Αναπαραγωγή Έσκασε το πρώτο αυγό από τα gloster μου

Giagalakis

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2019
Μηνύματα
55
Καλησπέρα, σήμερα το πρωί έσκασε το πρώτο αυγό από τα gloster μου.
Το αρσενικό από το 3ο αυγό τον έχω σε άλλο κλουβί γιατί δεν άφηνε την θηλυκια να κάτσει στην φωλιά και την τσιμπουσε συνέχεια, εχω προβληματιστεί αν θα μπορεί μονη της η θηλυκια να τα μεγαλώσει.
Από διατροφή της έχω βάλει αυγοτροφη, αυγό βρασμένο(θα τα βάζω κάθε μέρα) και μίγμα σπόρων και από αύριο λεω να βάζω μήλο μέρα παρά μέρα
Όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες!
 
Καλή αρχή σου εύχομαι Αντώνη! Εγώ πιστεύω δεν χρειάζεται και αυγό και αυγοτροφη. Βάζε μια το ένα μια το άλλο. Το μήλο θα τους κάνει πολύ καλό. Μπορείς και να τους βάζεις διάφορους μικρούς σπόρους(κία, ραδικιου, καμελινα, bella di note) που τους δινουν πολυ ενεργεια, μια φορά την εβδομάδα αλλά μην το παρακάνεις. Φυσικά τις κοινές πηγές ασβεστίου( σουπιοκοκκαλο, grit, σουσάμι, τσοφλια αυγού) και κεχρί για το στρες. Καλή συνέχεια!
 
Τις πρώτες 10 μέρες δεν θα δίνεις τίποτα πέρα από αυγό και αυγοτροφή και το βασικό μείγμα σπόρων. Τα φρούτα και τα λαχανικά θα οδηγήσουν σε κουτσουλιές με υγρά και δεν είναι ότι καλύτερο για την φωλιά. Επίσης θα βγάζεις το τσοφλι από το αυγό και αφαιρείς τυχόν grit από το κλουβί γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο τον νεοσσών λόγο δυσπεψίας.
 
Ευχαριστώ πολύ,τσοχο μπορώ να βάζω;
Φίλε μου σύμφωνα με την απάντηση του @Γιαννης17 δεν μπορείς. Εδώ να ζητήσω συγγνώμη από όλους για τα λάθος πράγματα που ανέφερα, ευτυχώς που με διορθωσες Γιάννη. Δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να δημιουργηθούν τέτοια προβλήματα καθώς δεν το είχα ψάξει τόσο αναλυτικά.
 
Τις πρώτες 10 μέρες δεν θα δίνεις τίποτα πέρα από αυγό και αυγοτροφή και το βασικό μείγμα σπόρων. Τα φρούτα και τα λαχανικά θα οδηγήσουν σε κουτσουλιές με υγρά και δεν είναι ότι καλύτερο για την φωλιά. Επίσης θα βγάζεις το τσοφλι από το αυγό και αφαιρείς τυχόν grit από το κλουβί γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο τον νεοσσών λόγο δυσπεψίας.
Κατ αρχήν Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,όταν λες grit εννοείς την άμμο;
 
Κατ αρχήν Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,όταν λες grit εννοείς την άμμο;
Τα τριμμένα όστρακα εννοώ. Αν έχεις κάτι τέτοιο να το αφαιρέσεις.
 
Επίσης τα έξτρα σπόρια (περίλλα, σουσάμι, τσία, κανναβούρι, καμελίνα και πολλά άλλα) είναι πολύ σημαντικά, πρέπει να είναι παρόντα καθημερινά. Επι της ουσίας, για αυτούς που τα παρέχουν,το βασικό μείγμα είναι κάτι εντελώς δευτερεύον... Και αυτή η υπερβολή, δεν είναι λάθος.
Πουλιά βγαίνουν φυσικά και χωρίς αυτά.
 
Back
Top