Γενικά Έπεσε το κλουβί και το καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα οπος είδατε και στο θεμα εχω ενα καναρινι αρκετό καιρω και οσο το ειχα κελαηδούσε τοσο μα τοσο πολυ πραγματικά πιστέψτε μαι κελαιδουσε 24ης ωρες το 24ωρο! Και το ειχα κρεμασμένο στον πανο σπιτι μου στο 2ο όροφο και επεσε το κλουβί καταστράφηκε λιγακι εφυγε η σκεπή απο πανω τα σίδερα έσπασαν, ειταν μεγάλη η πτώση αλλα παλη καλα το καναρίνι δεν εφυγε. και το πείρα ξανα και το έβαλα ξανα στο κλουβί και εδω και 3 μέρες απο τοτες που επεσε με το κλουβί δεν μου κελαηδάει καθόλου καθολουυ τίποτα ενώ τρελαίνονταν καθε μεραα να κελαηδάει καθε ωρα γιατί βρε παιδιαα; Επαθε σοκκ; Τι έγινε και δεν ξανά κελαηδάει.
θα το ξεπεράσει θα ξανα κελαηδήσει η θα πάψει να κελαηδήσει. Υπάρχει κατη που μπορώ να του κανω να τον βοηθεισω; :/
η απαντήσεις σας θα μου ειναι πολυ χρήσιμες ευχαριστω! :/ ☹
 
Καλησπερα το μονο σιγουρο ειναι πως το πουλακι υπεστει σοκ μετα την πτωση που ειχε με το κλουβι.
Που οπως λες ηταν και αρκετα ψηλα.
Το καλο ειναι πως το πουλι δεν εφυγε απο το κλουβι η να τραυματιστει πολυ σοβαρα.
Πανω στην ατυχια σου ησουν και τυχερος.
Θα ξανακελαηδησει το πουλακι απλα θελει τον χρονο του.
 
Καλησπερα το μονο σιγουρο ειναι πως το πουλακι υπεστει σοκ μετα την πτωση που ειχε με το κλουβι.
Που οπως λες ηταν και αρκετα ψηλα.
Το καλο ειναι πως το πουλι δεν εφυγε απο το κλουβι η να τραυματιστει πολυ σοβαρα.
Πανω στην ατυχια σου ησουν και τυχερος.
Θα ξανακελαηδησει το πουλακι απλα θελει τον χρονο του.

αχχ μακάρι βρε σι ☹ έχει και ενα πανέμορφο κελαηδισμα... Καιι σωστά όπως τα λες πάνω στην ατυχία μου ήμουν και τυχερός! Ξέρουμε μήπως σε πόσο καιρό περίπου μπορεί να κελαηδήσει και μήπως μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω; :/
 
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να το στρεσαρεις οσο λιγοτερο γινεται... Τωρα το ποσο καιρο θα κανει ειναι αγνωστο...
 
κελαιδουσε 24ης ωρες το 24ωρο
Ελπίζω να το λες σαν σχήμα του λόγου γιατί αν τραγουδούσε 24 ώρες το 24ωρο, πότε κοιμόταν; 😛

και επεσε το κλουβί καταστράφηκε λιγακι εφυγε η σκεπή απο πανω τα σίδερα έσπασαν, ειταν μεγάλη η πτώση
Μα καλά από που έπεσε; Πως έπεσε; Έφυγε το καρφί που συγκρατούσε το κλουβί;

και εδω και 3 μέρες απο τοτες που επεσε με το κλουβί δεν μου κελαηδάει καθόλου καθολουυ τίποτα ενώ τρελαίνονταν καθε μεραα να κελαηδάει καθε ωρα γιατί βρε παιδιαα; Επαθε σοκκ; Τι έγινε και δεν ξανά κελαηδάει.
Προφανώς είναι υπό σοκ! Στρεσαρίστηκε πολύ! Και από τον φόβο του και από την πτώση σταμάτησε το τραγούδι. Η συμπεριφορά του πως είναι; Τρώει; Είναι ζωηρός κινητικός; Μήπως τραυματίστηκε;

θα το ξεπεράσει θα ξανα κελαηδήσει η θα πάψει να κελαηδήσει.
Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις (σπάνιες βέβαια) που δεν ξανατραγουδούν ποτέ ξανα από το πολύ στρες και φόβο που υπέστην.

Υπάρχει κατη που μπορώ να του κανω να τον βοηθεισω; :/
Βάλτο σε ένα ήσυχο μέρος σε ψηλό σημείο (πάνω απ΄ το ύψος των ώμων σου), μην το ενοχλείς και να αλλάζεις νερό και φαί με ήρεμες κινήσεις. Ένα σκεύασμα που μπορεί να βοηθήσει είναι το antistress. Μπορείς να πας να το αγοράσεις και να του βάλεις για 7-10 μέρες, όσο λένε μέσα οι οδηγίες!

ξέρουμε μήπως σε πόσο καιρό περίπου μπορεί να κελαηδήσει
Μπορεί μέρες, μπορεί μήνες, μπορεί και ποτέ ξανά... Αυτό εξαρτάται απ το χαρακτήρα και την προσωπικότητα του κάθε πουλιού. Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ απάντηση δυστυχώς..
 
Να το πας σε σταθερό μέρος...
Σε σημείο που να μην κουνιέται το κλουβί και ούτε φυσικά να υπάρχει φόβος να ξαναπέσει.
Καλή διατροφή, πλούσια όσο χρειάζεται... και σύντομα θα ξεχαστεί το δύσκολο για αυτό γεγονός...
Αν δεν έχει τραυματιστεί θα κελαηδήσει σύντομα.
Εσύ για μερικές βδομάδες απλά να παρακολουθείς από μακρυά.
Μόνο το χρόνο που χρειάζεται να του προσφέρεις την φροντίδα του θα πηγαίνεις κοντά του.
 
Ελπίζω να το λες σαν σχήμα του λόγου γιατί αν τραγουδούσε 24 ώρες το 24ωρο, πότε κοιμόταν; 😛


Μα καλά από που έπεσε; Πως έπεσε; Έφυγε το καρφί που συγκρατούσε το κλουβί;


Προφανώς είναι υπό σοκ! Στρεσαρίστηκε πολύ! Και από τον φόβο του και από την πτώση σταμάτησε το τραγούδι. Η συμπεριφορά του πως είναι; Τρώει; Είναι ζωηρός κινητικός; Μήπως τραυματίστηκε;


Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις (σπάνιες βέβαια) που δεν ξανατραγουδούν ποτέ ξανα από το πολύ στρες και φόβο που υπέστην.


Βάλτο σε ένα ήσυχο μέρος σε ψηλό σημείο (πάνω απ΄ το ύψος των ώμων σου), μην το ενοχλείς και να αλλάζεις νερό και φαί με ήρεμες κινήσεις. Ένα σκεύασμα που μπορεί να βοηθήσει είναι το antistress. Μπορείς να πας να το αγοράσεις και να του βάλεις για 7-10 μέρες, όσο λένε μέσα οι οδηγίες!


Μπορεί μέρες, μπορεί μήνες, μπορεί και ποτέ ξανά... Αυτό εξαρτάται απ το χαρακτήρα και την προσωπικότητα του κάθε πουλιού. Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ απάντηση δυστυχώς..

σε ευχαριστω παρα πολυυ μου φάνηκε παρα πολυ χρήσιμο αυτο που μου εγραψεςς! ❤️️️️


παιδιαα σας ευχαριστώ ολους παρααα πολυ! Για της συμβουλές σας θα της εφαρμοσω και θα σας λεω τη εξέλιξής κααι τα νεα σας ευχαριστω παρα πολυ και ελπίζω να ξανα κελαηδήσει οπος παλια!

και ναι απο τη βλεπω τρώει κινείται ολλα μια χαρά νομιζω
 
Να σαι καλά! Γι αυτό είμαστε εδώ!

Τον έχεις μόνιμα έξω τον φίλο σου;
 
Του έχεις προστατευτικό έξω που το έχεις; Μήπως υπέστη επίθεση από αρπακτικό;
Γρήγορα καλά!
 
Το πουλάκι σίγουρα έπαθε σοκ. Δεν ήταν και λίγο αυτό που έπαθε. Όπως είπαν και τα παιδιά δώστου χρόνο και θα τον καμαρώσεις και πάλι να σου κελαηδάει. Απλά από δω και πέρα να είσαι πιο προσεκτικός και να κάνεις το σταυρό σου που δεν έφυγε γιατί πολύ δύσκολα θα μπορούσε να επιβιώσει.
 
Back
Top