Ασθένειες Έπεσε το κλουβί και τώρα το καναρίνι κάθεται φουσκωμένο

Νάντια Χρ.

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα. Αν δεν βρω ποιανού είναι (που φοβάμαι ότι είναι και το πιθανότερο) η συνέχεια θα με προβληματίσει ιδιαίτερα. Αυτό που αποκλείω είναι να τον μεταχειριστώ σαν εμπόρευμα. Δεν υπάρχει καμμία τέτοια περίπτωση. Αν δεν καταφέρουμε να τον κρατήσουμε εμείς, σκεφτόμουν να επικοινωνήσω με την ΑΝΙΜΑ μήπως μπορέσουν και βοηθήσουν (ιδίως στην περίπτωση που ίσως να ζούσε ελεύθερος), ή με το Αττικό Πάρκο για να μάθω αν θα μπορούσαν να τον δεχτούν και να τον εντάξουν στα σμήνη που υπάρχουν εκεί.
Με την ευκαιρία, θα ήθελα τη συμβουλή σας και στο εξής: χτες το μεσημέρι είχα σκεπάσει το μεγάλο κλουβί του παπαγάλου με ένα ύφασμα που κάλυπτε μόνο την επίπεδη οροφή του, και είχα ακουμπήσει από πάνω ένα μικρό κλουβί με το ένα καναρίνι μου. Αυτό είχε ξαναγίνει και προχθές χωρίς κανένα πρόβλημα. Χτες όμως, όταν επέστρεψα μετά από δύο ώρες, βρήκα το μικρό κλουβί ανάποδα στο πάτωμα, έχοντα πέσει από το ύψος των δύο μέτρων περίπου. Υποθέτω, αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως το κατάφερε, ότι το ανδραγάθημα το έκανε ο παπαγάλος. Το καναρινάκι μου εκτός από πολύ φοβισμένο δεν πατούσε το ένα του πόδι. Σήμερα τα πόδια του είναι εντάξει, αλλά ο μικρός δεν τρώει (έχει κατέβει ελάχιστα στην ταΐστρα χωρίς να τρώει ιδιαίτερα), δεν πίνει, δεν μιλάει και την περισσότερη ώρα κάθεται φουσκωμένος στο κλαδί του. Όταν τον πλησιάζω, αντιδρά, κινείται καλά από κλαδί σε κλαδί, μου ψιλομιλάει, αλλά μέχρι εκεί. Του έβαλα χθες το βράδυ ελάχιστο panadol στο νερό του για να τον βοηθήσει στην πιθανότητα κάποιου τραυματισμού ή φλεγμονής, γιατί το aviomycin δεν πιστεύω ότι θα έκανε κάτι. Του άλλαξα και δωμάτιο για να είναι πιο ήσυχος και να μην τον τρομάζει ο παπαγάλος. Έχετε κάτι να μου προτείνετε για να τον βοήθησω περισσότερο;
 
Σίγουρα για αυτό που έγινε φταίει ο επισκέπτης σας!

Δηλαδή τα ποδαράκια του τα πατάει κανονικά; Και απλά κάθεται φουσκωμένο και δεν τρώει δεν πίνει; Τότε ίσως θα πρέπει να του δώσεις με το ζόρι νερό με antistress μέσα γιατί είναι στρεσαρισμένο και να το ταίσεις με το ζόρι αυγό.. Αλλιώς αν συνεχίσει έτσι, δε ξέρω πόσο θα αντέξει.. ☹
 
Χρειάζεται μερικές μέρες πίστωση χρόνου. Υπάρχουν περιπτώσεις από πτώση που δεν έπαθαν απολύτως τίποτε και κάποιες άλλες... Μοιραίες. Ας ελπίσουμε πως θα παραμείνει στην πρώτη περίπτωση..
 
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αν και το πρωί είχα απογοητευθεί γιατί δεν τον έβλεπα καθόλου ζωηρό, μέσα στην ημέρα κατέβηκε και έφαγε αρκετές φορές. Όχι πολλά πράγματα, αλλά σίγουρα πολύ περισσότερο από χθες. Νερό του έδωσα με το ζόρι το πρωί, αλλά πιστεύω ότι αφού έχει φάει σίγουρα θα έχει πιει νερό και μόνος του.
Σήμερα πάλι δεν καλοπατάει το δεξί του πόδι. Δεν πρέπει να έχει κάταγμα γιατί δεν κρέμεται, ούτε το σέρνει. Το κρατάει ψηλά αρκετή ώρα και εξακολουθεί να έχει ανορθωμένο φτέρωμα, οπότε μάλλον πονάει ο καημένος. Θέλω να πιστεύω ότι θέλει το χρόνο του και σιγά-σιγά θα συνέλθει. Του έτριψα ελάχιστο panadol στο νερό για τον πόνο και ελπίζω ότι αύριο θα είναι καλύτερα. Τον έχω και μόνο του σε ήσυχο δωμάτιο, μαζί με το φίλο του το Μίμη στο διπλανό κλουβί - το δεύτερο καναρίνι - για να του κάνει παρέα, μακριά βεβαίως από τον παπαγάλο!
Το antistress δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Είναι σκεύασμα σε σταγόνες και το βρίσκω στα petshops μ' αυτό το όνομα;
 
Αυτό με το panadol το έχεις τσεκάρει ότι μπορείς να το χορηγείς στο πουλάκι;
 
Αυτό με το panadol το έχεις τσεκάρει ότι μπορείς να το χορηγείς στο πουλάκι;
Έχω χρησιμοποιήσει και παλιότερα αναλγητικό στην ποτίστρα, δεν θυμάμαι καθόλου σε ποιά ακριβώς περίπτωση, μετά από συμβουλή κτηνιάτρου. Μη φανταστείς βέβαια καμμιά μεγάλη ποσότητα. Ελάχιστο τρίμμα.
 
Το antistress είναι φάρμακο για το στρες. Φαντάσου το δίνουν στα καναρίνια που διαγωνίζονται και πάνε στις εκθέσεις και στρεσάρονται με την όλη διαδικασία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις την κάποιον πτηνίατρο από την λίστα: Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι • PetBirds και να του πεις ακριβώς τι έγινε. Είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν! Το να το πας δεν είναι καλή ιδέα γιατί θα στρεσαριστεί κι άλλο..
 
Αλίκη σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Το antistress θα το πάρω σίγουρα για να του δώσω λίγο. Σήμερα είναι ελαφρώς καλύτερα. Τρώει περισσότερο, αλλά πρέπει να πονάει ακόμα.
Ο κατάλογος των γιατρών είναι πολύτιμος! Κτηνίατροι υπάρχουν εκατοντάδες, αλλά εξειδικευμένους στα πουλιά δεν βρίσκεις εύκολα. Έχω επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές τον κο Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο και τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι εξαιρετικός και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος. Τον έχω στο νου μου από την πρώτη ημέρα και αν χρειαστεί σίγουρα θα του τηλεφωνήσω.
 
Αλίκη σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Το antistress θα το πάρω σίγουρα για να του δώσω λίγο. Σήμερα είναι ελαφρώς καλύτερα. Τρώει περισσότερο, αλλά πρέπει να πονάει ακόμα.
Ο κατάλογος των γιατρών είναι πολύτιμος! Κτηνίατροι υπάρχουν εκατοντάδες, αλλά εξειδικευμένους στα πουλιά δεν βρίσκεις εύκολα. Έχω επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές τον κο Δημητριάδη στον Άγιο Δημήτριο και τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι εξαιρετικός και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος. Τον έχω στο νου μου από την πρώτη ημέρα και αν χρειαστεί σίγουρα θα του τηλεφωνήσω.
Εγώ λέω να τον πάρεις και σήμερα να του πεις τι έγινε και πως είναι τώρα το πουλάκι! Έχω μιλήσει και εγώ μαζί του και πραγματικά θέλει να βοηθήσει! Εμένα προσωπικά μου είναι πολύ συμπαθής! Αφού σε ξέρει κιόλας σίγουρα θα βοηθήσει και θα σου πει μια πιο σωστή και ειδικευμένη ιατρική γνώση! 😉
 
Εγώ λέω να τον πάρεις και σήμερα να του πεις τι έγινε και πως είναι τώρα το πουλάκι! Έχω μιλήσει και εγώ μαζί του και πραγματικά θέλει να βοηθήσει! Εμένα προσωπικά μου είναι πολύ συμπαθής! Αφού σε ξέρει κιόλας σίγουρα θα βοηθήσει και θα σου πει μια πιο σωστή και ειδικευμένη ιατρική γνώση! 😉
Διάβασα το μήνυμά σου και ήταν σαν να έβλεπα γραμμένες τις σκέψεις που έκανα πριν μπω στον Η/Υ! Οπότε μίλησα ήδη μαζί του πριν από λίγο και μου είπε ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του δώσω βιταμίνες (συγκεκριμένα το σιρόπι Vidaylin - "ανθρώπινο" σκεύασμα που επανακυκλοφόρησε στα φαρμακεία, γιατί ήταν σε έλλειψη και δεν το έβρισκα παλιότερα) για να τον βοηθήσει στην τόνωση του οργανισμού του και προφανώς στην ανάρρωση.
Διάγνωση όπως καταλαβαίνεις τηλεφωνικά δεν μπορεί να γίνει, πάντως αποκλείει κι εκείνος το ενδεχόμενο κάποιου εσωτερικού τραυματισμού γιατί μέσα στις 3 ημέρες που μεσολάβησαν θα είχε φανεί (και σίγουρα με όχι ευχάριστο τρόπο). Την περίπτωση κατάγματος πιο ψηλά στο πόδι την εξετάζει, αλλά όπως τον βλέπω εγώ δεν το πιστεύω, γιατί το ανεβοκατεβάζει το πόδι του και το ακουμπάει και στο κλαδάκι. Σίγουρα τον πονάει, γιατί για να φάει μπαίνει ολόκληρος μέσα στην ταΐστρα για να μην το ζορίζει.
Επίσης, σημαντικό είναι να σας πω, σε απάντηση και της εύλογης ερώτηση της Μαρίας, ότι μου είπε να μην χρησιμοποιήσω το panadol. Στις περιπτώσεις που συνιστούν παυσίπονο προτείνουν την ασπιρίνη και όχι άλλο αναλγητικό ώστε να μην δημιουργηθούν άλλα προβλήματα.
Οπότε... Τρέχω για να βρω vidaylin!
 
Καλησπέρα σε όλους!
Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα για το καναρινάκι! Η ταλαιπωρία του (και η αγωνία μας) κράτησε μια εβδομάδα, αλλά ευτυχώς είναι μια χαρά! Του έδωσα Vidaylin (το παράγγειλα στο φαρμακείο γιατί πάλι δεν το έβρισκα), υποχώρησε και το στρες από την πτώση και συνήλθε. Πάτησε το πόδι του κανονικά και από την έβδομη ημέρα και μετά άρχισε και να κελαηδάει όπως πριν!
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές και εύχομαι να επικοινωνούμε μόνο για ευχάριστα θέματα!
 
Και μόνο που έγινε καλά... εμάς μας φτάνει.
Το ο,τι κελαηδά και είναι όπως πρώτα... είναι και το δώρο της υπόθεσης.
 
Back
Top