Αναπαραγωγή Έσκασε μύτη το πρώτο μας

Νικόλας 76

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2020
Μηνύματα
107
Πόλη
Ηράκλειο
Σήμερα το πρωί έσκασε μύτη το πρώτο μας. Ευελπιστώ να εκκολαφθεί και το άλλο αυγό (έκανα ωοσκοπηση και έχω αμφιβολία). Με προβληματίζει ότι η καναρα δεν βλέπω να το ταιζει είναι συνεχώς στη φωλιά.

View attachment received_269073077690136.mp4
 
Σήμερα το πρωί έσκασε μύτη το πρώτο μας. Ευελπιστώ να εκκολαφθεί και το άλλο αυγό (έκανα ωοσκοπηση και έχω αμφιβολία). Με προβληματίζει ότι η καναρα δεν βλέπω να το ταιζει είναι συνεχώς στη φωλιά.

View attachment 73315
Ο νεοσσός τώρα 8 ημερών και οι γονείς του.8 ημερών.webpΓονείς .webpγονείς 2.webp
 
Με προβληματίζει ότι δεν ταιζει καθόλου ο αρσενικός μόνο η θηλυκιά. Τώρα στήνει δεύτερη φωλιά και φοβάμαι να χωρίσω την θηλυκιά για να μη πεθάνει το μικρό από ασιτία. ( Θέλω να τα χωρίσω γιατί μπαίνει στην καινούρια φωλιά και ο νεοσσός) Τι μου προτείνετε;
 
Καταρχάς να το χαίρεσαι είναι πανέμορφο! Αν πράγματι ταΐζει μόνο το θηλυκό, τότε θα συνεχίσει να το ταΐζει και από το χώρισμα. Δεν θα το αφήσει. Αλλά και πάλι σπάνιο να μην ταΐζει ο αρσενικός. Κάνε αν θες αυτό που σου είπα και παρατήρησέ τα να δεις πως συμπεριφέρονται.
 
Με προβληματίζει ότι δεν ταιζει καθόλου ο αρσενικός μόνο η θηλυκιά. Τώρα στήνει δεύτερη φωλιά και φοβάμαι να χωρίσω την θηλυκιά για να μη πεθάνει το μικρό από ασιτία. ( Θέλω να τα χωρίσω γιατί μπαίνει στην καινούρια φωλιά και ο νεοσσός) Τι μου προτείνετε;
ΜΗΝ αλλάξεις τίποτα, άφησε το ζευγάρι και τον νεοσσό μαζί μέχρι να φτάσει το μικρό 30 ημερών και να απογαλακτιστεί.
Η αναπαραγωγική περίοδος έχει τελειώσει και δεν προλαβαίνεις να προχωρήσεις σε επόμενη γέννα.
Μέχρι να απογαλακτιστεί το μικρό η κανάρα πιθανότατα να έχει προχωρήσει σε νέα γέννα με νέα σειρά αυγών, θα την αφήσεις να τα επωάσει για 2-3 ημέρες και μετά θα αρχίσεις να αφαιρείς ένα ένα αυγό κάθε μέρα, την τελευταία μέρα που θα αφαιρέσεις το τελευταίο αυγό θα αφαιρέσεις και την φωλιά και θα βάλεις τα πουλιά στα ατομικά τους κλουβιά.
 
Back
Top