Διατροφή Έτοιμη αβγοτροφή & βιταμίνες

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
Παιδία χαιρετώ, για ακόμη μια φορά την βοήθεια σας. Αγόρασα τα πιο κάτω σκευάσματα σήμερα. (αβγοτροφή και βιταμίνες). Η αβγοτροφή στις οδηγίες γράφει: 1-2 φόρες την ημέρα ανάλογα με τις ανάγκες του πτηνού. Δηλαδή δεν την έχω μόνιμα μέσα στο κλουβί; Όσο αφορά τις βιταμίνες γράφει 1-3 σταγόνες στο μίγμα ζωοτροφών. Ενώ στο pet shop μου ανάφερα ότι μπορεί να μπει και στο νερό.
 

Συνημμένα

  • viber image.webp
    viber image.webp
    43,5 KB · Προβολές: 71
Για τις βιταμίνες θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της συσκευασίας. Και είναι καλύτερα να τις ανακατεύεις στην αυγοτροφή παρά στο νερό που αλλοιώνεται πολύ γρήγορα.
Κόκκινα είναι τα καναρίνια σου;
Περίμενε γιατί πρέπει να πάρεις οδηγίες πιο συγκεκριμένες σ' αυτή την περίπτωση.
Γενικά την αυγοτροφή τώρα το καλοκαίρι βάζουμε λίγο και αν δεν έχει καταναλωθεί, την αφαιρούμε μετά από 4-5 ώρες.
Τον χειμώνα μπορείς να την αφήνεις από το πρωί μέχρι την δύση γύρω στις 5 μμ.
 
Σε τι φάση βρίσκονται τα πουλιά;
τα πουλιά είναι σε φάση περίεργη 😉 γιατί η καναρα είναι στη φωλιά με 4 αβγά τα οποία είναι άσπορα - απλά την αφήνω να κάνει τον κύκλο της - και το αρσενικό απλά κόβει βόλτες. Είναι μικρός το πιο πιθανό αν και μου είπαν ότι είναι του 2015 πιστεύω ότι είναι από τις πρώτες γέννες το 2016 ή τις τελευταίες του 2015 και δεν έχει ωριμάσει ακόμη. Πτερόρροια δεν έχει αρχίσει ακόμη.

Κόκκινα είναι τα καναρίνια σου;
ευχαριστώ. τα καναρίνια μου είναι κίτρινα και λέω να τα κοκκινίσω.
 
Μια φορά την εβδομάδα τότε, μέχρι να έρθει η πτερόρροια.

καναρίνια μου είναι κίτρινα και λέω να τα κοκκινίσω.
Δεν γίνεται αυτό που θέλεις να κάνεις. Κοκκινίζουν μόνο τα πουλιά από την παράγοντα. Κάνε μια αναζήτηση στα άρθρα μας με αυτόν τον όρο για να ενημερωθείς περισσότερο.
 
Μια φορά την εβδομάδα τότε, μέχρι να έρθει η πτερόρροια.


Δεν γίνεται αυτό που θέλεις να κάνεις. Κοκκινίζουν μόνο τα πουλιά από την παράγοντα. Κάνε μια αναζήτηση στα άρθρα μας με αυτόν τον όρο για να ενημερωθείς περισσότερο.
ok :) ευχαριστώ...
 
Να αλλάξεις την αυγοτροφή και να πάρεις μία για κίτρινα καναρίνια και όπως είπε ο Σταύρος μια φορά την εβδομάδα. Χώρισε το ζευγάρι, και του χρόνου θα είναι υγιή και θα σου κάνουν πολλά μικρά! Τις βιταμίνες για το νερό για ποιο λόγο τις πήρες;
 
Να αλλάξεις την αυγοτροφή και να πάρεις μία για κίτρινα καναρίνια και όπως είπε ο Σταύρος μια φορά την εβδομάδα. Χώρισε το ζευγάρι, και του χρόνου θα είναι υγιή και θα σου κάνουν πολλά μικρά! Τις βιταμίνες για το νερό για ποιο λόγο τις πήρες;
ευχαριστώ. Τις πήρα απλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο...όπως πάντα πας να πάρεις κάτι και πέρνεις και άλλες μ@!*&ιες 😉 εγώ για να πάρω μικρές ποτίστρες πήγα 😉
 
ευχαριστώ. Τις πήρα απλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο...όπως πάντα πας να πάρεις κάτι και πέρνεις και άλλες μ@!*&ιες 😉 εγώ για να πάρω μικρές ποτίστρες πήγα 😉
Δεν είναι κακό να δώσεις βιταμίνες για το νερό... Μπορείς να δώσεις για 2-3 μέρες και μετά να δώσεις πάλι στην πτερόροια που το έχουν ανάγκη 2-3 φορές την εβδομάδα. Αλλά γενικά να τις φυλάς στο ψυγείο. Τις πήρες που τις πήρες, μην σου χαλάσουν και τις πήρες τσάμπα!
 
Δεν είναι κακό να δώσεις βιταμίνες για το νερό... Μπορείς να δώσεις για 2-3 μέρες και μετά να δώσεις πάλι στην πτερόροια που το έχουν ανάγκη 2-3 φορές την εβδομάδα. Αλλά γενικά να τις φυλάς στο ψυγείο. Τις πήρες που τις πήρες, μην σου χαλάσουν και τις πήρες τσάμπα!
Με προβλημάτισε λίγο γιατί γράφει 1-3 σταγόνες στο μείγμα ζωοτροφών...
 
Με προβλημάτισε λίγο γιατί γράφει 1-3 σταγόνες στο μείγμα ζωοτροφών...
Γενικά είναι καλύτερο να δίνουμε ό,τι έχουμε σε σταγόνες ή σε σκόνη καλύτερα στην αυγοτροφή και όχι στο νερό γιατί χαλάει. Στις οδηγίες πόσες σταγόνες γράφει σε πόσα γραμμάρια αυγοτροφής; Το έχει ετσι αόριστα;
 
Γενικά είναι καλύτερο να δίνουμε ό,τι έχουμε σε σταγόνες ή σε σκόνη καλύτερα στην αυγοτροφή και όχι στο νερό γιατί χαλάει. Στις οδηγίες πόσες σταγόνες γράφει σε πόσα γραμμάρια αυγοτροφής; Το έχει ετσι αόριστα;
1-3 σταγόνες
 
Να αλλάξεις την αυγοτροφή και να πάρεις μία για κίτρινα καναρίνια

Η ακόμη καλύτερα, @marios2407 γιατί δεν δίνεις φρέσκο αυγουλάκι που είναι και πιο θρεπτικό; Πρόσεξε όμως δεν θα τους βάζεις μισό αυγό. Δεν πρόκειται να το φάνε όλο και θα χαλάσει κιόλας. Θα θρυμματίζεις ένα αυγό και θα προσφέρεις μια κουταλιά του γλυκού ανά πουλί. Έτσι είσαι σίγουρος ότι θα το τρώνε όλο, χωρίς να αλλοιώνεται λόγω ζέστης. Το υπόλοιπο το φυλάς στο ψυγείο το πολύ για 3 ημέρες.
 
Back
Top