Φροντίδα Έπεσε σε λάδι το ringneck μου

Ioannabogdani

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημερα σε όλους. Εχθές όπως πέταγε ο παπαγάλος μας, και έπαιζε κυνηγητό με το αγόρι μου, έπεσε καταλαθος μέσα στο τηγάνι με λάδι (ευτυχώς το λάδι δεν ήταν ζεστό καθόλου). Εμείς τρόμαξα με, τον κάναμε αναγκαστικά μπάνιο γιατί όλος είχε μείνει με λάδια. Τον καθαρίσαμε, τον στεγνωσα με με μια πετσέτα και λίγο ζεστό αέρα από τι πιστολάκι (μακριά από αυτόν βέβαια) ώστε να στεγνώσουν τα φτερά του πιο γρήγορα και να μην κρυώνει. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι εξημερωμένος μαζί μας, και εκεί που ξεκινησαμε να κάνουμε βήματα ώστε να μας συνηθίσει, έτυχε αυτό και τρόμαξε. Δεν ξέρω εάν τον ενοχλούσε το νερό ή απλά το γεγονός πως δεν μπορούσε να πετάει καλά. Τι μου προτείνετε να κάνω;
 
Δεν ξέρω αν είναι σωστός αλλά εγώ θα έβαζα στο κλουβί του ένα μπολ/πιάτο με νερό τόσο όσο να του καλύπτει πλήρες τα πόδια όταν πατάει μέσα. Στα δικά μου σκέψου βάζω ένα πλαστικό πάτο από κλουβι για καναρίνια. Όσον αφορά την κακιά εμπειρία που είχε ο μόνος τρόπος είναι να τον πλησιάζεις συχνά και να του δίνεις λιχουδιές ώστε να μην σε βλέπει ως απειλή γιατί η όλη διαδικασία όπως την διάβασα μου φάνηκε κάπως.. Σε παρόμοιο θέμα που ειχα ποιο παλιά είχα αφήσει το δικό μου στο σπίτι της γιαγιάς μου για 3 εβδομάδες. Κάποια στιγμή ήθελε να τον καθαρίσει η γιαγιά μου... βγήκε από το κλουβί και για να τον πιάσει του έριξε μια πετσέτα. Μου πήρε πάνω από 4 μήνες ώστε να μπορώ να ντύνομαι δίπλα του. Με το που έβλεπε σεντόνι/πετσέτα/μπλούζα νόμιζε ότι θα τον τυλίξω και με δάγκωνε οπότε προσοχή π.χ όταν θα βλέπει το πιστολάκι αν δεν του άρεσε ή την πετσέτα αν έγινε με άσχημο τρόπο το στέγνωμα γιατί σε τέτοιες στιγμές κοιτάς το καλό του και από την βιασύνη και το άγχος το εκλαμβάνουν διαφορετικά.
 
@giannisvlg το κεφαλάκι του δεν ακούμπησε. Τα πόδια και η κάτω πλευρά του, μαζί με την ουρα
Λογικά θα ήθελε να μπει να κάνει μπάνιο απλά δεν κατάλαβε ότι ήταν λάδι. Διάβασα τα δύο άρθρα που σου έδωσε σε λινκ ο Σταύρος και από ότι κατάλαβα νερό με μηλόξυδο μπορείς να του βάλεις και θα καθαριστεί μόνος του. Επίσης το πιστολάκι καλό είναι να το αποφεύγεις
 
@seemsfunny τον ξανά κάναμε ένα απλό μπανακι σήμερα με νερό και φαίνεται πως καθάρισε. Δεν θα τον ξανά κάνω τώρα μπάνιο να μην μου κρυώσει. Δεν έβαλα πιστολάκι. Τον έβαλα στο δωμάτιο και είχα ανοίξει το αερόθερμο μακρυά του, ίσα ίσα για να είναι ζεστό το δωμάτιο και να μην κρυώνει. Τουλάχιστον του ήρθε η όρεξη να φάει, γιατί φοβόμουν μην στεναχωρηθηκε πολύ
 
@Ioannabogdani Αυριο σε ενα μπολακι βαλε χλιαρο νερο οχι ζεστο ισα που να μην ειναι παγωμενο και αστο να πλατσουρησει με το δικο του μετρο
Όσες φορές σκέφτηκα για τα δικά μου να τους βάλω ζεστό η χλιαρό νερό μόλις το πλησίασαν έφυγαν. Αντιθέτως οταν είναι κρύο (από την βρύση όχι από το ψυγείο) δεν βγαίνουν με τίποτα. Εγώ τους βάζω το νερο για μπάνιο κάθε μέρα και τα αφήνω να επιλέξουν μόνα τους πότε θα κάνουν μπάνιο.
@seemsfunny τον ξανά κάναμε ένα απλό μπανακι σήμερα με νερό και φαίνεται πως καθάρισε.


Από ότι διάβασα και στα άλλα θέματα το ίδιο έγινε... την επόμενη μέρα ήταν καθαρά τα παπαγαλάκια.
 
@seemsfunny Απλως σκεφτηκα οτι νε χλιαρο νερο θα φυγει η λιπαροτητα

Πάντα βοηθάει παντού το ζεστό αλλά αναφέρω ότι τα δικά μου παπαγαλάκια (ringneck) για κάποιο λόγο ακόμη και το χλιαρό νερό το αποφεύγουν για μπάνιο.
 
@Ioannabogdani ναι έχω ένα μπουκάλι σπρέι, βάζω νεράκι και τον βρέχω με προσοχή. Το καλοκαίρι πολλές φορές δεν τον προλαβαίνω γιατί βουτάει στο μπολ με το νερό του, αλλά μέρα παρα μέρα σίγουρα το καλοκαίρι, τώρα τον χειμώνα αν και έχει ζέστη μέσα στο σπίτι,
1-2 φορές την εβδομάδα.
 
Τι μου προτείνετε να κάνω;
Αν κάνει μπάνιο μόνο του μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο μπάνιο του αυτό:
 
@Ioannabogdani , εφόσον δεν είναι εξημερωμένος ο παπαγάλος, πώς έπαιζε κυνηγητό με το αγόρι σου; Μήπως αυτό το παιχνίδι τελικά τον φοβίζει και σας φέρνει πιο πίσω σχετικά με την εξοικείωσή του μαζί σας;
 
@ianos ναι το ξέρω και του το λέω αλλά εκείνος παίζει έτσι μαζί του
[automerge]1606823254[/automerge]
@ianos με εμένα είχε πολυ καλή σχεση, δεν με φοβόταν τόσο, χαιρόταν εάν του έβαζα φαγητό, έτρωγε κοντά μου την ώρα που έτρωγα και εγώ.. Αλλά τώρα που έγινε αυτό με το λάδι δεν ξέρω εάν αλλάξει συμπεριφορά
 
Back
Top