Αναπαραγωγή Ένωση ζευγαριού σε κλούβα χωρίς προετοιμασία;

maritinamou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Λεμεσός
Γεια σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω κατι το οποίο δεν ξέρω πως να χειριστώ γιατι δε μου έχει ξανατύχει.
Μετά απο απανωτές επιθέσεις γερακιού, που απ οτι καταλαβα έχει φωλιά κοντά στο σπίτι μου (!) έπρεπε να αδειάσω άμεσα τα 3 κλουβιά που μου απέμειναν και είχα στο μπαλκόνι μου γιατι σε δύο απογεύματα έχασα 4 καναρίνια και να βάλω τα καναρινάκια μου που γλύτωσαν μαζί σε μια δίπατη κλούβα. Ένα ζευγάρι πάνω και ένα ζευγάρι κάτω.

Ασφαλισμένη εξωτερικά η κλούβα με σύρμα κλπ και ασφαλήσ. (Της επιτέθηκε το γεράκι και έφυγε άπραγο)!

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως τα ζευγάρια (πρώτης φοράς) μπήκαν έτσι απότομα στον ίδιο χώρο για να γλυτώσουν... Σχετικά προετοιμασμένα απο πλευράς διατροφής αλλά δε γνωρίζονται καθόλου. Οι θηλυκές δηλαδή ήρθαν στο μπαλκόνι πριν 2 μερες.

Τι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν η τα κατέστρεψα τα ζευγάρια; Υπάρχουν τιποτα μυστικά ώστε να τα βοηθήσω και να... Πιάσει το αναγκαστικό προξενιό;

Σημειώνω πως άλλος χώρος ή άλλη λύση δεν υπάρχει. Η τα αφήνω δηλαδή μαζί ή απλά χαρίζω κάπου τα θηλυκά και μένω με τα δυο αρσενικά μου, ένα σε κάθε... Οροφοδιαμέρισμα!
Να πω επίσης πως ειμαι Λεμεσό Κύπρου, η θερμοκρασία πολύ καλή. Το μεσημέρι πιάνουμε 20 βαθμούς σχεδόν καθημερινά, πολλή λιακάδα και οι επαγγελματίες εδώ έχουν ήδη αρχίσει με φωλιές κλπ

Συμβουλές δεκτές!
 
Οτι και να κάνεις σ' αυτόν τον χώρο, μάλλον στο τέλος θα στεναχωρηθείς. Ενα γεράκι με φωλιά κάπου κοντά που θα έχει και αυτό μικρά δεν θα σταματήσει τις επισκέψεις, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Αν τα καναρίνια έχουν φωλιές ή μικρά, με το σόκ μιας επίθεσης, η συνέχεια δεν θα είναι καλή.
 
Το φαντάστηκα... Αυτό που μπόρεσα ειναι να κλείσω εντελώς τη μια πλευρά της κλούβας πτήσης, με κάτι σαν ξύλο - καλάμι εξωτερικά απο τη μία πλευρά, την κόλλησα στον τοιχο σε γωνία και η μόνη εκτεθειμένη πλευρά έχει σύρμα κλπ. Το έχω έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω το φόβο τους ας πούμε. Δοκιμάζω και διάφορα (πχ ένα ρούχο απλωμένο να κινείται απ τον αέρα μήπως και το γεράκι δεν έρθει.)
Ασχετα με το γεράκι όμως αν μείνουν έτσι τα ζευγάρια τι θα γίνει;
 
Γράφεις λες και δεν υπάρχουν οι ενδεικνυόμενες λύσεις, και πως παραμονεύει συνεχώς το γεράκι κι έτσι αποφάσισες να τα βάλεις στην κλούβα.
Αν κατάλαβα καλά μιλάς για τρία ζευγάρια στην ίδια κλούβα ή απλά τρία κλουβιά... Αν είναι όλα μαζί θα είναι δύσκολο να γνωρίζεις των πατέρα των μικρών και συνεπώς όλα όσα θα γεννηθούν δεν θα μπορούν να ζευγαρώσουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις δε μιλάμε καθόλου για εκτροφή... είναι όλα στην τύχη.
Γιατί δε χρησιμοποιείς την κατασκευή ως κλούβα πτήσης... στα νέα πουλάκια που θα προέλθουν από την εκτροφή σου.
Πολλοί φίλοι της ομάδας έχουν δεχτεί επιθέσεις αρπακτικών όπως:
Το καναρίνι μου φαγώθηκε από γεράκι
Και αλλο ατυχο συμβαν
Τον τελευταιο καιρο δεχομαι τις επισκεψεις μιας καρακαξας
Κινδυνευουν τα καναρινια απο τα αρπακτικα πουλια στα μπαλκόνια; • PetBirds
Οι περισσότεροι ακολούθησαν τις οδηγίες που αναφέρονται στο άρθρο που μιλά για Ιπτάμενοι κίνδυνοι! • PetBirds και δημιούργησαν ένα ασφαλέστατο καταφύγιο για τα κλουβιά και τα πτηνά τους, απρόσιτο από κάθε θηρευτή όπως το Προφυλαξη απο εχθρους • PetBirds του φίλου.
Πόσο εφικτό σε σένα είναι να δημιουργήσεις κάποιο αντίστοιχο χώρο - ντουλάπι με σήτα όπου μέσα θα υπάρχουν τα κλουβιά σου;
 
...
Ασχετα με το γεράκι όμως αν μείνουν έτσι τα ζευγάρια τι θα γίνει;

Πιθανότατα και επειδή ο χώρος είναι μεγάλος για κάθε ζευγάρι (ένα σε κάθε όροφο, διαβάζω), οι όποιες αρχικά αψιμαχίες γρήγορα θα ομαλοποιηθούν. Απο εκεί και πέρα ο μαλακός καιρός και η φωτοπεριόδος που μεγαλώνει αρκετά θα δράσουν στην κατεύθυνση να πυρώσουν τα πουλιά. Η βοήθεια που μπορείς εσύ να προσφέρεις είναι μια σταδιακή αύξηση των πρωτεινών (αυγό ή αυγοτροφή), ένα μείγμα σπόρων κατάλληλο για αναπαραγωγική περίοδο με ποικιλία σπόρων και αυξημένους λιπαρούς. Μια βιταμίνη Ε στο νερό και ένα σουπιοκόκκαλο σε κάθε όροφο θα συμπληρώσουν την διατροφή. Αν υπάρχει και μια καλή γκάμα πράσινων που θα μπεί περιοδικά στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα, νομίζω όλα θα πάνε καλά.

Υ. Γ Το θέμα όμως είναι να μην υπάρξει άλλη επίσκεψη απο αρπακτικά.
 
Και μόνο ο φόβος βρε Μαριτίνα από μια ακόμα επίθεση (κι ας φύγει άπραγο) μπορεί να έχει πολλές αρνητικές συνέπειες... Από το να μην ξανατραγουδήσουν και να παρατήσουν τα αυγά, μέχρι και να πάθουν καρδιά από το φόβο τους! Είναι πολύ ευαίσθητα!

Το να τα βάλεις σε εσωτερικό χώρο το αποκλείεις;

Οι θηλυκές δηλαδή ήρθαν στο μπαλκόνι πριν 2 μερες.
Ήρθαν στο μπαλκόνι τις έπιασες και τις έβαλες με τα αρσενικά σου χωρίς καραντίνα; Καλά κατάλαβα;
 
Και μόνο ο φόβος βρε Μαριτίνα από μια ακόμα επίθεση (κι ας φύγει άπραγο) μπορεί να έχει πολλές αρνητικές συνέπειες... Από το να μην ξανατραγουδήσουν και να παρατήσουν τα αυγά, μέχρι και να πάθουν καρδιά από το φόβο τους! Είναι πολύ ευαίσθητα!

Το να τα βάλεις σε εσωτερικό χώρο το αποκλείεις;


Ήρθαν στο μπαλκόνι τις έπιασες και τις έβαλες με τα αρσενικά σου χωρίς καραντίνα; Καλά κατάλαβα;

Oxi, απλα τις ειχα σε αλλο χωρο που πλέον δε μπορει να χρησιμοποιηθει και ετσι ηρθαν στο μπαλκονι. Διάβασα όλα όσα γράψατε πάντως και ευχαριστώ. Ωστόσο δεν έχω αλλη επιλογή απ το να αφήσω τα ζευγάρια απο τώρα μαζί, ενα σε κάθε οροφο της κλούβας όπως είπα και ότι γίνει έγινε αφού άλλες επιλογές χώρου δεν υπάρχουν... Κατά του γερακιού έβαλα και ενα δίχτυ που μου σύστησαν. Έχω ανοικτές και μονίμως τις κουρτίνες για να υπάρχει κινηση μέσα απ το σπίτι. Τίποτα άλλο _πέρα απ το να το δηλητηριάσω ή να το πυροβολήσω (δε θα το κάνω- μη τρομάζετε) δεν υπάρχει!
 
Στο δεύτερο όροφο είναι πιο εύκολο στο αρπακτικό να πλησιάζει τα κλουβιά.
Κατά του γερακιού έβαλα και ενα δίχτυ που μου σύστησαν.
Μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το δίχτυ και να καλύψεις σε ύψος ένα τμήμα του μπαλκονιού (περίπου ένα μέτρο) ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά στις πιθανές επιθέσεις του.
Το δίχτυ είμαι σίγουρος πως θα περιορίσει κάθε παρόμοια επίθεση.
Υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν η τα κατέστρεψα τα ζευγάρια; Υπάρχουν τιποτα μυστικά ώστε να τα βοηθήσω και να... Πιάσει το αναγκαστικό προξενιό;
Ασφαλώς και δεν έχεις χαλάσει τίποτε από τα μελλοντικά σχέδια των πτηνών. Πιθανόν να επισπευσθούν κάποιες αναπαραγωγικές διαδικασίες και ίσως υπάρξουν και κάποιες "συνέπειες" αυτής της κίνησης. Σίγουρα όμως δεν έχεις σταματήσει την αναπαραγωγή και δεν έχεις κάνει καμία "ζημιά" στα ζευγάρια.
Όσο για τα μυστικά... λοιπόν... καλά βρασμένο αυγό δυο τρεις φορές την εβδομάδα, αυγοτροφή, λαχανικά και όσο αυξάνεται η ζέστη και η ένταση του ήλιου τόσο πιο κοντά στην αναπαραγωγή τους θα πηγαίνεις.
Απλά όπως γράφηκε και νωρίτερα... μια νέα επίθεση από το αρπακτικό θα λειτουργήσει φοβερά αποτρεπτικά στις προσπάθειές τους.
 
Στο δεύτερο όροφο είναι πιο εύκολο στο αρπακτικό να πλησιάζει τα κλουβιά.

Μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το δίχτυ και να καλύψεις σε ύψος ένα τμήμα του μπαλκονιού (περίπου ένα μέτρο) ώστε να λειτουργήσει αποτρεπτικά στις πιθανές επιθέσεις του.
Το δίχτυ είμαι σίγουρος πως θα περιορίσει κάθε παρόμοια επίθεση.

Ασφαλώς και δεν έχεις χαλάσει τίποτε από τα μελλοντικά σχέδια των πτηνών. Πιθανόν να επισπευσθούν κάποιες αναπαραγωγικές διαδικασίες και ίσως υπάρξουν και κάποιες "συνέπειες" αυτής της κίνησης. Σίγουρα όμως δεν έχεις σταματήσει την αναπαραγωγή και δεν έχεις κάνει καμία "ζημιά" στα ζευγάρια.
Όσο για τα μυστικά... λοιπόν... καλά βρασμένο αυγό δυο τρεις φορές την εβδομάδα, αυγοτροφή, λαχανικά και όσο αυξάνεται η ζέστη και η ένταση του ήλιου τόσο πιο κοντά στην αναπαραγωγή τους θα πηγαίνεις.
Απλά όπως γράφηκε και νωρίτερα... μια νέα επίθεση από το αρπακτικό θα λειτουργήσει φοβερά αποτρεπτικά σε κάθε προσπάθειά τους.

Ευχαριστώ πολύ. Είπες αυτό ακριβώς που ρώτησα. Οτι δεν έχω κάνει ζημιά, επειδή δεν ακολούθησα τη φάση της. Γνωριμίας και του πυρώματος όπως πρέπει. Δίχτυ έχω βάλει ήδη. Τα ζευγαράκια είναι ήσυχα προς το παρόν. Το ένα είναι ηρεμο. Το αλλο λίγο... Μαλώνουν αλλά που θα πάει! Θα στρώσουν! Απο το να χάσουν τη ζωή τους καλό ειναι και το... Προξενιό και το ζευγάρωμα με το ζόρι!
Ευχαριστώ πολύ
 
Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Γιάννης πως όσο πιο κοντά πλησιάζει η άνοιξη τόσο να αυξάνεις τη συχνότητα που δίνεις το αυγό, και τα λαχανικα! Όταν τελειώσει η ωοτοκία δίνεις μόνο σποράκια και νερό και πριν να σκασουν τα αυγα αρχίζεις να δίνει αυγό ή αυγοτροφή καθημερινά. Όσοι για τα λαχανικα στους νεοσσους, μετά την 7η μέρα του μικρότερου νεοσσου μπορείς να δώσεις μήλο, και μετά τη 10η μέρα του μικρότερου νεοσσου δίνεις λαχανικα. :)
 
Back
Top