Αναπαραγωγή Έριξε αυγό από τη φωλιά

Kwntantinos pngt

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Και εκεί που πήγαιναν ολααα τέλεια βλέπω 1 από τα 4 αυγά κάτω στο πάτο του κλουβιού σπασμένο!
Και τα αυγά 4 ήταν ενσπορα είναι η 2η γέννα για της καναρας στην η1 γέννα δεν είχαμε προβλήματα.
Για κάποιο λόγο έριξε το αυγό στο πάτο του κλουβιού επίσης στην φωλιά βάλανε κάτι σπόρους μέσα γιατί το έκαναν αυτό λέτε να έχουμε προβλήματα τι γίνεται ας μου απαντήσει κάποιος... IMG_20200428_045206_861_850x1600.jpg
 
Πότε έκανε το 1ο αυγό;
Πόσες ημέρες επωάζει;
Είναι σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο η ζευγαρώστρα;
Υπάρχει περίπτωση κάτι να τα τρόμαξε;
Έγινε κάποια αλλαγή στην θέση του κλουβιού;
Στην φωτογραφία δεν φαίνονται τα αυγά, τα έχεις βγάλει ή τα έχουν καλύψει με υλικό;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
ίσα ισα που είχαν μείνει 3-4 μέρες για να σκάσουν
Σε εσωτερικό χώρο είναι
Δεν νομίζω να την τρόμαξε κάτι.
Όχι δν έχει γίνει ποτέ αλλαγή κλουβιού
Τα είχα βγάλει τα αυγά για να βγάλω την φωτογραφία.
 
Η φωλιά είναι πάρα πολύ ρηχή.
Στην έξοδο της καναρας, παρασύρονται και αβγα, αυτό γίνεται και σε καλές φωλιές. Το υλικό επίσης είναι μάλλον ακατάλληλο.
 
@Deukalion
Της είχα δώσει αρκετές επιλογές είχα βάλει νήμα βαμβάκι λινάτσα κτλπα αυτη διάλεξε το υλικό για την φωλιά της!
Γτ βάλανε σπόρους μέσα στην φωλιά;
 
@Deukalion
Της είχα δώσει αρκετές επιλογές είχα βάλει νήμα βαμβάκι λινάτσα κτλπα αυτη διάλεξε το υλικό για την φωλιά της!
Γτ βάλανε σπόρους μέσα στην φωλιά;
Μην εμπιστεύεσαι ένα πρωτόγονο πλάσμα και ας είναι μέσα σε κλουβί.

Βαμβάκι αφού τελειώσει η φωλιά και να είναι μια πολύ μικρή τουφιτσα.

Για τα σπόρια, μάλλον φταίει ο αρσενικός σου.
 
@Kwntantinos pngt θα το έχει χούι.
Άλλα βάζουν ζεόλιθο στις ταιστρες, άλλα ανεβάζουν τα τσόφλια μόνο από κανναβουρι στις αυγοθηκες μην το ψάχνεις.
Οι καναρες συνήθως κρατούν καθαρές τις φωλιές οπότε δε νομίζω να το κάνει εκείνη. Ταυτοχρονα θα βαρέθηκε να του τα μαζεύει.

Πάτησε καλύτερα την φωλιά, να κάνει κοιλιά, γιατί θα σου φύγει κανένας νεοσσός... Και φυσα μερικά τσόφλια.

Καλή επιτυχία.
 
Βάλε καμιά φωτό όλο το κλουβάκι και το σημείο που βρίσκεται.
 
Back
Top