό να νομίζει ότι το κλουβί το μεγαλύτερο της ανήκει (κατά κάποιο τρόπο) και μετά από λίγο καιρό μόλις ξε συνηθίσουν από τα κλουβιά τα τωρινά να βάλω το αρσενικό στο κλουβί που είναι τώρα το θηλυκό μαζί με το θηλυκό με το χώρισμα για τις πρώτες μέρες να δω αντιδράσεις και έπειτα από λίγες μέρες να τα ενωσω!Βέβαια υπάρχει και μία άλλη εναλλακτική είχα πάρει ένα κλουβί ζευγαρώστρα που είχα βάλει τα μωρά που είχα της Τζουελ οπότε σκεφτόμουν να βάλω εκεί τα κοκατιλ στην 76 η
κλούβα που θα είναι ελεύθερη(εκει ζει το αρσενικο κοκατιλ) και να τα βάζα εκεί κατευθείαν αλλα παντα με παρακολούθηση.Τι λέτε;
Επισυνάπτω μια φωτογραφια για να θυμηθείτε τους χώρους που τα εχω η μεγάλη κλούβα δε φαίνεται στο πλανο!).

CA61.webp
 
@Φοίβος Θα τις δοκιμασω ολες και θα δω το καλυτερο!Με εχουν φοβίσει ομως με τα δαχτυλακια…Φοβαμαι μη γινει τιποτα αλλα δε ξερω τι να κανω!Θα δειξει θα δοκιμασω ολους τους τροπους και οτι βγει μακαρι να ειναι θετικο!
 
Back
Top