Γενικά Έτος γέννησης σε δαχτυλίδι Ζακό

Mixalis10

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2019
Μηνύματα
46
Καλημερα, προσφατα αγορασα ενα αφρικανικο γκρι παπαγαλο. Εχει τεστ dna οπου αναγραφει το ετος γεννησης ομως στο δαχτυλιδι που εχει αναγραφει 79 GR KA V. Δηλωνει καπου το ετος γεννησης; Στο τεστ γραφει ΔΕΚ 09.
 
Διαβάζοντας την παρακάτω ιστοσελίδα :
προκύπτει:
V = μέγεθος δαχτυλιδιού
ΚΑ = κωδικός εκτροφέα (στην Ρόδο)
GR = Ελλάδα
79 = Κατά πάσα πιθανότητα είναι αύξων αριθμός πουλιού
Σύμφωνα με τον παραπάνω ιστότοπο αν έχει γεννηθεί το 2009 το δαχτυλίδι πρέπει να είναι μπλε σκούρο ή βιολετί.
Ο συγκεκριμένος εκτροφέας φαίνεται ότι δραστηριοποιείται από το 1989.
 
Τι χρώμα είναι το δαχτυλίδι;
Ασημενιο ειναι φιλε. Εσωτερικα πρεπει να ειναι μπλε κατι τετοιο απο οτι ειδα. Εχω αλλο ενα πουλι που γραφει 8 BA GR ΚΑΙ γραφει στα πλαγια το 10. Μαλλον ειναι ημερομηνια γεννησης. Ασημενιο δαχτυλιδι με το εσωτερικο καφε ανοιχτο η ροζ καπως...
 
Μιχάλη στα πλάγια αναγράφεται συνήθως η χρονολογία. Σίγουρα το έχεις κοιτάξει καλά και δεν λέει και κάτι άλλο; Μπορείς να μας το βάλεις φωτο; Θα ήθελα να δω πως είναι ασημένι απ'εξω και μπλε απο μέσα, μου έκανε εντύπωση.
 
Φοιβο αυριο θα το βγαλω φωτο για να φανει καλα. Το εσωτερικο μερος του δαχτυλιδιου ειναι μπλε σκουρο περιπου... Νομιζω πως γραφει μονο 79 GR KA V
 
Σε αφήνει να το πιάσεις και να το στριφογυρίσεις για να δεις καλύτερα;
Ναι μου ερχεται στο χερι. Αυριο με το φως θα το βγαλω φωτο. Παρολου αυτα δεν γραφει κατι εκτος απο αυρο που σου ειπα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top