Φροντίδα Έφερα σε επαφή για πρώτη φόρα τα παπαγαλάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisxi

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Γεια σας σμρα μολις περασαν 4 εβδομαδες αφου πηρα το δευτερο παπαγαλακι μου (budgie) και τα εφερα σε επαφη εξω απο το κλουβι να δω πως θα αντιδρασουν και με το που ειδε το παλιο μου παπαγαλκι το καινουριο αρχισε να το τσιμπαει. Μηπως εκανα χαζομαρα που τα εφερα μαζι κατευθειαν; Τι να κανω απο εδω και περα;
 
Αρχικά, έπρεπε να το αφήσεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμη σε άλλο δωμάτιο για προληπτικούς λόγους. Δεύτερον, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αντιδράει έτσι το πρώτο σου παπαγαλάκι καθώς βλέπει το άλλο ως ανταγωνιστή και εισβολέα στο χώρο του. Τώρα τα έχεις μαζί;
 
Αρχικά, έπρεπε να το αφήσεις τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμη σε άλλο δωμάτιο για προληπτικούς λόγους. Δεύτερον, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αντιδράει έτσι το πρώτο σου παπαγαλάκι καθώς βλέπει το άλλο ως ανταγωνιστή και εισβολέα στο χώρο του. Τώρα τα έχεις μαζί;
οχι φυσικα και δεν τα εχω μαζι. Απο αυριο ελεγα να βαλω τα κλουβια τους διπλα διπλα να γνωριστουνε
 
Απο αυριο ελεγα να βαλω τα κλουβια τους διπλα διπλα να γνωριστουνε
Αυτό έπρεπε να είναι το πρώτο σου βήμα. Βάλε τα κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο και σταδιακά μειωνε την απόσταση.
 
Όπως είπε και η @ζιζι πρέπει να βάλεις τα πουλιά στο ίδιο δωμάτιο και σταδιακά να φέρνεις τα κλουβιά πιο κοντά το ένα στο άλλο.

Υ. Γ. Τι φύλο έχουν είπαμε;
 
Όπως είπε και η @ζιζι πρέπει να βάλεις τα πουλιά στο ίδιο δωμάτιο και σταδιακά να φέρνεις τα κλουβιά πιο κοντά το ένα στο άλλο.

Υ. Γ. Τι φύλο έχουν είπαμε;
Το παλιό μου θηλυκό και το καινουριο αρσενικο
 
Δεν ανοίγουμε ποτέ το κλουβί ενός πουλιού να βάλουμε ένα άλλο μέσα τόσο απλά. Θα μπορούσες να έχεις χειρότερη εξέλιξη.

Το παλιό μου θηλυκό και το καινουριο αρσενικο

Τα θηλυκά μπάτζι είναι πιο δυναμικά και θα μπορούσε να τον έχει τραυματίσει σοβαρά.
 
Δεν ανοίγουμε ποτέ το κλουβί ενός πουλιού να βάλουμε ένα άλλο μέσα τόσο απλά. Θα μπορούσες να έχεις χειρότερη εξέλιξη.
ευτυχώς η γνωριμία έγινε εκτός κλουβιου.
 
Δεν το πρόσεξα αυτό και σίγουρα έπαιξε ρόλο που δεν του επιτέθηκε χειρότερα. 🙂
ευτυχώς η γνωριμία έγινε εκτός κλουβιου.
Όπως είπε και η @ζιζι πρέπει να βάλεις τα πουλιά στο ίδιο δωμάτιο και σταδιακά να φέρνεις τα κλουβιά πιο κοντά το ένα στο άλλο.

Υ. Γ. Τι φύλο έχουν είπαμε;
Τα ειχα τα κλουβια διπλα διπλα απο χτες εως σημερα το πρωι που τα εβγαλα εξω και εκει που η θηλυκια δεν τον ηθελε ξαφνικά φουσκωσε και αρχισε να κανει πανω κατω το κεφαλι της και να τον φιλαει. Το μικρο τρομαξε εντομεταξυ αλλα ακολουθουσε και αυτο απο πισω. Επισης η θηλυκια μου προσπαθουσε να ανεβει απο πανω του και βασικα δεν πολυ καταλαβα τι ηθελε να κανει. Μηπως τελικα ειναι και αυτο αρσενικο; Επισης πως θα μπορουσα να κανω test για να δω σιγουρα τι φυλο ειναι
 
Ένας πολύ απλός τρόπος για να καταλάβεις το φύλο τους είναι από το χρώμα στα ρουθούνια. Βέβαια πρέπει πρώτα να είναι ενήλικα, αυτό το καταλαβαίνεις από τα μάτια και τις ρίγες στο κεφάλι. Αν οι ρίγες στο κεφάλι ξεκινάνε ακριβώς πάνω από το ράμφος τότε είναι ανήλικο ακόμα ενώ αν η περιοχή στο μέτωπο είναι χωρίς ρίγες είναι ενήλικο. Από τα μάτια:
Αν υπάρχει μόνο ένα χρώμα στα μάτια (Μόνο σκούρο) τότε είναι μικρό ακόμα ενώ αν είναι σαν την ανθρώπων (έχει άσπρο χρώμα και μέσα σε αυτό είναι το σκούρο) τότε είναι μεγάλο. Αν τα σημάδια δείξουν ότι είναι ενήλικα τότε διάβασε αυτό το άρθρο για το πώς να ξεχωρίσεις το φύλο τους (είναι πολύ έμπιστος τρόπος)
Επίσης δεν σημαίνει κάτι κατά την γνώμη μου η κίνηση του θηλυκού καθώς και σε εμένα όταν είχα ζευγάρι επειδή πρώτα είχα το θηλυκό και μετά της έφερα αρσενικό πρώτα προσπαθούσε να του επιβληθεί. Πιστεύω ότι το ίδιο είναι και στην δική σου περίπτωση.
 
το ενα ειναι ενηλικο και το αλλο μωρο απλως την θηλυκια π την εχω 2 χρονια σχεδον ακομα δεν εχω καταλαβει το φυλο της οσες φορες προσπαθουσα να το αναγνωρισω απο το χαλινο της. Οταν ρωταω στο ιντερνετ καποιοι μου λενε αρσενικο και οι περισσοτεροι θηλυκο.
 
2 θηλυκά έχεις. Και είναι χαρακτηριστικό αυτό που περιγράφεις των θηλυκών μπάτζι, θα έλεγα ότι το ενήλικο ετοιμάζεται να μπει σε αναπαραγωγική φάση. Στη θέση σου θα έκανα μικρά βήματα όπως το πας προς το παρόν.
 
Μέχρι να είναι 100% σίγουρο ότι το δεύτερο είναι θηλυκό μην κάνεις τίποτα. Θα σου πρότεινα αν έχεις χρόνο και βέβαια το θες να το εκπαιδεύσεις αν δεν είναι ήδη.
 
Back
Top