Γενικά Έφυγε το Μπάτζι μου, υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eva30
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eva30

PB New Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2020
Μηνύματα
9
Πόλη
Λήμνος
Καλησπέρα σήμερα με κάποιο τρόπο κατάφερε το ένα Μπατζι μ (θηλυκό) κ έφυγε από το κλουβί υπάρχει καμία περίπτωση να επιστρέψει? εν το μεταξύ ο αρσενικός την φωνάζει..
 
εν το μεταξύ ο αρσενικός την φωνάζει..
Βγάλε το κλουβί στο μπαλκόνι, ίσως ακούσει και γυρίσει.
Κάνε μια βόλτα στην γύρω περιοχή, βάλε ήχους στο κινητό μήπως την εντοπίσεις, ενημέρωσε τα pet shop της περιοχής.
 
Οπωσδήποτε ενημέρωσε τα πετσοπ και τους κτηνιατρους της περιοχής, εγώ εκεί πήγα όταν πρωτοβρήκα την Ίριδα.
θυμάμαι αμιδρά όταν ήμουν παιδί και τα δύο μπάτζι μου το έσκασαν γιατί ξεχάστηκε μια πόρτα ανοικτή στο κλουβί, και επέστρεψαν μετά από δύο εβδομάδες. Ή τουλ έτσι μου είπαν οι γονείς μου, μπορεί να αγορασαν ίδια, δεν ξέρω... Πάντως αυτό που είχαμε κάνει είναι να είναι μονίμως το κλουβί έξω γεμάτο φαγητό, και ζητησαμε από τους γείτονες να μην κάνουν ιδιαίτερη φασαρία ώστε να μην τρομάξουν. Και επειδή τότε δεν υπήρχαν κινητά με ίντερνετ, είχαμε βγάλει ένα κασετόφωνο έξω με μπαταρίες που έπαιζε ήχουν πουλιών.
 
Οκ, μόλις μίλησα με τον πατέρα μου και μου αποκάλυψε ότι ήταν όλα ψέματα και θέατρο. Τα παπαγαλάκια πέθαναν με διαφορά ημερών (λογικό, ήταν μεγάλα σε ηλικία όταν τα πήραμε, μια συνάδελφος της μητέρας μου είδε ότι είχαν γεράσει και αρρωστήσει και έψαχνε να βρει πονόψυχο άνθρωπο να τα πάρει, όχι μόνο έγιναν καλά αλλά έζησαν τουλ. άλλα πέντε χρόνια) και η μητέρα μου επέμεινε ότι θα πάθαινα φρικτό σοκ , οπότε είπαν ότι επέστρεψαν, ενώ σητν πραγματικότητα απλά πήραν δύο ίδια, ένα πράσινο και ένα μπλε. Οπότε άκυρο αυτό που είπα. Και τώρα, αν δεν σας πειράζει, πάω να κάνω κηδεία με καθυστέρηση 15+ ετών...
 
@Tony Forpus Εννοείς εκείνον τον creepy γέρο που υποτίθεται μας παρακολουθεί όλο τον χρόνο και καταγράφει όχι μόνο τις πράξεις αλλά και τις σκέψεις μας? Ναι, ευτυχώς δεν πίστεψα ποτέ σε αυτόν. Ο γερμανικός Άγιος Νικόλαος όμως φέρνει δώρα, αυτό το ξέρω γιατί μου φέρνει κάθε χρόνο, και ποτέ δεν είναι αυτό που θέλω... 🙃
 
θυμάμαι αμιδρά όταν ήμουν παιδί και τα δύο μπάτζι μου το έσκασαν γιατί ξεχάστηκε μια πόρτα ανοικτή στο κλουβί, και επέστρεψαν μετά από δύο εβδομάδες.
Κατι μου θυμίζει η ιστορία σου. Την έχω βιώσει κ εγω. Έφευγαν και ξαφνικά μετά από 2-3 μέρες πάλι πίσω. 😝
 
Ελπίζω να επιστρέψει αν κ εδώ π ζούμε έχει πολλά πουλιά κ δέντρα κ όποτε κομματάκι δύσκολο..απλά είναι το δέσιμο την περνάμε την χαιδευαμε γενικά ήταν της οικογένειας κ ο μικρός ασχολιόταν μαζι της
 
Συνεχίστε να προσπαθείτε με ήχους, όπως σου πρότεινε ο Ιωαννης@. Αν διαβάσεις ιστορίες επανένωσης εδώ στο φόρουμ, δεν θα το πιστεύεις. Εύχομαι ειλικρινά να βρεθεί η μικρούλα.
 
εδώ π ζούμε έχει πολλά πουλιά κ δέντρα κ όποτε κομματάκι δύσκολο
Δεν ξέρω, εγώ θα έλεγα ότι είναι καλό, με την έννοια ότι πιθανώς δεν πέταξε μακριά αφού θα βρήκε κλαδιά και ακόμα και τροφή σχετικά κοντά. Δεν ξέρω από πού το έσκασε η Ίρις, πρέπει να ήταν σχετικά μακριά γιατί επικοινώνησα με πετσοπ σε ακτίνα χιλιομέτρου και δεν την ζήτησε κανείς, αλλά εδώ που μένω έχει δάσος δίπλα, ίσως δεν ήταν τυχαίο λοιπόν που ήρθε προς τα εδώ. Επίσης υπάρχουν εδώ κάποιες αποικίες από αλεξανδρινούς και άλλους παπαγάλους, οπότε μπορεί να την τράβηξαν οι φωνές. Υπάρχουν ελπίδες!
 
Δεν ξέρω, εγώ θα έλεγα ότι είναι καλό, με την έννοια ότι πιθανώς δεν πέταξε μακριά αφού θα βρήκε κλαδιά και ακόμα και τροφή σχετικά κοντά. Δεν ξέρω από πού το έσκασε η Ίρις, πρέπει να ήταν σχετικά μακριά γιατί επικοινώνησα με πετσοπ σε ακτίνα χιλιομέτρου και δεν την ζήτησε κανείς, αλλά εδώ που μένω έχει δάσος δίπλα, ίσως δεν ήταν τυχαίο λοιπόν που ήρθε προς τα εδώ. Επίσης υπάρχουν εδώ κάποιες αποικίες από αλεξανδρινούς και άλλους παπαγάλους, οπότε μπορεί να την τράβηξαν οι φωνές. Υπάρχουν ελπίδες!
Ελπίζω :(
 
Επίσης, αν στην γειτονιά υπάρχουν γάτες και σκύλοι που οι ιδιοκτήτες τους τα αφήνουν ελεύθερα, ίσως να τους ζητούσατε να τα μαζέψουν για ένα διαστημα? Το λέω γιατί ο γάτος μου, πέρα από ποντίκια, τον συνήθη στόχο του, έχει σκοτώσει μικρά πουλιά στο παρελθόν. Μπορεί να ήταν άρρωστα και έτσι κατ'αφερε να τα πιάσει, δεν ξέρω, αλλά αν έχετε στην γειτονιά ζώα με αντίστοιχα χόμπι όπως του Panzer, καλό θα ήταν να ενημερώσετε ώστε να μην βρείτε το πουλάκι σας με δυσάρεστο τρόπο.
 
Back
Top