Γενικά Έρχονται στην Ελλάδα γερμανικά σκουφάτα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης τονυ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

τονυ

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
276
Πόλη
Κερατσίνι
το μεσημερι εψαχνα το site και ειδα φωτο απο γερμανικα σκουφατα αλλα δεν εχω δει σε κανενα μαγαζι ερχονται ελλαδα; Ειναι σπανια; γιατι ειναι τελεια πουλια και ψιλο κολλησα.
 
γεια σου τονυ :)
εχω κ γω ενα
παλια κελαηδουσε τελεια. Αλλα παντα λιγο κ συγκεκριμενες ωρες... Καπου 8-10 το πρωι...
τωρα παλι κελαηδαει αλλα οχι με τον ιδιο τροπο.
ευτυχως αλλαξε το ωραριο! 😛 τωρα κελαηδαει κ απογευμα.
εξω [σε pet shop]εχω δει αρκετες φορες.
πιο πολυ κιτρινα (κ σε φωτογραφιες)
ο δικος μου εχει καφετι χρωμα κ λιγο κιτρινο.
οσο μεγαλωνει νομιζω ανοιγει το χρωμα του.
τον εχω στις εικονες μου.:) tonino.jpg
κ αυτον τονυ τον λενε.. (!)
 
ειδα την φωτο ο τονινο ειναι; ωραιο πουλακι να το χαιρεσαι θα προσπαθησω να βρω και εγω κανα γερμανικο σκουφατο
 
ειδα την φωτο ο τονινο ειναι; ωραιο πουλακι να το χαιρεσαι θα προσπαθησω να βρω και εγω κανα γερμανικο σκουφατο
thank's:)
ειναι πολυ καλο πουλακι!
ναι τονινο τον λεω κ τονυ
ειναι μεγαλος [εγω τον εχω 3.5 χρονια] αλλα δεν εχει δαχτυλιδι.
καλη αναζητηση σου ευχομαι
κ μην βιαστεις.
κοιτα το καλα κιολας... Να ειναι υγιες! 🙄
αυτοι στα pet shop ... Θελουν προσοχη...
 
εχω και εγω ενα γερμανικο σκουφατο το εχω και εγω σε φωτο στο album μου αλλα δεν φαινετε καλα επειδη ειναι μακρυνη φωτο αλλα εμενα το δικο μου δεν εχει αφεντικο δαχτυλιδι αυτο που φορα ειναι ψευτικο.
 
Δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα να σας επιστησω την προσοχη. Δεν σημαινει οτι οποιο κοινο καναρινι φερει σκουφι οτι ειναι γερμανικο σκουφατο.
Τα γερμανικα εχουν συγκεκριμενα προτυπα τοσο οσο αφορα σωματοτυπο οσο και χρωματισμο.
 
οντος γιαυτο ρωταω αν βρησκουμε ευκολα στην αγορα γιατι εγω εχω γυρω στα 20 σκουφατα κοινα και δεν εχουν καμια σχεση με τις φωτο των γερμανικων σκουφατων
 
αυτος στο pet shop, που πηρα το δικο μου,
μου ειπε οτι ειναι γερμανικο σκουφατο.

δεν ηξερα ομως οτι υπαρχουν... Κοινα σκουφατα! 🙄

παντως εγω, για το θεϊκο κελαηδισμα του τον πηρα! Σαν οψη, το σκουφακι, δεν μ αρεσει. Για να μαι ειλικρινης...

τσπ
ολα τα ζωα ειναι τοσο αξιαγαπητα, που δεν κανω σωστα βεβαια να σχολιαζω την οψη...
ειδικα τα πουλια ειναι τοσο τρυφερα πλασματακια...
άγγελοι :D
 
ο τονινο ειναι γερμανικο σκουφατο γιατι εχει τα χαρακτηριστηκα που βλεπω στις φωτο και το σκουφη ειναι ετσι και τα μαγουλα ειναι πιο φουσκωτα απο τα κοινα και γενικα ειναι πιο ντελικατα και οχι τελειος ορθεια οπως τα κοινα
 
Αν μοιαζει με αυτο το πουλι σας τοτε ειναι γερμανικο σκουφατο και δεν λεω στο χρωμα αλλα στην οψη και ιδιαιτερα στο σκουφι
 

Συνημμένα

  • scufato.webp
    scufato.webp
    6,3 KB · Προβολές: 2.581
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Καλημέρα

το Γερμανικό σκουφάτο είναι καναρίνι τύπου. Κατατάσεται δηλ. σε αυτή την κατηγορία. Έχει όμως μια ιδιαιτερότητα. Έιναι ο συνδετικός κρίκος καναρινιών χρώματος και καναρινιών τύπου. Δηλαδή υπάρχει σε όλες τις κατηγορίες που υπάρχουν τα καναρίνια χρώματος με επιπλέον το στοιχείο του σκούφου. Δεν είναι όμως καναρίνι χρώματος με σκούφο! Είναι καναρίνι τύπου με χρώμα. Και αυτό γιατί ο σκούφο παίζει μεγάλο ρόλο κατα την κρίση (20%).
Στην παρακάρω σελίδα μπορείτε να δείτε αρκετές πληροφορίες από τη Λέσχη αυτών των πουλιών στη Γερμανία.
"http://www.deutschehauben.de.ms/"

Κατα καιρούς είναι φοβερά δημοφιλή ράτσα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλοί εκτροφείς που το έχουν.
 
Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ομορφα πουλια και απο φετος εχω βαλει μερικα ζευγαρια.

Γενικα ειναι ενα εγχρωμο καναρινι οποιουδηποτε Χρωματος με την διαφορα οτι ειναι λοφιοφορο και κατατασεται στα καναρινια τυπου

Το μεγεθος του πρεπει να ειναι απο 13,5 εως 14,5 εκατοστα, το σκουφι του πρεπει να σκεπαζει μερος του ραμφους αλλα και των ματιων του κοιταζωντας το απο το πλαι και να σβηνει σιγα σιγα στον σβερκο του και αν ειναι δυνατον στο σημιο που σβηνει το λοφιο να ανασηκωνονται λιγο τα φτερα του
 

Συνημμένα

  • rotehaube.webp
    rotehaube.webp
    5,7 KB · Προβολές: 286
  • DHrotKopf.webp
    DHrotKopf.webp
    3,7 KB · Προβολές: 575
φιλε τονυ βρηκα ενα μαγαζι που θα φερει γερμανικα σκουφατα κιτρινα ομως την αλλη εβδομαδα αν ενδιαφερεσαι ακομη στειλε πμ να σου πω(δεν πουλαω εγω πουλια ουτε κανω πλατες απλα το ακουσα απο εναν που ρωταγε)
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Καλησπερα 😉Εχω ενα αρσενικο κιτρινο σχεδον ιδιο με το κοκκινο αλλα λιγο πιο πλουσιο σκουφι. Ειχα την εντυπωση οτι ειναι κρεσ.Ας βοηθησει καποιος.Ανδρεα ενδιαφερομαι για το pet με τα κιτρινα
 
ανεβασε μια φωτο για να το δουμε να ξερεις οτι τα crest ειναι πολυ μεγαλα καναρινια.
 
Καλησπέρα φίλοι,
εμένα με κόλλησε ο φίλος dimok την τρέλα με τα γερμανικά σκουφάτα και του χρόνου θα βάλω μερικά ζευγαράκια.
Να και μερικές φώτο που μου έχει στείλει να τρελαθείτε.
 

Συνημμένα

  • DHrotmosaikSchreiner.webp
    DHrotmosaikSchreiner.webp
    7,9 KB · Προβολές: 304
  • gelbschimmelDH.webp
    gelbschimmelDH.webp
    5,5 KB · Προβολές: 869
  • IMG_1406_12028495971199553459.webp
    IMG_1406_12028495971199553459.webp
    27,8 KB · Προβολές: 261
  • schwarzrotDH.webp
    schwarzrotDH.webp
    7,9 KB · Προβολές: 248
  • Jungv%F6gel1.webp
    Jungv%F6gel1.webp
    20,2 KB · Προβολές: 268
Μερικες φωτο που ψαρεψα απο ενα γαλλικο σαιτ σχετικα με τα στανταρντ

σορρυ αλλα τα γαλλικα μου ειναι ανυπαρκτα
καποιο γαλλομαθες μελος θα μπορουσε να μας βοηθησει

ΜΦΧ
Πανος
 

Συνημμένα

  • 1485383286.webp
    1485383286.webp
    29,6 KB · Προβολές: 320
  • 1487218242.webp
    1487218242.webp
    7,1 KB · Προβολές: 307
  • 1487714542.webp
    1487714542.webp
    15,4 KB · Προβολές: 228
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top