Αναπαραγωγή Έσπασε το άσπορο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα το πρωί παρατείρησα ένα αυγό σπασμένο στον πάτο του κλουβιού. Το αυγό αυτό είναι άσπορο γιατί την έχω χωριστά την κανάρα απ το αρσενικό. Ο λόγος είναι όπως έχω ξαναγράψει η μικρή ηλικία του αρσενικού (3 πλέον μηνών). Τώρα που συνέβει αυτό πως πρέπει να φροντίσω την κανάρα; Θέλει καμια ειδική μεταχείρηση; Επίσης βγάζει βραχνιασμένο "τσίου" και δεν ξέρω αν σχετίζεται μ αυτό. Σαν να έχει κλείσει η φωνή της. Παραθέτω το αυγό σε εικόνα. Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 34258801_2035831286445952_729010955500912640_n.webp
    34258801_2035831286445952_729010955500912640_n.webp
    44,1 KB · Προβολές: 19
Τώρα που συνέβει αυτό πως πρέπει να φροντίσω την κανάρα;
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να βγάλεις τη φωλιά, να πετάξεις τα αυγά, να βάλεις το θηλυκό σε άλλο κλουβί (με άλλα θηλυκά να έχεις) και να το αφήσεις ήρεμα να ξεκουραστεί ώστε να μπει δυνατό στην περίοδο της πτερόρροιας που πλησιάζει.
 
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να βγάλεις τη φωλιά, να πετάξεις τα αυγά, να βάλεις το θηλυκό σε άλλο κλουβί (με άλλα θηλυκά να έχεις) και να το αφήσεις ήρεμα να ξεκουραστεί ώστε να μπει δυνατό στην περίοδο της πτερόρροιας που πλησιάζει.
Κύριε Γιάννη ποτέ δεν είχα φωλιά στο κλουβί και ποτέ δεν την έβαλα με το αρσενικό, διότι το αρσενικό ειναι μικρό και δεν κάνει για αναπαραγωγή ακόμα. Το αυγό το έκανε στο κλουβί της που είναι μόνη, χωρις φωλιά.
 
Το αυγό το έκανε στο κλουβί της που είναι μόνη, χωρις φωλιά.
Πω! Πω! ανάγκες που έβγαλε η κοπελιά.
Αν έχεις άλλο κλουβί βάλτη εκεί... αν έχει και παρέα άλλα θηλυκά θα είναι πολύ καλύτερα.
 
Δυστυχώς δεν έχω άλλα... Το βράχνιασμα είναι σημάδι της εξάντλησης από την γέννηση του αυγού; Για να κανει μόνη αυγό παει να πει ότι ήταν πολύ πυρωμένη έτσι;
 
Καλημέρα, άλλο αυγό δεν έκανε. Υπενθυμίζω ότι είναι και ήταν εξ αρχής μόνο στο κλουβί και χωρίς φωλιά. Είναι φυσιολογικό ότι δεν έκανε άλλο; Το βράχνιασμα μένει και ανησυχώ...
 
Καλημέρα, άλλο αυγό δεν έκανε. Υπενθυμίζω ότι είναι και ήταν εξ αρχής μόνο στο κλουβί και χωρίς φωλιά. Είναι φυσιολογικό ότι δεν έκανε άλλο; Το βράχνιασμα μένει και ανησυχώ...
Το ότι δεν έκανε άλλο αυγό, ειναι φυσιολογικό. Το ότι μπορεί να κάνει και άλλο ή άλλα αυγά στην πορεία ειναι επίσης φυσιολογικό. Αν όμως δεις κι άλλο αυγό, βάλε της μια φωλίτσα και κατα δυο ψεύτικα αυγά να τα κλωσσήσει ώστε να ξεπυρωσει. Για κανένα δεκαήμερο μιλάω.
Για το βραχνιασμα δεν ξέρω πως να το λύσεις το θέμα. Πάρε τη μέσα στο σπίτι, σε ζέστη δώσε της μερικές ημέρες ριγανόνερο ή σκόρδονερο ή το πιο σωστό που έχεις να κάνεις ειναι να την πας σε ειδικευμένο σε πτηνά γιατρό. Το τελευταίο μάλλον θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου. Διαφορετικά μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και δεν νομίζω το βράχνιασμα να σχετίζεται με την ωοτοκία ως πρωτογενές αίτιο τουλάχιστον.
 
Το ότι δεν έκανε άλλο αυγό, ειναι φυσιολογικό. Το ότι μπορεί να κάνει και άλλο ή άλλα αυγά στην πορεία ειναι επίσης φυσιολογικό. Αν όμως δεις κι άλλο αυγό, βάλε της μια φωλίτσα και κατα δυο ψεύτικα αυγά να τα κλωσσήσει ώστε να ξεπυρωσει. Για κανένα δεκαήμερο μιλάω.
Για το βραχνιασμα δεν ξέρω πως να το λύσεις το θέμα. Πάρε τη μέσα στο σπίτι, σε ζέστη δώσε της μερικές ημέρες ριγανόνερο ή σκόρδονερο ή το πιο σωστό που έχεις να κάνεις ειναι να την πας σε ειδικευμένο σε πτηνά γιατρό.
Σκεφτηκα πολυβιταμίνες για να τονωθει. Όσο για τη ζέστη αρκετή δεν κανει ηδη έξω; Αν δω αυγό θα κανω ότι είπατε
 
Σκεφτηκα πολυβιταμίνες για να τονωθει. Όσο για τη ζέστη αρκετή δεν κανει ηδη έξω; Αν δω αυγό θα κανω ότι είπατε
Δεν ξέρω ποιες ειναι οι συνθήκες στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού σου, αλλά φαντάζομαι δεν θα ειναι σταθερές, όπως στο εσωτερικό, θα φυσάει και λίγο αεράκι πότε - πότε, κι ενδεχομένως το πουλάκι για διάφορους λόγους να έχει κρυώσει και για αυτό να ειναι βραχνιασμενο.
 
Καλημέρα παιδιά, πριν λίγο βρήκα άλλο ένα αυγό που λογικά γέννησε το πρωι. Ήταν επίσης σπασμένο αφού τα γεννάει στην πατήθρα. Μου φάνηκε αρκετά εύθραυστο το τσόφλι αν και έτσι όπως ήταν σπασμένο δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά. Θα ήταν καλή ιδέα να χορηγήσω λίγο ασβέστιο στο νερό; Δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή φέτος αλλά για να έχει και μετέπειτα σε 2 μήνες ομαλή πτερόροια η κανάρα.
Το ότι μπορεί να κάνει και άλλο ή άλλα αυγά στην πορεία ειναι επίσης φυσιολογικό. Αν όμως δεις κι άλλο αυγό, βάλε της μια φωλίτσα και κατα δυο ψεύτικα αυγά να τα κλωσσήσει ώστε να ξεπυρωσει. Για κανένα δεκαήμερο μιλάω.

Κύριε Γιάννη, πάλι σωστός βγήκατε όσων αφορά το αυγό που είπατε. Προτείνετε τελικά να προχωρίσω στη λύση των ψεύτικων αυγών ή να το αφήσω και με τρίτο αυγό να το κάνω;
 
Καλησπέρα, με μια καθυστέρηση πλήρα σήμερα και έβαλα φωλιά και νήμα στο θυλικό. Δυστυχώς σήμερα έκανε τέταρτο αβγό... Το νήμα όμως το σκορπάει και δεν φτοιάχνει φωλιά. Έχω βάλει και ασβέστιο στο νερό γιατί με τόσα αυγά θα έχει θέμα σίγουρα.
 
Καλημέρα σε όλους. Η χαζή μου σήμερα είδα ότι είχε σκορπίσει όλο το νήμα κ στη φωλιά δεν είχε βάλει τίποτα... Απ τη μια γεννάει αβγά και απ την άλλη δεν κάνει φωλιά. Τί να κάνω;
 
Έχεις βάλει ομοιώματα αυγών έστω στη φωλιά με την τσόχα; Αν όχι, βάλε της ένα ομοίωμα και κόψε κίνηση. Αύριο ή μεθαύριο της βάζεις και δεύτερο.
Βασικά δεν ξέρω τι να κάνεις, αλλά στη θέση σου θα έβαζα ψεύτικα αυγά (1, 2, 3, ...ό,τι μου ερχόταν εκείνη την ώρα) και θα τα άφηνα.
 
Δεν έβαλα αβγά αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ράψει ούτε τσόγα γιατί η φωλιά έχει εξογκοματάκια και θεώρησα πως θα είναι σταθερά τα νήματα σε αυτά. Της έβαλα μόνος μου λίγα νήματα στην φωλιά αλλά δεν ασχολείται. Και μου είχε μαδήσει όλες τις χαρτοπετσέτες απ τον πάτο του κλουβιού. Τώρα τι έπαθε; Τελικά τα θηλυκά μας ταλαιπωρούν ακόμα και ως καναρίνια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν κάποιες προσεγγίσεις στο ζήτημα που σε απασχολεί, οι οποίες σου έχουν προταθεί. Επέλεξε λοιπόν κάποια από αυτές και υλοποίησέ την μήπως τουλάχιστον το πουλί πάψει να γεννά αυγά.
 
Back
Top