Αναπαραγωγή Έσπασα τα αυγά, τι να κάνω με το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALANHS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALANHS

PB New Member
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Αλιβέρι
Από λάθος Χειρισμό όταν καθάριζα το κλουβί με ένα ζευγάρι Μαλινουά έσπασα τα τρία αυγά στην φωλιά (δεν έχει άλλα), τι να κάνω με το ζευγάρι; Nα αφήσω να τελειώσει η γέννα;
 
Κρίμα που έσπασες τα αυγά...Ασέ να γεννήσει τα υπόλοιπα, δες συμπεριφορά των πουλιών και πράξε ανάλογα...Φαντάζεσαι σοκ που έπαθαν; Μπορούσες επίσης να αντικαταστήσεις αμέσως μετά το σπάσιμο τα αυγά με πλαστικά ώστε να μην καταλάβουν τα πουλιά τι ακριβώς έγινε.Αλλά φαντάζομαι ότι δεν χρησιμοποιείς μιας και δεν το έκανες από την αρχή...
 
1) ΔΕΝ καθαριζουμε κλουβια σε φαση επωασης, κανονας, τωρα το εμαθες με τον πλεον ασχημο τροπο.
2) Αν σου κανει και αλλα αυγα απλα την αφηνεις να τα κλωσησει, αν οχι μια μινι προετοιμασια και σε κανα μηνα πας για τον 2ο γυρο.
 
Δεν είναι όμως επίφοβο να μένουν οι ακαθαρσίες στο κλουβί;
 
Δεν είναι όμως επίφοβο να μένουν οι ακαθαρσίες στο κλουβί;
Για 15-20 μερες οχι δεν ειναι μπροστα στην ασφαλεια των αυγων.
ΥΓ Με σχαρα στον πατο του κλουβιου και αμμο που απορροφα τις κουτσουλιες.
 
Αυτό κάνω κι εγώ, μα οι κουτσουλιές κολλούν στη σχάρα και πρέπει να βάλω το χέρι μου για να τις αφαιρέσω.
 
Αυτό κάνω κι εγώ, μα οι κουτσουλιές κολλούν στη σχάρα και πρέπει να βάλω το χέρι μου για να τις αφαιρέσω.
Χρησιμοποιησε μια σπατουλα λεπτη οχι φαρδια, η μια κυρτη συρματοβουρτσα, ωστε να εχει το χερι σου αποσταση απο τα επικυνδινα σημεια. Αν και θα συνιστουσα να τα αφησεις ως εχουν, δεν υπαρχει προβλημα αν εχεις σχαρα και αμμο απο κατω.
 
Άμμο παιδιά... Εγώ τον χρησιμοποιώ συνέχεια...Αν δε θέλετε να το εφαρμόσετε όλο το χρόνο κάντε το την περίοδο της αναπαραγωγής... Και μην ενοχλείτε τα πουλιά οταν έχουν φωλιά. Εγώ μπαίνω στο χώρο μια φορά τη μέρα τρέχοντας...
 
Έχω ήδη δύο νεοσσούς, δεν δημιούργησα πρόβλημα κατά την επώασση
 
Ειναι κριμα μετα απο τοση ετοιμασια να εχει τετοια καταληξη. Τουλαχιστον την επομενη φορα θα ξερεις ποιοι μπορει να ειναι οι κινδυνοι.Ασε τα πουλια να κανουν τον κυκλο τους(αν κανει 4 ή 5 αυγο) να κλωσησει τα υπολοιπα.Αν δεν κανει κανε μια νεα προετοιμασια και δοκιμασε ξανα.
Εγω στην αντιστοιχη περιπτωση, κοιταω να εχω το κλουβι οσο γινεται πιο καθαρο στην γεννα του τελευταιου αυγου(στο περιπου ) και μετα τα αφηνω μεχρι και την εκκολαψη. Μετα κοιταω μονο τα βασικα, χωρις πολλες μετακινησεις και θορυβους.
 
Back
Top