Γενικά Έξυπνο budgie

dikatgreece

PB Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
704
Πόλη
Αθήνα
Δυστυχώς😡 σήμερα το πρωϊ η παπαγαλίνα (αλμπίνο λευκοκίτρινη) μου κατάφερε να πετάξει κάτω την ταίστρα και να ανοίξει το πορτάκι (δεν είχε ελατήριο) και πέταξε μακρυά. Αντίθετα ο αρσενικός συνέχισε να είναι μέσα στο κλουβί. Την απώλεια τη διαπίστωσα 2 ώρες περίπου μετά οπότε και ήταν αργά να την αναζητήσω, Κρίμα ελπίζω ( να γυρίσει) να ζήσει ελεύθερη ή να βρει κάποιο καλό αφεντικό.

Π'αντως από ότι έχω διαπιστώσει στο φόρουμ εδώ οι θυλικοί παπαγάλοι δραπετεύουν ενώ τα αρσενικά συνήθως μένουν στο κλουβί. Τώρα ποιος κάνει το σωστό και ποιός το λάθος...🙄:D
 
Κώστα μην τ' αφήσεις έτσι. Ειδοποιήσε τουλάχιστον την γειτονιά, αν δουν κάτι να σε ειδοποιήσουν.
 
Μην παραδώσεις τα όπλα. Ένα μέλος από εδώ μέσα βρήκε τον παπαγάλο του μετά από 2 μέρες. Έχεις ελπίδες!
 
Θα συνεχίσω να ελπίζω έχετε ανακτήσει το χαμένο σου Budgie. Λυπούμαι να ακούσει την είδηση ☹
 
Λυπάμαι... Έψαξες στη γειτονιά σου; Πως ξέρεις ότι έφυγε δύο ώρες πριν το ανακαλύψεις; Μπορεί να έφυγε μια ώρα πριν. Αν είναι λίγες η ώρες που λείπει μπορεί να βρίσκεται εκεί κοντά. Καλό είναι να ψάξεις.
 
Κι εγω εχασα παπαγαλακια κ τα βρηκα το ενα μετα απο λιγες ωρες κ το δευτερο την αλλη μερα το πρωι, βεβαια εμενα ηταν μικρουλια κ δεν μπορουσαν να πεταξουν μακρια τσπ...
ταπεινη μου γνωμη να συνεχισεις να ψαχνεις τριγυρω, δεν μπορει να πηγε πολυ μακρια
 
Ανατολή το είδα ότι και εσύ τα έχασες. Ξέρω ότι έφυγε πριν 2 ώρες γιατί τους άλλαξα τροφή στις 08:30 και στις 10:30 που γύρισα... έλειπε και η ταϊστρα ήταν (σύμφωνα με τη σύζηγο περί τις 09:00). Στη συγκεκριμένη θέση πρίν 1 μήνα είχα τη φωλιά (δεν είχε άλλη πόρτα το κλουβί) και μάλλον λόγω συνήθειας έριξε την ταϊστρα και έφυγε από το πορτάκι που δεν είχε εκλατήριο.

Σας ευχαριστώ όλους για τα μυνήματα.
 
Ισως αν ακουει το αρσενικο να τη φωναζει να ενδιαφερθει αν δεν πεταξε μακρια και χαθηκε... Μην μετακινησεις το κλουβι καθολου τουλαχιστο μεχρι να σκοτεινιασει και αν το παιρνεις μεσα το βραδυ το πρωι να το βγαλεις εξω αρκετα νωρις, ισως πεινασει και ερθει τοτε!
Τι να πω βρε Κωστα, χωρις ελατηριο στερεωσες ολοκληρη ταιστρα, λυπαμαι που το λεω αλλα αναμενομενο ηταν. Και οι γειτονες μου χασανε και τα δυο παπαγαλακια ακριβως με τον ιδιο τροπο...
 
Ανέστη χθές είχα πάρει καπάκι ταϊστρας με ελατήριο για τη θήκη, αλλά δε πρόλαβα να το βάλω. Να φανταστείς ότι 1 χρόνο που έχω το κλουβί δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το κλουβί από μαμά δεν είχε. Ενοείται ότι δεν μετακινήθηκε το κλουβί. Βάζω φωτό της ταϊστρας πριν κ΄μετά για να μην την πατήσει κ' άλλος.
 

Συνημμένα

  • PRIN.webp
    PRIN.webp
    36,2 KB · Προβολές: 59
  • meta.webp
    meta.webp
    36,1 KB · Προβολές: 63
Ισως αν ακουει το αρσενικο να τη φωναζει να ενδιαφερθει αν δεν πεταξε μακρια και χαθηκε... Μην μετακινησεις το κλουβι καθολου τουλαχιστο μεχρι να σκοτεινιασει και αν το παιρνεις μεσα το βραδυ το πρωι να το βγαλεις εξω αρκετα νωρις, ισως πεινασει και ερθει τοτε!
Πολύ σωστά αυτά που γράφει ο Ανέστης! Για το βράδυ μην ανησυχείς δε θα μετακινηθεί. Επίσης μπορεί να πάει σε κάποιο πετ σοπ ή κάπου που θα ακούσει πουλιά. Ενημέρωσε (όπως μπορείς) σε αυτά τα πιθανά σημεία και αν σου είναι εύκολο και θέλεις, να διαθέσεις κάποιο ποσό ως αμοιβή σε αυτόν που θα το βρει.
Το ελατήριο που έβαλες ελπίζω να κρατάει σφιχτά το καπάκι της ταΐστρας... Αν όχι καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο (μην υποτιμάς τη δύναμη του παπαγάλου που σου έχει μείνει).
 
Back
Top