Ασθένειες Έσπασε ένα νυχάκι της ροζέλας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bibi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bibi

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα σε όλους!
Το απόγευμα όπως σκούπιζα το πάτωμα βρήκα ένα κομματάκι σκούρο γκρι-μαύρο και αμέσως υποψιάστηκα από το σχήμα ότι είναι το νυχάκι της ροζέλας μου. Η παπαγαλίνα μου είναι μια χαρά (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), δεν αιμορράγησε και δεν φαίνεται να πονάει ή να είναι ανήσυχη, αλλά εγώ ανησυχώ και αγχώνομαι. Να σας πω επίσης ότι της έχω πέτρα από ασβέστιο που μεταξύ άλλων βοηθά στο τρόχισμα των νυχιών της και ανά περιόδους της τοποθετώ πατήθρα από άμμο για τον ίδιο σκοπό. Δυστυχώς είναι πολύ δειλή και δεν με αφήνει να την πιάσω, μόνο λίγο να την ακουμπήσω.
Τώρα τι θα γίνει με το νυχάκι της που είναι έτσι σπασμένο; Τι με συμβουλεύετε, μήπως υπάρχει κάποια τεχνική; Ή μήπως το νυχάκι της θα ''επουλωθεί'' μόνο του;
 
Από την στιγμή που δεν τρέχει αίμα, που η μικρή δεν πονάει, δεν αιμορραγεί και είναι μια χαρά, τρώει και πίνει γιατί ανησυχείς; Ένα νυχάκι έσπασε... Δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου.. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.. ίσα ίσα που αν κάνεις ίσως να φοβηθεί και αγριέψει περισσότερο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: bibi
Eυχαριστώ πολύ για την άμεση και ψύχραιμη απάντηση! Της έχω τρομερή αδυναμία και δε θέλω να μου πάθει κάτι...
Οπότε την παρακολουθώ τώρα και αφήνω το νυχάκι να ''επουλωθεί'' μόνο του...
 
Τα νύχια των πουλιών μακραίνουν όπως ακριβώς τα δικά μας. Άρα αν σου έσπαγε εσένα ένα νύχι, τι θα έκανες;
 
Εξαρταται το που θα εσπαγε και αν ηταν βαμμενο ή ψευτικο 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: bibi
Eγώ τα κάνω με ακρυλικό άρα δεν νομίζω να βοηθάει πολύ στην παρούσα κατάσταση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top