Γενικά Έφυγε η ουρίτσα του κοκατίλ

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα!Η μητέρα μου πάτησε καταλάθως την ουρά της μικρής μας κοκατιλίνας και όπως τραβήχτηκαν τα φτερά σε εκείνο το σημείο,έφυγαν όλα ☹ Δεν έδειξε να πονάει, ούτε μάτωσε και πετάει κανονικά. Πείτε μου σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει αν αυτό θα έχει επιπτώσεις στο πουλάκι και αν η ουρίτσα θα βγει στην επόμενη πτερόροια γιατί έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Μπορώ να κάνω κάτι για να τη βοηθήσω;Λέτε να πονάει;
 
Παιδιά καλησπέρα!Η μητέρα μου πάτησε καταλάθως την ουρά της μικρής μας κοκατιλίνας και όπως τραβήχτηκαν τα φτερά σε εκείνο το σημείο,έφυγαν όλα ☹ Δεν έδειξε να πονάει, ούτε μάτωσε και πετάει κανονικά. Πείτε μου σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει αν αυτό θα έχει επιπτώσεις στο πουλάκι και αν η ουρίτσα θα βγει στην επόμενη πτερόροια γιατί έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Μπορώ να κάνω κάτι για να τη βοηθήσω;Λέτε να πονάει;
Από την ώρα που βγαίνει ένα φτερό αρχίζει η διαδικασία αντικατάστασής του από νέο.
Το ίδιο θα συμβεί σύντομα και στην ουρά από το φιλαράκο σου.
Σε λίγες εβδομάδες θα υπάρχει η νέα στη θέση της χαμένης...
Η πτερόρροια αναλαμβάνει να αντικαταστήσει τα σπασμένα ή κατεστραμμένα φτερά που όμως συνεχίζουν να βρίσκονται (τουλάχιστο το στέλεχος) στη θέση τους.
 
Ααα κατάλαβα! Ουφ, ηρέμησα τώρα. Σ'ευχαριστώ Γιάννη! Ελπίζω να μην πόνεσε το καημενούλι μου☹
 
Ααα κατάλαβα! Ουφ, ηρέμησα τώρα. Σ'ευχαριστώ Γιάννη! Ελπίζω να μην πόνεσε το καημενούλι μου☹
Δεν ξέρω αν πονάνε...
Μόνο από φόβο άλλωστε διαμαρτύρονται.
Τον πόνο συνήθως τον υπομένουν αδιαμαρτύρητα.
Όπως και να 'χει... Πέρασε...
 
Μαίρη η ουρά θα ξαναβγεί αλλά για να το πατήσει η μητέρα σου κατά λάθος, σημαίνει πως το πουλί σουλατσάρει χωρίς επίβλεψη. Μην το έχετε συνέχεια εκτός κλουβιού, μόνο κάποιες ώρες που μπορείτε ν' ασχοληθείτε μαζί του. Υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι, πολύ χειρότεροι από αυτό που πάθατε https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/.
 
Μαίρη η ουρά θα ξαναβγεί αλλά για να το πατήσει η μητέρα σου κατά λάθος, σημαίνει πως το πουλί σουλατσάρει χωρίς επίβλεψη. Μην το έχετε συνέχεια εκτός κλουβιού, μόνο κάποιες ώρες που μπορείτε ν' ασχοληθείτε μαζί του. Υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι, πολύ χειρότεροι από αυτό που πάθατε https://community.petbirds.gr/threads/Πουλιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/.
Δεν τα έχουμε συνέχεια έξω Μαράκι, καμια ώρα το πρωί και άλλη μια ώρα το απόγευμα.. Η μικρή έχει το συνήθειο να περπατάει στο πάτωμα!Γι' αυτό και από δω και πέρα θα βγαίνουν κυρίως όταν είμαι εγώ σπίτι..
 
Η πτερόρροια αναλαμβάνει να αντικαταστήσει τα σπασμένα ή κατεστραμμένα φτερά που όμως συνεχίζουν να βρίσκονται (τουλάχιστο το στέλεχος) στη θέση τους.

Δηλαδή δεν επηρεάζονται από την πτερόρροια καινούργια φτερά που φύτρωσαν πριν την έναρξή της;
 
Αν βγουν από την ρίζα ξαναφυτρώνουν και εκτός πτερόρροιας.
 
Αν βγουν από την ρίζα ξαναφυτρώνουν και εκτός πτερόρροιας.

Σύμφωνοι. Αλλά αν υποθέσουμε ότι φύτρωσε ένα φτερό π.χ. σήμερα και η πτερόρροια θα ξεκινήσει σε ένα μήνα, το φτερό αυτό θα επηρεαστεί;
 
αν υποθέσουμε ότι φύτρωσε ένα φτερό π.χ. σήμερα και η πτερόρροια θα ξεκινήσει σε ένα μήνα, το φτερό αυτό θα επηρεαστεί;
Όχι... αυτό το φτερό δεν αλλάζει.
Θα αλλάξουν τα φτερά που έχουν μεγαλύτερη "ηλικία".
 
σε 20 μερες ξαναβγαινει το φτερο μην αγχωνεσαι, ευτυχως ηταν μοο η ουρα και δεν ειχατε κατι πιο σοβαρο
Ευχαριστώ Μαριλενάκι. Ναι ευτυχώς.Φοβηθήκαμε για το μωράκι μας αλλά με καθησυχάσατε εσείς 🙂
 
Back
Top