Ασθένειες Έπεσε το κλουβί και δεν κελαηδάει το καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Μη χαρούμε λίγο ρε γαμώτο, κάτι να γίνει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του να μην αναβάλεις πράγματα. Μέρες τρώγομαι να φέρω πίσω το πατροκλάκι που το είχα στη μάνα μου. Προχθές της είπα να μου το φέρει, δεν μπορούσε και πήγα να το πάρω χθες. Με το που πάω μου λέει ότι έριξε κατά λάθος το κλουβί, ύψος περίπου 1.80. Μη σας τα πολυλογώ, το πουλάκι το έφερα σπίτι μου, το έβαλα σε 60αρα ζευγαρώστρα (ήταν σε ατομικό κλουβάκι), πάνω από την οικογένεια και τον παρατηρώ. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο τραύμα, ανεβαίνει στις πατήθρες αλλά περιορισμένες κινήσεις και φυσικά δεν κελαηδάει. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κάθεται μερικές φορές κάτω στη σχάρα με την κοιλιά, μια στάση όπως τα αιλουροειδή πριν επιτεθούνε. Έχει φάει πολύ λίγο από χθες. Στα θετικά το ότι σήμερα τίμησε την μπανιέρα για ώρα και τον είδα να τρώει σποράκια. Του έβαλα πολυβιταμίνη στην ποτίστρα και αυγοτροφή σπιτική, που μέχρι στιγμής δεν την έχει αγγίξει. Τι να πω, έχω 8 πουλιά σπίτι και κελάηδημα ακούω από το youtube! :D
Καταλαβαίνω ότι το σοκ και οι αλλαγές είναι μεγάλες για το ζωάκι, αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά...
 
Πιστεύω οτι είναι από το σοκ της πτώσης... Καλά έκανες και του ένβαλες πολυβιταμίνες οι οποίες λειτουργούν και ως αντριστρες.
Κράτα τον ήρεμο σε ήσυχο σημείο και θα σου ξανα κελαηδήσει!
 
Back
Top