Γενικά "Έφυγε" το κακαρίκι μου

ΣΙΛΙΑ

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2023
Μηνύματα
13
Γειά σας, ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση πρωτη φορά ημουν κατοχος pet bird και μέσα σε 5 μήνες δυστυχώς το αγαπημένο μου κακαρίκι έφυγε....
Εχθές το απόγευμα έβαλα λίγο καρπούζι στο Ρίκο και έιχε δυο κουκούτισα πάνω ειχα διαβάσει ότι κάνει να τρώνε ,έδειχνε πολύ χαρά είχα πάρει τα σποράκια τα εβαλε στο στόμα και ειχε αντιμετώπιση σαν ναναι ηλιόσπορος και φωναζε ότι εψαχνε κιάλλο . δεν του έδωσα Και σήμερα το πρωί που ξύπνησα να του αλλάξω νερό να τον ανοίξω να πάρει <αερα το δωματιο του να δει φως ενω με φωναζε δεν τον ακουσα όπως κάθε μέρα πλησιάζωντας τον βρήκα στο κατω μέρος του κλουβιου ντουπανιασμένο χωρις να αντιδρά και με τα μάτια ανοιχτα. Είχε φύγει ενω δεν είχε κανάνα αλλο σημαδι και νερο του αρσε το δροσερο του εβαζα επινε μολις επερνε θερμοκρασια δωματιου πηγαινε εβαζε μεσα το ποδι του σαν να εσκαβε και του εβαζα αλλο ετρωγε εκανε τα παιχνιδια του κυκλους μεσα στο κλουβι του δεν ειχε δειξει ποτέ κατι ότι δεν παει καλά .δεν υπηρχε κλιματιστικο στο χωρο ενας ανεμιστηρας αλλα δεν χτυπουσε πανω του και μπαλκονοπορτα σε ανακλιση και το βραδυ προς ξημερωματα εμεινε ετσι για να φερνει την πρωινη δροσια και το πρωι 7:00 ανοιγα τα ρολα και εμπαινε φως .πως μετα απο 5 μήνες εφυγε?τι δεν εκανα σωστα εφταιξε το καρπουζι τον δηλητηριασε?ειμαι σε ασχημη φαση και επαθα σοκ και ηρθαν και μ το πηραν να μην το βλεπω.
 
Σε νιώθω, έχω περάσει ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις και αντιλαμβάνομαι το ξάφνιασμα, την ταραχή, τη θλίψη, τις ενοχές κτλ κτλ που νιώθεις....
Προσπάθησε να δεχτείς πως εσύ δεν φταις για το παραμικρό που είχε σχέση με τον θάνατό του.
Γνώριζες την ηλικία του;
Αυτούς τους ξαφνικούς θανάτους κάνεις δεν γνωρίζει τι μπορεί να τους έχει προκαλέσει. Εκτός κι αν γίνει νεκροψία από κτηνίατρο που ασχολείται και γνωρίζει από πουλιά.
Λυπάμαι για την απώλεια του μικρού φίλου σου, να είσαι καλά να το θυμάσαι με αγάπη.
 
@ΣΙΛΙΑ δεν ξέρω τι να πω.. λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου αυτή κ για την κατάσταση που βρίσκεσαι!

Ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω αν φταίνε τα κουκούτσια από το καρπούζι καθώς έχω δει να γράφεται σε διάφορα σάιτ στο ίντερνετ κ ότι κάνει να δίνουμε κ ότι δεν κάνει. Εγώ ποτέ δεν δίνω για να είμαι σίγουρη.

Φαίνεται ότι τον φροντιζες τον Ρικο κ σίγουρα πήρε αγάπη όσους μήνες ήταν μαζί σου, προσπάθησε να σκέφτεσαι αυτό τουλάχιστον! Καλή δύναμη!
 
@ΣΙΛΙΑ πολύ κρίμα. Λυπάμαι πολύ. 😞Προσπάθησε να θυμάσαι τις ωραίες στιγμές που περάσατε. Κ αν δεν έχεις άλλο φτερωτό φιλαράκι θα σου έλεγα όσο κ αν σου ακούγεται σκληρό, σύντομα, μόλις νοιώσεις καλύτερα, να αποκτήσεις ένα κ να το φροντίσεις με την ίδια αγάπη. Μην νομίζεις ότι δεν θα το αγαπήσεις, θα βρει αυτό τον τρόπο να σε κατακτήσει, χωρίς να σε ρωτήσει.
Για την ιστορία, κ για την δική σου ηρεμία, δεν έφταιγε το καρπούζι ούτε οι σπόροι του. Είναι κ τα δύο ασφαλή για τα πουλάκια.
 
@Sissy δεν ειχα παει να μαθω ηλικια και τεστ dna καθως ενας πνηνιατρος που εξυπηρετουσε στο περιστερι ειχε μεγαλη αμοιβη και μαζευα χρηματα να τον παω να τον διε κι να του εκοβε τα νυχια γιατι ολοι μ γραψαν οτι πρπει να τα κοψω .απλα με εκπλησει γιατι ηταν δραστηριος και μεσα σε μια νυχτα εγινε αυτο? Σας ευχαριστω ολους παρα πολύ
[automerge]1688454974[/automerge]
τον ειχα κανει μπανιο τον ειχα καθαρισει τον καθαριζω μερα παρα μερα βαλαμε αμμο την κυριακη και σημερα που τον βρηκα πρησμενο και μπρουμυτα ειχε μια μεγαλη εκταση απο κουτσουλιες και σαννα ηταν διαρροια μαζεμενη και ως συνηθως ειχε πεταξει την τροφη του και αποφαγια του ηλιοσπορου
 
... με εκπλησει γιατι ηταν δραστηριος και μεσα σε μια νυχτα εγινε αυτο?
Τα πουλιά και τα ζώα στη φύση για να προστατευθούν από τους εχθρούς τους, δεν φανερώνουν ποτέ τις αδυναμίες τους.
Προσπαθούν να φαίνονται υγιή και δυνατά.
Αυτός είναι ο πρώτος λόγος...
Μπορεί πχ το πουλάκι να έπαθε συγκοπή και χίλια δυο άλλα που και ένας γιατρός ακόμα δύσκολα θα μπορούσε να σου δώσει απάντηση, παρά μόνο με νεκροψία (και όχι πάντα πως θα διαπίστωνε σίγουρα τον λόγο θανάτου)....
 
Έτσι το βρήκα.. ηταν βρωμικο το κλουβι ηταν σε κακιες συνθηκες διαβιωσης?το καρπουζι ηταν μεγακη ποσοτητα?ηταν αναποδα και ελειπε κομμάτι φαινεται και στην φωτογραφια .το ειχα πλυνει και τρυψει πολυ καλα πριν το δωσω να το φαει οπωςολα τα φρουτα λαχανιακ που του εδινα.απο τον πανικο μου και τις ενοχες εχω γεμισει με ερωτομνμ ζητω συγνωμη για αυτο.αφηνω εδω αυτο το ποστ και καθε συμβουλη ειναι καλοπροαιρετη ευχαριστω και παλι
 

Συνημμένα

  • IMG_20230704_070828 (1).webp
    IMG_20230704_070828 (1).webp
    278,2 KB · Προβολές: 41
Τελευταία επεξεργασία:

Σε πολλα σημεια του αρθρου αναφερει την αφαιρεση της φλουδας ή του εξωτερικου μερους της.
Οι αιτιες θανατου μπορει να ειναι πολλες.Δεν ειμαστε γιατροι. Μονο η νεκροψια απο εξειδικευμενο γιατρο θα μπορουσε θεωρητικα να σου δωσει καποιες απαντησεις.

μπορει η αμμος στην οποια ειχε μαλλον ευκολη προσβαση σε συνδυασμο με το τροφη του και το καρπουζι(φλουδα) να δημιουργησαν περιεργες συνθηκες στο πεπτικο του.Αν υποθεσουμε οτι δεν ειχε αλλο θεμα υγειας που δεν ειχε δωσει συμπτωματα

Μην δημιουργεις τυψεις ασκοπα στον εαυτο σου .
 
τι δεν εκανα σωστα εφταιξε το καρπουζι τον δηλητηριασε?
Το καρπούζι δεν είναι τοξικό, χρόνια κι εγώ δίνω καρπούζι μαζί με τους σπόρους... από κάποια άλλη αιτία πέθανε το πουλάκι σου... λυπάμαι πολύ πάντως...
 
Back
Top