Έφτιαξα μια καινούργια κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας φίλοι μου,
αυτές τις μέρες βρήκα λίγο χρόνο και έφτιαξα μια καινούργια κλούβα.
Οι διαστάσεις είναι 1.50*0.90*0.60.
Χρησιμοποίησα γωνιές 3*3 τις οποίες μάζεψα απο διάφορες δουλειές.
Πλέγμα 1.5*3 μέτρακαι τα κενά του είναι 1.5*2.5. Κόστος αγοράς 30 ευρώ.
Έβαψα το σκελετό με Hammerite, προς αποφυγή σκουριάς, μιας και η κλούβα θα είναι στο μπαλκόνι.
Στο πάνω μέρος τοποθετήθηκε φύλλο λαμαρίνας.
Στο κάτω μέρος έχω βάλει (5cm dow ) είναι φελιζόν που χρισημοποιούμε για μόνωση στα μπετά. Το έβαλα για μόνωση γιατί η κλούβα το χειμώνα θα είναι τυλιγμένη με ναύλον και δεν θέλω να μπάζει κρύο απο κάπου.
Πάνω απο το dow θα υπάρχει ένα συρτάρι από λαμαρίνα.
Αν κάποιος έχει κάποια παρατήρηση ανυπομονώ να την ακούσω

Χρόνος κατασκευής ως τώρα, γύρω στις δέκα ώρες
 

Συνημμένα

  • 109647e661c8ad42c.webp
    109647e661c8ad42c.webp
    49,8 KB · Προβολές: 1.481
παρα πολυ καλη η κλουβα σου και πολυ προσεγμενη αλλα στην θεση σου θα την εκανα πιο φαρδια για να εχουν ποιο πολυ χωρο τα πουλια. Κατα τα αλλα μπραβο πολυ καλη δουλεια.
 
Εχω φτιαξει και 'γω μια παρομοια φιλε 150*80*60 ειναι μια εξαιρετικη κλουβα ευρυχωρη. Αρκει να μη χρειαστει να βγαλεις καποιο πουλι απο μεσα εκει θα δυσκολευτεις. Κατα τα αλλα πορτες αν μπορεις κανε 6 (απο 2 σε μια πλευρα 80 & μια 60 και αντιστοιχα απο 1 στις αλλες 2 πλευρες). Εχω κανει 1 πορτα σε καθε πλευρα σε διαφορετικα υψη και ζοριστικα καποιες φορες. Καλη επιτυχια
 
ok τοτε δεν ειναι μονο αρκετη για 15 πουλια αλλα θα τους περισσευει κιολας. Εγω ειχα 15πουλια σε μια ζευγαρωστρα και τα χωραγε μια χαρα φαντασου στην κλουβα που εφτιαξες εσυ.
 
Πολύ καλή κατασκευή Μπάμπη. Αν θέλεις απο πάνω βάλε πολυκαρμπονικό αντί για λαμαρίνα (αν φυσικά την βλέπει ο ήλιος) για λόγους θερμοκρασίας.
Φιλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Αυτό που λέει ο Γρηγόρης είναι μια καλή λύση
ακόμη και για πλαινά. Κόβει τα ρεύματα του αέρα
και επιτρέπει στο φώς να περνάει σε μεγάλο ποσοστό.
Απλώς,όπως πολλά άλλα βέβαια, είναι υπερβολικά ακριβό,
σε σχέση με τό υλικό κατασκευής του.
 
μπραβο η κλουβα ειναι και γ...ω . απο της καλυτερες που εχω δει. Να ρωτησω κατι; τι ειναι τα κοταλαθρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Διάβασε το κλούβα μελαμίνης και θα καταλάβεις.
Όλο διαβασέ το
 
bisba το διαβασα αλλα και παλι δεν καταλαβα τι ειναι.😕 sorry. αν μπορεις θα μου πεις;
 
Βεβαίως
(Κοτάναθρα)Για να κουρνιάζουν τα πουλιά χωρίς τσακωμούς
Κουρνιάζουν σημαίνει κοιμούντε

Το υπογραμμισμένο το αντέγραψα απο το θέμα που σου είπα
 
Πολυ ωραια κατασκευη! Εκανες πολυ καλη δουλεια! Το μονο που σου μενει ειναι να φτιαξεις μερικες πορτες οπως σου ειπε ο Γιωργος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Συγχαρητηρια Μπαμπη πολυ καλη η κλουβα σου! Να παιρνουμε και 'μεις ιδεες! Και παλι μπραβο σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
ωραια μπραβο την οροφη μονο προσεχε αν και το υλικο που εβαλες κατω θα μπορουσες να το κανεις και στην οροφη για τον ηλιο
 
Η κλούβα προχώρησε
τοποθέτησα ροδάκια, αγορά 2,40 ευρώ
Εφτιαξα και το συρτάρι που λέγαμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Η λαμαρίνα πωλείται σε καταστήματα με αλουμίνια, σίδερα, στράνζες, γωνιές κτλ
Πωλείται σε φύλλα,2.5 *1 μέτρο.
Την συγκεκριμένη την έφτιαξα εγώ στα μέτρα μου
 
Καλησπερα Μπαμπη,θελω να σε ρωτησω για το διακενο του συρταριου. Δεν μπορει να φυγει καποιο πουλι οταν το βγαλεις για καθαρισμα;
 
Back
Top