Αναπαραγωγή Έπεσε το stand, χάθηκε η παπαγαλίνα μου κι έμειναν μόνα τα μικρά

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλησπερα σε ολους
Σημερα το απογευμα επεσε το stand μαζι με το κλουβι(μαλλον απο τον αερα) κ χαθηκε η παπαγαλινα μου ☹ αφηνωντας στη φωλια 4 μικρα, τα 3 εχουν σχεδον ολο το πτερωμα τους αλλα το 4 ειναι ακομη μικρο! Προσπαθησα να τα ταισω με συριγγα, κατι φαγανε αλλα ανησυχω δεν ξερω τι να κανω τωρα εχω βαλει τη φωλια στη μεγαλη κλουβα εκει εχω 2 παπαγαλακια 3 μηνων περιπου κ τον πατερα. Ποσο συχνα πρεπει να τα ταιζω;αλεσα στο μιξερ αυγοτροφη με σπορους κ νερο τι αλλο πρεπει να κανω; καθε συμβουλη ευπροσδεκτη ευχαριστω
 
Καλησπερα σε ολους
Σημερα το απογευμα επεσε το stand μαζι με το κλουβι(μαλλον απο τον αερα) κ χαθηκε η παπαγαλινα μου ☹ αφηνωντας στη φωλια 4 μικρα, τα 3 εχουν σχεδον ολο το πτερωμα τους αλλα το 4 ειναι ακομη μικρο! Προσπαθησα να τα ταισω με συριγγα, κατι φαγανε αλλα ανησυχω δεν ξερω τι να κανω τωρα εχω βαλει τη φωλια στη μεγαλη κλουβα εκει εχω 2 παπαγαλακια 3 μηνων περιπου κ τον πατερα. Ποσο συχνα πρεπει να τα ταιζω;αλεσα στο μιξερ αυγοτροφη με σπορους κ νερο τι αλλο πρεπει να κανω; καθε συμβουλη ευπροσδεκτη ευχαριστω

Αυριο πρωι πρωι πηγαινε να αγορασεις μια φορμουλα για ταισμα παπαγαλων στο χερι! 😉 Διαβασε καλα τις οδηγιες και προσεχε κυριως τη θερμοκρασια και το ποσο πηχτη ειναι η φορμουλα. Και να βαζεις τη συριγγα πλαγια στο ραμφος διοτι υπαρχει κινδυνος να πνιγουνε αν σπρωξεις φαγητο αποτομα μεσα στο στομα τους και αυτο παει στους πνευμονες.
 
Ευχαριστω Ανεστη ελπιζω μονο να βρω εδω στην Κατερινη γιατι καλα καλα ουτε αυγοτροφη δεν μπορω να βρω
 
κριμα!
ευχομαι να τα καταφερεις... Ολοι στην αρχη δυσκολευτηκαμε! Πιστεψε με! 🙂αλλα η πρωτη φορα που θα τα ταισεις ειναι δυσκολη μετα σε καταλαβαινουν μονα τους...
αυριο τη φορμουλα...υπαρχουν πολλες... Και κανουν τρομερη δουλεια! Ολοκλξρη κατερινη καπου θα βρεις! Αν θελεις σου λεμε κ μαρκες με p.m... Να μη φανει διαφημιση!
προσοχη στο ταισμα! Οπως ακριβως στα λεει ο ανεστης!
μια μικρη ενσταση για το οτι τα εβαλες ολα μαζι, ενω πριν τα ειχες χωριστα, δεν ξερω αν τα αλλα, τα μεγαλα εχουν φιλικη διαθεση απεναντι τους!

δες και αυτο... Το εχω ποσταρει καμια 10αρια φορες, αλλα πιστευω οτι ειναι ''οδηγος S.O.S. Για το ταισμα στο χερι!
προσεξε αυτα που λεει η κοπελα κ κυριως τον τροπο που ταιζει, τα κενα αερος κ το σκουπισμα του ραμφους...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
τα αλλα ουτε που πλησιασαν τη φωλια ειναι μικρα κ εκεινα και μεχρι τωρα δειχνουν να ειναι ηρεμα σε σχεση με τα περσινα πουλακια που εινα πολυ ζωηρα(η κλουβα ειναι χωρισμενη στη μεση οριζοντιως)
 
Παρολα αυτα δεν υπαρχει κανενας λογος να βρισκονται τα μωρα εκει... μονο ρισκο παιρνεις και δεν υπαρχει καμια περιπτωση καποιο να υιοθετησει τα μωρα αν αυτο σκεφτεσαι! Φανταζομαι για να ειχες βγαλει τον πατερα απο το κλουβι υπηρχε λογος αρα τα μικρα αφου δεν τα εχει ταισει ο ιδιος και ουσιαστικα τα μεγαλωνε μονη η μαμα τους δε νομιζω να τα πλησιασει με σκοπο να τα ταισει. Μπορεις να τα κρατησεις σε ενα ψηλο καλαθακι με μαλακο πατο να βαλεις καποιο υφασμα η χαρτι κουζινας ωστε να μπορεις να το αλλαζεις μολις λερωθει. Και πολυ καλο καθαρισμα του προσωπου των μωρων που ταιζεις διοτι αλλιως μπορει να κινδυνευσουν απο μολυνσεις... Τωρα εχεις την ευκαιρια να γινεις η καινουρια μαμα τους και να ειναι πληρως εξημερωμενα μαζι σου! 😉 Για υτο θα σου προτεινα να τα εχεις καπου μονα τους. Εχουνε παρεα εξαλλου αφου ειναι 4 !
 
Τωρα προσεξα οτι η κλουβα ειναι χωρισμενη...

οριζοντιως πως γινεται ομως; 😕 εννοεις αλλο πατωμα;
 
εβαλα σιτα γιατι οταν την πηρα πριν 2 μηνες περιπου εβαλα τα 2 περσινα πουλακια με τα 2 φετινα μαζι αλλα το μεγαλο αρσενικο "παρενοχλουσε" το μικρο κ ετσι τα χωρισα
 
μπορεις να δεις την κλουβα στις φωτο μου αν κ ειναι μακρινη το αρσενικο το ειχα βγαλει γιατι ζευγαρωσαν πολυ γρηγορα πριν προλαβουν να βγουν απο τη φωλια τα μικρα κ ετσι η μαμα σκοτωσε 2 πουλακια για να γεννησει, τα αλλα 2 τα προλαβα
παντως θα τα βγαλω αυριο αν ετσι πρεπει
 
καλησπερα
εκανα ακριβως οτι μου ειπατε, εβγαλα τη φωλια απο την κλουβα κ εβαλα τα μικρα σε ενα τελαρο κ τα σκεπασα με μια σιτα, βρηκα ευτυχως φορμουλα κ τα ταισα ηδη 2 φορες σε λιγο θα τα ξαναταισω, το μικροτερο τρωει πιο πολυ, τα 3 μεγαλυτερα τρωνε καλυτερα απο το κουταλακι αλλα κ παλι δεν τρωνε πολυ, τους εβαλα λιγα σπορακια στον πατο κ προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι προσπαθουσανε να τα ανοιξουνε! 🙂ελπιζω να πανε ολα καλα, τωρα που μου εφυγε το αρχικο σοκ καταλαβα οτι δεν εχω προλαβει καν να στεναχωρεθω για το πουλακι που εχασα☹ κριμα δεν νομιζω να τα καταφερει☹
θα προσπαθησω να βαλω φωτο απο τα μικρουλια!
ευχαριστω για τις συμβουλες
 
Γεια σας κ παλι
τελικα εβαλα τα 3 μεγαλυτερα πουλακια σε ενα κλουβακι κ τους εβαλα κ σπορους τους οποιους μαλακωσα με πλαστη οπως διαβασα σε παλιοτερο ποστ κ φυσικα συνεχιζω να τα ταιζω κ με φορμουλα, τα ταιζω 4 φορες τη μερα καθε 4 ωρες, αυτο που με προβληματιζει ειναι η ποσοτητα, τρωνε περιπου 4 ml κ τα 4 μαζι, φυσικα το μικρο τρωει το περισσοτερο. Πως μπορω να ξερω αν ειναι αρκετο; ψαχνω κ διαβαζω παλιοτερα ποστ, αλλα δεν βρηκα κατι για την ποσοτητα ή μου εχει ξεφυγει. Οποιος ξερει κατι σχετικο κ θα ηθελε να μου πει ευχαριστω
 
Back
Top