Γενικά "Έφυγε" ο Ρόκι το κοκατίλ μου

GiannisStl

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2020
Μηνύματα
39
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,καλή χρονια. Δυστυχώς ο μικρός Ρόκι δεν τα κατάφερε και χθες βράδυ ξεψύχησε στο χέρια μου.. Είχα ανεβάσει ένα άρθρο σχετικά με το μικρό που έκανε εμετό και είχε πολύ αδυναμία.. ο λόγος που το ανεβάζω αυτό είναι για να πω μερικά πράγματα, γιατί μπορεί ο Ρόκι να έμεινε μαζί μου για περίπου 1,5 μήνα, αλλά μου έμαθε παρά πολλά πράγματα. Δυστυχώς η ενημέρωση είναι το παν, πράγμα το οποίο δυστυχώς δεν είχα από την αρχή που ξεκίνησα την πολύ δύσκολη αποστολή να μεγαλώσω τον μαχητή Ροκι. Μαχητής γιατί παρά τις δυσκολίες άντεξε, δεν το έβαλε κάτω ποτέ αλλά τελικά νικήθηκε. Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον διαβάσει αυτη την ανάρτηση και σκέφτεται να αγοράσει κάποιο μικρό πουλάκι, να σκεφτεί πολύ καλά ότι το πουλάκι χρειάζεται τους γονείς του, χρειάζεται να απογαλακτιστει και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε εμείς να του παρέχουμε ότι η μητέρα φύση. Σιγουρα, υπάρχουν άνθρωποι με εμπειρία και ξέρουν πως να το χειριστούν, αλλά το καλύτερο είναι η μητέρα φύση να κάνει αυτό που πρέπει και μετά εμείς να πάρουμε ένα πλήρως απογαλακτισμενο πουλάκι. Όποιος λοιπόν σκέφτεται να ασχοληθει με αυτόν τον υπέροχο κόσμο των πτηνών, να σκεφτεί πολύ καλά τους κινδύνους που έχει το να παίρνεις ένα πουλάκι μικρό. Δυστυχώς εγώ το έμαθα με τον χειρότερο τρόπο, με τον Ρόκι να ξεψυχάει στα χέρια μου και να μην μπορώ να κάνω τίποτα.
 
Καλή χρονιά, λυπάμαι για την απώλεια σου.
το καλύτερο είναι η μητέρα φύση να κάνει αυτό που πρέπει και μετά εμείς να πάρουμε ένα πλήρως απογαλακτισμενο πουλάκι

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.
 
Καλή χρονιά. Λυπάμαι πολύ για τον μικρό και ελπίζω το μήνυμά σου να γίνει μάθημα σε κάποιους πριν προβούν σε ανάλογη αγορά.
Και λυπάμαι πολύ για όλη την αγωνία και στεναχώρια που πέρασες.
 
Back
Top