Αναπαραγωγή Έσπασαν τα αυγά, μπορεί να γεννήσουν ξανά μέσα στο μήνα;

Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Ιεράπετρα
σήμερα μου έτηχε κάτι δυσάρεστο με τα αυγά των καναρινιών, δεν τα εχω και στην πιο σταθερή θέση και μπλέχτηκε με το σκέπασμα και γυρήσε ανάποδα και έπεσαν τα αυγά και έσπασαν όλα και περίμενα πολύ αυτη τη γένα μήπος υπάρχει περίπτοση να γενήσουν ξανά μέσα σε αυτό το μήνα; και αν ναι πρεπει να τους αφήσω τη φωλιά;
 
Δυνατότητα υπάρχει(εφόσον δεν έχουν στρεσαριστεί). Προσωπικά θα έβαζα καινούργια φωλιά καθαρή και θα στήριζα τα πουλιά διατροφικά. Αν αφήσεις τη φωλιά με τις ακαθαρσίες και τα υπολείματα των αυγών που έσπασαν, στην επόμενη γέννα (μπορεί και να καθυστερήσει λίγο) θα αντιμετωπίσεις προβλήματα παρασίτων και πιθανόν βακτηριδίων.
Τι εννοείς
μπλέχτηκε με το σκέπασμα και γυρήσε ανάποδα
 
ενοώ οτι όταν πήγα να τραβήξω το σκέπασμα μπλέχτηκε με το κλουβί και έπεσε το κλουβί απο τη θέση που το είχα και εσπασαν τα αυγά ευτηχώς τα πουλεί δεν έπαθαν τίποτα.
 
απο τοτε που μου εσπασαν τα αυγα το αγόρι δεν κσεκολαει απο τη φωλια και τους αλαξα κλουβι μιπως αυτό που εκανα ειναι καλο η κακο;
 
απο τότε που έσπασαν τα αυγά εχει περάσει σχεδών μια βδομάδα με την φωλιά μέσα... Να την βγάλω τώρα; και να αφήσω το νίμα που έχουν βάλει απο την προηγούμενη γένα;
 
το νημα βγαλτο γιατι μπορει να εχει να εχει παρασητα. Οποτε βγαζεισ κ τη φωλια κ τα παρατηρεις κ μετα απο 4 μερες τη βαζεις με καινουργιο νημα. Πρωταρικα ηταν τα πουλια;
 
ναι ήταν οι πρώτη τους φορά και έσπασαν τα αυγουλάκια θα ήθελα πολύ να μου ξαναγενήσουν και αυτή τη φορά να βγάλουν πουλάκια γιατί θέλω πολυ να εχω πολλά και να τα ακούω να κελαιδάνε...
 
κοιταξε οτι θα ξανακανουν αυγα θα κανουν αλλα ειναι κακο απο τη πρωτη γενα να συμβει κατι τετοιο. Εχουν τρομαξει κ γι αυτο ισως δε ξεκινησαν για καινουργια φωλια.υπομονη κ την επομενη φορα ποιο προσεκτικος. Απο τα λαθη μας μαθαινουμαι.
 
δηλαδή εγω άυριο θα αγοράσω καινούριο νήμα και θα βγάλω τη φωλια και θα τους βάλω το νιμα σε 4 μέρες με τη φωλιά και θα περιμένω πάλι πότε θα τη γεμίσουν; Οτι άλλο είναι καλύτερα να κάνω πες το μου θα έκανα τα πάντα για να μου γενήσουν τα καναρινάκια μου...
 
Βγάλε την φωλιά συνέχισε να στηρίζεις τον οργανισμό και όταν ξεπαράσουν το στρες θα είναι έτοιμα για αναπαραγωγή(πιστεύω μετα από 1 εβδομάδα μπορεί κ΄παραπάνω). Μην βιάζεσαι. Θέλει υπομονή. Υπόψη οι πολλές αλλαγές στον χώρο προσθέτουν επιπλέον στρες.
 
φιλε Μανο εσει θελεις να βγαλεις καναρινακια τη μαμα και τον μπαμπα τους ρωτισες. Φιλε Μανο η δικιμου γνομη ειναι να δεις πρωτα την καναρα αν ειναι ακομα πιρομενη αν ειναι εχει καλος, μετα για το μεσα εξω δεν ειναι και οτι καλιτερω εμεις σχεδων εχουμαι την ειδια θεμοκρασεια εγω τα καμαριαμου τα εχω εδω και μια βδομαδα εξω και δεν εχω προβλημα
 
ναι αλλα αν τα εχω εξω και πάθουν τίποτ απο την λίγη ψύχρα που κάνει η κάτι αλλό? και πως να καταλαβω αν ειναι ακόμα πυρωμένη η κνάρα μου;
 
θα ταεχεις σε μερος που κοβει οαερας και το βραδι ριχνε μια πετσετα, τωρα πως θα καταλαβεις αν ειναι πυρωμενη θα την φισιξεις απο κατω πρετει ναειναι φουτσκομενη η κιλιατεις ως κατω
 
δεν μπορω να καταλαβω βγαζουν η βαζουν νιμα στη φωλια και γιατι βαζεις φωλια ανδεν εισαι σιγουρος οτι ειναι πιρομενη
 
θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω τα κοκατίλ μου με τα καναρινια στο ίδιο κλουβί... Μήπως θα τους κάνουν τίποτα τα κοκατίλ? μίπος θα υπάρξει πρόβλημα αν θα γενήσεις κάποιο ζευγάρι απο τα 2?
 
θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω τα κοκατίλ μου με τα καναρινια στο ίδιο κλουβί... Μήπως θα τους κάνουν τίποτα τα κοκατίλ? μίπος θα υπάρξει πρόβλημα αν θα γενήσεις κάποιο ζευγάρι απο τα 2?

Αν και λιγο off topic θα τα σκοτωσουν τα καναρινια😱. Σε καμια περιπτωση μην τα βαλεις μαζι.Ακομα κι αν τα βαζες σε μεγαλη εξωτερικη κλουβα.
 
Back
Top